Pomiar rezystancji izolacji

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: pt mar 12, 2021 19:40 Jak mamy na RISO z Up=2,5kV DC i wynik 30Mom to robienie próby napięciowej na 4kv jest stratą czasu.
A jak ten wynik był uzyskany przy pomiarze w temperaturze 2 st. C? - podtrzymasz swoją tezę? Jak kilka dni po pomiarze awaria kabla zatrzyma wiele więcej wartą produkcję, nie boisz się o zarzutu zaniedbania a przynajmniej ... o swoją reputację?
Wg. mnie w takiej sytuacji próba napięciowa byłaby rozstrzygającym badaniem i z czystym sumieniem kabel można włączyć pod napięcie, albo podać procesowi naprawy. Choć decyzja zawsze należy do inwestora, pomiarowiec pozostawia jedynie po sobie protokół.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: macbrz »

Przeprowadzenie próby napięciowej na 4kV a pomiar rezystancji na 2,5kV?
Mogę mica 5050 przełączyć na 5kv i pokaże to samo co na 2,5kv. Żeby się upewnić poczłapię się po metrela. On jest troszkę słabszy bo na 5kv ma zakres tylko 5Teraomów. Cały czas jesteśmy przy kablach nN.
Na generatorze ac/dc w trybie dc dla 4kV prąd upływu poniżej mikroampera.
Moi klienci znają się na tym co robią i takiej próby im nie zrobię.
Ale możemy pokręcić galeczką i sprawdzić kiedy próba da wynik pozytywny.
Jakiś czas temu dostałem od kol Dymitra przewód do vlfa, taki 10m. A ponieważ puścił gamoń AC to teraz mam dwa po 5m.
Przy 36kv mi zasyczał.))
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: czw mar 25, 2021 19:57 Przeprowadzenie próby napięciowej na 4kV a pomiar rezystancji na 2,5kV?
Mogę mica 5050 przełączyć na 5kv i pokaże to samo co na 2,5kv. Żeby się upewnić poczłapię się po metrela. On jest troszkę słabszy bo na 5kv ma zakres tylko 5Teraomów. Cały czas jesteśmy przy kablach nN.
Powtórnie powtarzam... trzeba sobie odpowiedzieć czy wynik pomiaru 30Mom jest pozytywny, czy został przeprowadzony w warunkach kwalifikujących go jako negatywny a tej wiedzy nie mamy. Potem można dywagować nad dalszymi krokami.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: macbrz »

Zgadzam się że to dobre pytanie.
Dlatego jest ten wątek.
Najlepiej spytać się u operatora czy mogą zrobić diagnostykę tego przypadku.
W sumie kawał kabla.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: KonradOW »

macbrz pisze: pt mar 12, 2021 19:40 A skoro niektórzy proponują go dopalać to jakim napięciem? Ma coś zostać do naprawy po dopalaniu?
Podejrzewam, że ok. 10-15kV. jest szansa, że przebije.
Ma zostać większa dziura, którą znajdziesz lejkiem potencjału.
macbrz pisze: pt mar 12, 2021 19:40 Pomiary radarowe z usterką RISO na 30Mom na 1km kablu?
Na 2V z radaru raczej się nic nie odbije. Dopiero odbicie na przebiciu na łuku.
Ale może przebić nie w miejscu "uszkodzenia".
Osobiście bym dopuścił do pracy z pomiarami za miesiąc-dwa i obserwował.
Obstawiam, że to na jakiejś mufie.
Poproszę o komplet wyników L-L i L-E.
elmontjs pisze: sob lut 20, 2021 0:39 Stare gniazda się zużyły ...koniec, kropka, tu nie ma co czyścić , to trzeba wymienić.
Proszę wytłumacz się Januszowi biznesu:
Panie, jak to się zużuły??? Nikt ich nie używał, aż są ukurzone z nalotem! To jak się zużyły?
Panie, pan chcesz naciongnonć mię na zbędzne koszty! Elektryki to złodzieje i naciągacze!
Wystarczy wyczyścić przed użyciem. Zresztą nikt ich nie będzie używał.
Panie, mojej Grażynie jak się buty pokurzą, to jej muszę kupić nowe, ale gniazda? Przez Pana jej nie kupię butów, same straty, zaraz zamknę biznes i Pana zwolnię, chcesz Pan?
Lokalizacja uszkodzeń kabli
ODPOWIEDZ