Pomiar rezystancji izolacji

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Morcinek92
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 18, 2021 12:49

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: Morcinek92 »

Witajcie,

Czy możecie wskazać mi normę (lub wycinek jej podesłać) w której będzie mowa o najniższych wartościach rezystancji izolacji przewodów ? Potrzebuję wiedzieć jakie minimalne wartości rezystancji powinien spełanić kabel YAKY 4x240 o długości 980m. Według strony [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Dla odcinka kabla o długości 1km minimalna wartość to 20 MΩ – w przypadku kabla o izolacji polwinitowej.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

Morcinek92 pisze: czw lut 18, 2021 12:54 Dla odcinka kabla o długości 1km minimalna wartość to 20 MΩ – w przypadku kabla o izolacji polwinitowej.
Tak zgadza się, dodatkowo musisz uwzględnić temperaturę (zakładam, że to kabel w sieci U<1kV). Tu w rozdz 4 masz to opisane :
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
To samo jest w normie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Morcinek92
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: czw lut 18, 2021 12:49

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: Morcinek92 »

Dziękuję za odpowiedź.
A czy mógłbym prosić dokładny numer normy w, której znajduje się ten zapis? Na stronie nie widziałem.

Jestem trochę zdziwiony ponieważ dostałem protokół pomiarów rezystancji izolacji kabla YAKY 4x240 o długości 980m wyniki pomiarów
L1-N 450 MΩ
L2-N 30 MΩ
L3-N 400 MΩ
Informacja dodatkowa była iż kabel nie nadaje się do dalszej eksploatacji ponieważ rezystancja L2-N jest zaniżona i kabel nadaje się do naprawy. Wszędzie gdzie szukam to minimalna wartość to 20MΩ więc kabel jak najbardziej spełnia wymagania.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

Morcinek92 pisze: czw lut 18, 2021 13:48 A czy mógłbym prosić dokładny numer normy w, której znajduje się ten zapis?
Proszę : PN-E-04700
Negatywny wynik pomiarów może brać się właśnie z uwzględnienia przez pomiarowca współczynnika temperaturowego o którym pisałem wyżej, ale powinno to być wykazane w protokole.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: czw lut 18, 2021 13:56 Proszę : PN-E-04700
Morcinek92 pisze: czw lut 18, 2021 13:48 Informacja dodatkowa była iż kabel nie nadaje się do dalszej eksploatacji
Tu mamy do czynienia z kablem starym, a chyba norma podana nie dotyczy tej kwestii.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: czw lut 18, 2021 18:07 Tu mamy do czynienia z kablem starym
Tego nie wiemy.
Simcode pisze: czw lut 18, 2021 18:07 a chyba norma podana nie dotyczy tej kwestii
..ma kolega na myśli: Zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dn. 17.07.1987 r ? . O nim trzeba już zapomnieć :)
Człowiek uczy się całe życie i ...
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Skoro w jednej z żył rezystancja izolacji jest o rząd niższa niż w reszcie to nie jest to sytuacja normalna i należy się temu przyjrzeć a nie bezkrytycznie patrzeć na normy i suche liczby. Co z tego że spełnia bo ma 30M omów na minimalne 20 skoro gołym okiem widać że coś jest nie tak. To sytuacja analogiczna przy ocenie wyników pacjenta przez lekarza. Wszystkie wyniki tarczycowe w normie a pacjent na Hasimoto. Bo tu liczy się wzajemna korelacja różnych parametrów także. I logiczne myślenie.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

PGR Mąkowarsko pisze: pt lut 19, 2021 7:52 Skoro w jednej z żył rezystancja izolacji jest o rząd niższa niż w reszcie to nie jest to sytuacja normalna i należy się temu przyjrzeć a nie bezkrytycznie patrzeć na normy i suche liczby
Sama asymetria stanu izolacji nie dyskwalifikuje kabla. Dla mnie byłby to jedynie sygnał do częstszej kontroli tego kabla, bo rzeczywiście nie jest to normalne zjawisko. Ale wystarczy, że "słaba" żyła była gdzieś kiedyś naprawiana i jakość tej naprawy wpłynęła na różnorodność wyników.
Powinno się wykonać próbę napięciową - to dokładniejsza weryfikacja izolacji kabla niż induktor - wyszłoby wtedy wszystko a może nawet uszkodzenie ;) , tylko każdy boi się potem kosztów lokalizacji i naprawy.
Swoją drogą, nie pamiętam kiedy ostatnio podpinałem kenetron do kabla; poza energetyką dziś już chyba nikt nie robi prób napięciowych kabli NN, nawet po naprawie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
abmeiz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 52
Rejestracja: śr sie 20, 2003 19:40
Lokalizacja: Opole

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: abmeiz »

Zgadzam się że nie robią , bo nie mają czym - kiedyś takie uszkodzenie podpinałem pod lokalizator z oscyloskopem produkcji DDR -Niemieckiej Republiki Demokratycznej - i wskazał gdzie występuje słaby punkt . Podpinało się wszystkie żyły kabla odłączone z obydwu stron i na oscyloskopie widziałem gdzie jest przerwa lub zwarcie . Potem włączało się generator częstotliwości i laską z cewką można było namierzyć uszkodzenie . Jestem na emeryturze ale wspomnienia pozostały
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: czw lut 18, 2021 23:24 .ma kolega na myśli: Zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dn. 17.07.1987 r ? . O nim trzeba już zapomnieć
Widać że ci się żarty trzymają. Po za tym jest to rozporządzenie nieaktualne.
elmontjs pisze: czw lut 18, 2021 23:24 Tego nie wiemy.
Jak to nie wiemy ? Przeczytaj jeszcze raz ten tekst.
Morcinek92 pisze: czw lut 18, 2021 13:48 nie nadaje się do dalszej eksploatacj
ODPOWIEDZ