Napięcie w sieci ponad 253V

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 995
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Polecam artykuł pt.: "Ograniczenie wzrostu napięcia spowodowane intensywnym rozwojem
fotowoltaiki w sieci nn", Autor: Piotr Kacejko, Paweł Pijarski - Politechnika Lubelska. Artykuł pojawił się w czasopiśmie "Energia Elektryczna" i jest dostępny na stronach [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Pozdrawiam,
Jacek.
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
megaspark
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw lut 21, 2013 0:31

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: megaspark »

Witam. Czytając Pana ostatni wpis przyszło mi na myśl, że jest Pan raczej na początku linii zasilającej tych w "dole". Nie znam(y) warunków geograficznych (odległości "góra" "dół"), ani sieci jaka jest w Pana lokalizacji, więc pozostają domysły. Z praktyki wynika że stare sieci NN projektowane dla dawnych obciążeń nie zostały jeszcze dostosowane do zwiększonych zapotrzebowań w związku ze zwiększeniem mocy w gospodarstwach domowych i często ich rozbudowy o kolejne gospodarstwa, więc często energetyka ponosi napięcie na zaczepach trafo by do najodleglejszych punktów poboru energii uwzględniając spadki napięć na sieci dostarczyć zasilanie o zgodnych z umową parametrach. Jeśli w "górze" mieszka 2-3 odbiorców (mieszkańców) a w dole jest 80 odbiorców, to dbają o większość kosztem mniejszości. Oby to nie był Pana przypadek.
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: Inicjator »

Przypuszczam że szybciej i taniej problem rozwiąże zabezpieczenie przepięciowe w tablicy bezpiecznikowej tak aby wszystko co ponad normę zostało odprowadzone do "ziemi" albo w baterie kondensatorów poprawiających wspólczynnik mocy o ile była by z tego korzyść finansowa dla właściciela takiej baterii kondensatorów zakładając cykliczność anomalii
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: elmontjs »

Inicjator pisze: czw kwie 22, 2021 1:57 Przypuszczam że szybciej i taniej problem rozwiąże zabezpieczenie przepięciowe w tablicy bezpiecznikowej tak aby wszystko co ponad normę zostało odprowadzone do "ziemi"
Gdzie kolega widział takie zabezpieczenie, które "obcina" stale występujące napięcie ponad 253V do wartości normatywnej, na pewno nie są to zabezpieczenia przeciwprzepięciowe!
Inicjator pisze: czw kwie 22, 2021 1:57 albo w baterie kondensatorów poprawiających wspólczynnik mocy
Bateria kondensatorów poprawia współczynnik mocy a nie obniża napięcia zasilania. A jeżeli będzie przekompensowywać w stronę biernej pojemnościowej, to będzie wręcz tendencja do podwyższenia napięcia a więc skutek odwrotny do zamierzonego.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: Inicjator »

Witam Kolege i dziekuję za zapytanie gdzie widziałem urzadzenie przepięciowe o takich wartościach napięcia w ramach odpowiedzi nie podam ani sklepu ani modelu ale warto rozpatrzeć zastosowanie układu warystorowego (jeżeli ktos ma dostep do katalogu i dobierze parametry pozostaje juz tylko moduł listwy montowany na szynie jeśli ma to sie znajdowac w rozdzielnicy i odpowiednie podpięcie elementów),nie pisałem że element musi być "gotowy z półki" a jedynie sugerowałem sposób

pozdrawiam Kolegów
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: STANCA »

kol. Inicjator
Coś fantazjujesz z tą teorią. Nikt nie będzie sobie robił warystorów na obstalunek.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: elmontjs »

Inicjator pisze: pn maja 03, 2021 16:54 widziałem urzadzenie przepięciowe o takich wartościach napięcia w ramach odpowiedzi nie podam ani sklepu ani modelu ale warto rozpatrzeć zastosowanie układu warystorowego
Mam prośbę, mógłbyś to poprzeć konkretnym przykładem, bo albo nie wiesz o czym mówisz, albo mnie coś umknęło.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: disaster »

Kolego, koszt zależy od mocy. Nie, to nie falowniki, to autotransformatory na bardzo szybkich serwonapędach. Niestety , tu nazwy nie podam z wiadomych względów, ale podeśle na PW.
Istnieją też stabilizatory ferrorezonansowe znane również jako stabilizatory magnetyczne kompensacyjne. Trzymają napięcie w dość szerokim zakresie Uwe.
krislord81
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 22, 2021 8:04

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: krislord81 »

Dzień dobry
Podepne się do tematu.
Właśnie zainstalowałem instalacje PV i przy próbie uruchomienia instalator stwierdził że napięcie mocno faluje i jest duża asymetria pomiędzy fazami.
Wiem że dopuszczalne norma napięcia to do 243V.
Natomiast proszę o informację jakie są dopuszczalne odchylenia napięcia pomiędzy fazami?
U mnie pokazało 216, 240, 260
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Napięcie w sieci ponad 253V

0
Post autor: elmontjs »

krislord81 pisze: sob maja 22, 2021 8:29 Wiem że dopuszczalne norma napięcia to do 243V.
Dopuszczalne to 253V.
krislord81 pisze: sob maja 22, 2021 8:29 U mnie pokazało 216, 240, 260
A jakie napięcia występują przy wyłączonym falowniku ? Nie słyszałem o parametrze asymetrii napięcia, po prostu wszystkie fazy mają się mieścić w widełkach 230 +/- 10%
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ