Przekrój wyrównawczy do PV

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
rrr18
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 6
Rejestracja: sob kwie 17, 2021 18:43

Przekrój wyrównawczy do PV

0
Post autor: rrr18 »

Jaki powinien być przekrój przewodu PN do paneli PV, wszędzie słyszę że 16m2 no ale skąd to się wzięło skoro norma mówi że minimalny dopuszczalny przekrój jest równy większy przewodowi fazowemu dla przewodów do 16m2, jak by ktoś mógł wskazać normę albo chociaż zdementować te 16m2 byłbym wdzięczny, a i czy jest sens prowadzić przewód PN do szyny wyrównawczej czy nie lepiej taki przewód podłączyć do odgromówki na dachu, niby działać będzie ale pozostaje ewentualna indukcja przewodów prowadzonych do inwertera.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Przekrój wyrównawczy do PV

0
Post autor: domsat »

Sam zapoznaj się z zasadami ochrony odgromowej i przepięciowej instalacji PV i będziesz wiedział jaki ma być przekrój przewodu, który zresztą nie nazywa się PN !
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Przekrój wyrównawczy do PV

0
Post autor: luka2nd »

Mylisz Kolego przewody ochronne z wyrównawczymi - stąd Twoje nawiązanie do zasad wymiarowania w odniesieniu do przekroju żył roboczych.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Przekrój wyrównawczy do PV

0
Post autor: domsat »

Przewód wyrównawczy jest także przewodem ochronnym - jeśli chodzi o nazewnictwo.
Awatar użytkownika
rrr18
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 6
Rejestracja: sob kwie 17, 2021 18:43

Przekrój wyrównawczy do PV

0
Post autor: rrr18 »

@domsat oczywiście masz racje chodziło mi o przewód ochronny i nie PN a PE, na prawdę nie wiem skąd to wizowałem, dziękuje za zwrócenie uwagi.

Co do mojego pytania odpowiedzi to zależy, od tego jak wykonana i czy w ogóle jest instalacja odgromowa + zachowane odstępy i nie ma rygoru stosowania 16m2, bynajmniej nie zawsze.

@luka2nd niestety ale w tym wypadku mylisz się.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Przekrój wyrównawczy do PV

0
Post autor: luka2nd »

rrr18 pisze: ndz kwie 18, 2021 17:16@luka2nd niestety ale w tym wypadku mylisz się.
W takim razie naprostuj mnie, proszę. Zgodnie z PN-HD 60364-5-54:
Przewody ochronne wyrównawcze, przeznaczone do łączenia z głównym zaciskiem uziemiającym, powinny mieć powierzchnie przekroju poprzecznego nie mniejsze niż połowa największej powierzchni przekroju poprzecznego przewodu ochronnego uziemiającego instalacji i nie mniejsze niż:

-6mm2 w przypadku miedzi; lub
-16mm2 w przypadku aluminium; lub
-50mm2 w przypadku stali.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Przekrój wyrównawczy do PV

0
Post autor: domsat »

Może trochę off topic, ale nuż ktoś skorzysta:
- Emiter - www.emiter.net.pl organizuje webinaria poświęcone PV - 20 i 29 kwietnia
- Dehn - ochrona odgromowa i przepięciowa PV - 11 maja
Może będzie wytłumaczone, że ten problematyczny przekrój zależy od sposobu połączenia stelaży paneli PV z instalacją odgromową i .... ale darujcie, to nie jest na kilka zdań.
ODPOWIEDZ