Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
virEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 12, 2021 20:09

Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

0
Post autor: virEL »

Witam
Jestem obecnie na etapie zakupu miernika wielofunkcyjnego do swojej firmy. Ostatnie na jakich pracowałem były to produkty sonelowe 520-540 ale nie był to sprzęt mój. Nie narzekam na nie są to produkty wydaję mi się dobre jakościowo ale myślę o czymś z rodziny METREL MI 3102 BT EurotestXE lub Metrel MI 3152 EurotestXC. Czy są tu osoby które mogły by rzucić jakieś światło na obsługę tych mierników ? Chodzi mi o prostą opinię użytkownika, a nie regułkę z reklamy. Jak się nic pracuję, awarie, jakość przewodów, końcówek (w sonelu krokodyle były dość kiepskie np.)

Ewentualnie jaki inny miernik warto wziąć pod uwagę

p.s. z góry przepraszam za zły dział jakby co to przenieść

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

0
Post autor: elmontjs »

I Metrel i Sonel to dobre przyrządy pomiarowe w dobrej cenie, oba dość intuicyjne. Zaletą Metrela jest to że lekki, ergonomiczny, wadą ... drogi osprzęt w razie konieczności wymiany (sam porównaj). Sonel to wielki "kombajn", jest bardzo dobry, ale jak masz go nosić na szyi całą dniówkę, to jest to spore obciążenie. Zaletą Sonela jest dobry serwis - to ważne; na minus MPI zaliczę jeszcze sposób zasilania tzn kończy się akumulator i możesz już kończyć robotę albo od razu kupić dedykowany pojemnik na baterie, w Metrelu akumulatorki są wymienne na baterie AA. Przy całym dniu pomiarów to też istotny aspekt. Różne modele jednego i drugiego producenta różnią się nieco funkcjami i sam musisz sobie odpowiedzieć, czy jakaś funkcja, którą ma jeden a nie ma drugi kiedyś nie przyda ci się bardziej. Używam mierników obu producentów i polecam je a to co napisałem to najważniejsze spostrzeżenia.
Człowiek uczy się całe życie i ...
virEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 12, 2021 20:09

Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

0
Post autor: virEL »

Dzieki za odpowiedź, a powiedz mi jak istotna rola jest napiecie pomiarowe 1000 i 2500 V, przy pomiarach rezystancji izolacji w ziemi. Czy jest wymóg co do wyższego napiecia? czy jak zrobię pomiar miernikiem do 1000V będzie ono nie dokładne.

Druga sprawa czy metrel ma funckję analizy sieci ? bo nie mogę doczytać :???:
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

0
Post autor: elmontjs »

Kable ziemne w obiektach elektroenergetycznych przed oddaniem do eksploatacji powinny być sprawdzone napięciem 2,5kV, w trakcie eksploatacji jest to już uzależnione od napięcia znamionowego sieci w jakiej pracuje kabel. Jeżeli jest to napięcie 400/230V to tak naprawdę dopuszcza się pomiar napięciem 500V, choć ja jestem zwolennikiem pełnego sprawdzenia parametrów takiego kabla, gdyż czasem dopiero wyższe napięcie probiercze daje pogląd na stan izolacji , ale to szerszy temat i byl tu już omawiany.
Do pomiaru kabli napięciem 2,5kV sugerowałbym jednak zakupić odpowiedni miernik izolacji, gdyż te "kombajnowe" nie koniecznie radzą sobie długimi odcinkami.
virEL pisze: ndz lut 07, 2021 14:18 Druga sprawa czy metrel ma funckję analizy sieci ? bo nie mogę doczytać
Ma: https://ise.pl/s/wielofunkcyjne/1557-me ... lacji.html
Człowiek uczy się całe życie i ...
virEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 12, 2021 20:09

Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

0
Post autor: virEL »

Biorąc pod uwage te dwa model mi3152 EurotestXC i mi 3102bt czy model starszy (noi było nie było 2k tańszy) nie posiada czegoś co przydaję się w pomiarach (głównie ostatnio wykonuję dużo oddań mieszkań, biurowców, hal).

Chodzi mi o to czym jest lepszy o 2000zł miernik (bo kolorowy dotykowy wyświetlacz uważam za zbyteczny bajer), od jego tańszej wersji bo z kart produktów wydają sie zbliżone

p.s. przepraszam za tak laickie pytania ale zakup miernika zdarza mi się po raz pierwszy, zawsze był do dyspozycji sonel i miał to co mieć powinien ;) i nigdy się na tym dokładniej nie zastanawiałem, a chce kupić coś dobrego co będzie służyć przez kilka lat
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

0
Post autor: elmontjs »

Trudno mnie określać co koledze jest potrzebne, co przyda się w przyszłości - to już sam musisz określić. Oczywiście "bajeranckie" wyświetlacze też kosztują a pozostałe funkcje czy są warte 2000zł ? ... sam musisz wybrać. Uważam, że MPI 520 i MI 3102 mają wszystko co potrzeba do wykonywania pomiarów elektrycznych i mało co Cię przy nich zaskoczy.
Człowiek uczy się całe życie i ...
virEL
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: wt sty 12, 2021 20:09

Jaki miernik wielofunkcyjny i dlaczego

0
Post autor: virEL »

a czy na temat miernikow z firmy megger jakieś opinie lub doświadczenia ktoś posiada ?
ODPOWIEDZ