Urządzenia Gastro-Dobór przekroju Przewodu

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Jacek1971
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt sty 26, 2021 10:17

Urządzenia Gastro-Dobór przekroju Przewodu

0
Post autor: Jacek1971 »

Witam
Chciałbym sie doradzić ...będę dzierżawił nowo wybudowany budynek gastronomiczny....w projekcie mam trzy urządzenia po 11kW każde i dwa po 5 kW ....wykonawca podciągnął mi do każdego z nich przewody 5x2,5 do skrzynki jest ok 15metrów a zabezpieczenia 16 i 20A.
Nie jestem specjalistą ,ale wydaje mi się , że urządzenia typu Kuchnia czy Piec o mocy 11kW które pracuja ciągle powinny być zasilone ,,grubszym przekrojowo,, przewodem
Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
e-sparks
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 481
Rejestracja: pn mar 03, 2008 22:24
Lokalizacja: Suwałki

Urządzenia Gastro-Dobór przekroju Przewodu

0
Post autor: e-sparks »

Piec 11kW pochłonie jakieś 16 amper prądu, urządzenie 5kW to może nawet 10 amper, a obciążalność przewodu 2,5mm to dwadzieścia kilka amper, czyli dobór przewodu i zabezpieczeń można przyjąć za poprawny, co nie zmienia faktu, że skoro do kuchenki indukcyjnej 7,2kW (dwufazowej) projektanci zalecają przekrój 4mm, tutaj też nie byłaby to przesada.
"Zawiść, zazdrość, zamiast starać się mieć więcej" - śpiewał kiedyś o Was Sokół.
Pozdrawiam, Wiesław
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 454
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Re: Urządzenia Gastro-Dobór przekroju Przewodu

0
Post autor: paul0 »

Do kuchenki 2 fazowej jest zalecane 4mm2 gdyż ona obciąża tylko 2 fazy - zatem prąd będzie o 1/3 większy niż przy obciążeniu 3 faz. Ponadto kuchenka indukcyjna nie jest odbiorem czysto rezystancyjnym i ma współczynnik mocy mniejszy od 1, zatem prąd pobierany z sieci będzie większy niż prąd wynikający z mocy czynnej kuchenki i napięcia zasilania.
Taka kuchenka pobiera ok. 4kW z fazy (przyjmuje się więcej niż połowa mocy kuchenki - gdyż podział mocy na fazy nie zawsze jest równomierny)
Kuchenki są na napięcie 230V (w sieci 3N 400V/230V wymagany jest przewód N, obwody kuchenki są na 230V i są włączone pomiędzy L i N, w innych krajach można taką kuchenkę podłączyć na 1 fazę, a i też na 3 fazy bez N w sieci 3x230V - takie sieci są jeszcze w kilku krajach UE oraz w wielu krajach poza UE)
ODPOWIEDZ