Pomiar rezystancji izolacji

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

abmeiz pisze: pt lut 19, 2021 15:52 Zgadzam się że nie robią , bo nie mają czym - kiedyś takie uszkodzenie podpinałem pod lokalizator z oscyloskopem produkcji DDR -Niemieckiej Republiki Demokratycznej - i wskazał gdzie występuje słaby punkt
Oj pamiętam to była SEBA :) , sprawdzało się kabel metodą fali odbitej i wiadomo było na którym metrze uszkodzenie, potem trasowanie kabla, kołowrotek z licznikiem metrów i ... dopalarka w ruch, jak było mało to generator udarów i geofon i wszyscy patrzyli jak na kosmitów ...bezcenne :D .

Dziś kolego całą aparaturę z oscyloskopem zastępuje kieszonkowy reflektometr, do tego lokalizator kabli - też niewielki , jedynie dopalarka pozostała jak dawniej ...no może ciut więcej nowinek w nowych.
Simcode pisze: pt lut 19, 2021 16:46 elmontjs pisze: ↑czw lut 18, 2021 22:24
Tego nie wiemy.
Jak to nie wiemy ? Przeczytaj jeszcze raz ten tekst.
Morcinek92 pisze: ↑czw lut 18, 2021 12:48
nie nadaje się do dalszej eksploatacj
...czy to świadczy, że mamy do czynienia ze starym kablem?
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: pt lut 19, 2021 22:47 .czy to świadczy, że mamy do czynienia ze starym kablem?
Eksploatowanym już jakiś czas i to wystarczy. A czy dla kogoś nazwa stary to rok czy 20 lat to nie to forum. Norma którą podałeś jest dla nowo oddanych kabli.
elmontjs pisze: pt lut 19, 2021 22:47 Oj pamiętam to była SEBA , sprawdzało się kabel metodą fali odbitej i wiadomo było na którym metrze uszkodzenie, potem trasowanie kabla, kołowrotek z licznikiem metrów i ... dopalarka w ruch, jak było mało to generator udarów i geofon i wszyscy patrzyli jak na kosmitów ...bezcenne .

Dziś kolego całą aparaturę z oscyloskopem zastępuje kieszonkowy reflektometr, do tego lokalizator kabli - też niewielki , jedynie dopalarka pozostała jak dawniej ...no może ciut więcej nowinek w nowych.
Ale jedno się nie zmieniło doświadczenie. Ostatnimi laty niektóre firmy po kupiły nowoczesnego drogiego sprzętu ale znaleźć kabel to chyba tylko w pustym polu potrafią. Bo jak przyjdzie znaleźć w gruncie przemysłowym gdzie rur i innych kabli od groma to ślepi są jak krety.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: pt lut 19, 2021 23:20 A czy dla kogoś nazwa stary to rok czy 20 lat to nie to forum. Norma którą podałeś jest dla nowo oddanych kabli.
Jak kolega zna lepsze wytyczne, to proszę podać. Wg mnie trudno stosować 60364 do kilometrowego kabla YAKY4x240 w ziemi :???:
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: Simcode »

W tym przypadku najlepszą metodą jest zdrowy rozsądek . Zawsze znajdzie sie głupek który od kabla 50 letniego z kilkoma mufami będzie wymagał pomiarów na poziomie tej normy . Tak jak w tym przypadku .
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

Simcode pisze: pt lut 19, 2021 23:42 W tym przypadku najlepszą metodą jest zdrowy rozsądek . Zawsze znajdzie sie głupek który od kabla 50 letniego z kilkoma mufami będzie wymagał pomiarów na poziomie tej normy . Tak jak w tym przypadku .
Pisząc protokół, musisz się do czegoś odnieść we wniosku i orzeczeniu i na pewno nie powołam się pisemnie na "zdrowy rozsądek". A stare zużyte, nie spełniające kryteriów elementy ...niestety , jak nie da się naprawić, to trzeba wymienić.
Troche się obnażę jak opiszę sytuację z dzisiejszego dnia pomiarowego. Może sprawa nie dotyczy strategicznego kabla, lecz prozaicznych gniazd 230V sprzed dobrych 20 lat. Posłużyłem się, jak to kolega nazwał zdrowym rozsądkiem, trochę doświadczeniem, trochę rutyną i ... mając przed oczami gniazda z kołkami PE, aż chropowatymi od nalotu, mając wyniki IPZ na poziomie 1,5om (a transformator widać z okna), widząc, że mechaniczne czyszczenie nalotu przynosi efekt zbliżony do wyników z przed 5 lat ... mówię: "puścimy to", wyniki spełniają jeszcze wymagania SWZ , powiem tylko elektrykowi zakładowemu , żeby zajął się nalotem!
A ten młody elektryk, delikatnie przypomniał mi po co tu jestem i miał racje! Stare gniazda się zużyły ...koniec, kropka, tu nie ma co czyścić , to trzeba wymienić. Biorąc pod uwagę efekt pracy, roboczogodziny i porównując do wymiany na nowe ... jednym słowem będą z niego ludzie!
To samo z kablem, on coś zasila, jeżeli ma 50 lat i ledwo się trzyma to po co "pudrować trupa" , skoro jego awaria może kosztować przestój i pochłonąć wiele więcej kosztów? Teraz pytanie: gdzie zdrowy rozsądek?
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: macbrz »

Pisanie że usterkę na 1km kablu z wynikiem 30M łatwo zdiagnozować dopalarką lub ramką lub radarem to duża przesada. Bardzo duża.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: pn lut 22, 2021 6:34 Pisanie że usterkę na 1km kablu z wynikiem 30M łatwo zdiagnozować dopalarką lub ramką lub radarem to duża przesada. Bardzo duża.
A dlaczego ? Jeżeli jest słaby stan izolacji wykonuje się próbe napięciową i dalej postępuje się w zależności od wyniku. Jeżeli próba jest negatywna, dopalarka zrobi swoje .
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: macbrz »

30M-ten wynik nie za bardzo kwalifikuje ten kabel do dopalania.

Może być miejscowe jedno obniżenie czyli np. stara lub słabo wykonana mufa, może być kilka takich usterek.

Sprawdzić RISO, ocenić prądy upływu-jest 30M na najgorszej fazie,
zasilić nominalnym napięciem przez małe wkładki, pogrzać obserwując prądy upływu pojemnościowe, jak się ustabilizują pewnie jeszcze popracuje.
Powtarzać częściej pomiar rezystancji izolacji.

Jeśli RISO było na 2,5kV DC to jaka próba napięciowa? Na 4 kV? To nic nie wyjaśni.
To stary kabel.
Będziemy dopalarką przebijać izolację z wynikiem 30M na 2,5kV?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: śr mar 10, 2021 19:40 30M-ten wynik nie za bardzo kwalifikuje ten kabel do dopalania
Trzeba zacząć od tego w jakich warunkach został wykonany pomiar i czy należy te 30M traktować za pozytywny, czy negatywny wynik.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: macbrz »

Dla kabla yaky 0,6/1 to dla nowego próba napięciowa to 4kV. DC czy vlf.
Jak mamy na RISO z Up=2,5kV DC i wynik 30Mom to robienie próby napięciowej na 4kv jest stratą czasu.
A skoro niektórzy proponują go dopalać to jakim napięciem? Ma coś zostać do naprawy po dopalaniu?
Pomiary radarowe z usterką RISO na 30Mom na 1km kablu?
To jakbym słuchał sąsiada o tym karpiu co mu się wczoraj urwał.
ODPOWIEDZ