Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

0
Post autor: disaster »

matuesz94 pisze: wt maja 04, 2021 7:38 Oczywiście że bez projektu ma być szybko i następne. Szkoda że nie mogę napisać więcej bo obcięło ponad połowę tekstu. ;) Czytając to forum wychodzi na to że 90 procent instalacji elektrycznej w Polsce to złom. Projekt do budżetowej instalacji pv wtedy nie jest już tanio.
Nie złom, tylko fuszerka.
Składa się na to cały szereg przyczyn. Braki w edukacji, fikcyjne egzaminy, upadek autorytetu SEPów, wynagrodzenia dla szeregowych elektryków, brak nadzoru, chaos prawny, itd. itp.
macbrz pisze: wt maja 04, 2021 22:20 Ogólnie elektrycy nie lubią Panów z UB bo wymagają i wydziwiają.
Więc jak ktoś buduje, instaluje, inwestuje i nie chce skorzystać z osoby z odpowiednimi uprawnieniami to jego sprawa.
Należy pamiętać, że raczej są to poważni ludzie, zrzeszeni w Izbie i mają OC.
OC mam tak czy inaczej - polecam każdemu od kogo potencjalnie zależy czyjeś życie. Nie zauważyłem za to, żeby przynależność do izby wnosiła za wiele do mojego życia.
Ogólnie to elektrycy nie lubią "leśnych dziadków", którzy UB "zrobili" zaraz po technikum i to był ostatni moment, kiedy uczyli się czegokolwiek w życiu. Niestety zmieniają się techniki, narzędzia, przepisy etc. a niektórzy inspektorzy nadal nie nauczyli się współczesnej terminologii typu TN-C.
macbrz pisze: wt maja 04, 2021 22:20 Akurat dtr-ki od produktów PRC/Wietnam/ itp. są z obszaru ANSI i w przetłumaczeniu szanownego dystrybutora też nie musi to być IEC. Jeśli chodzi o wschodnie uziemienia, co można pooglądać na Youtubie. Zresztą pudełko z dtr-kami samo nikogo nie oświeci.
Wszystkie produkty są teraz made in PCR. Nawet jeśli jako całość są made in germany, to podzespoły i tak są z PCR. Nie należy deprecjonować Chińczyków. Jeśli odpowiednio się za produkt zapłaci, to otrzymuje się produkt najwyższej klasy.

macbrz pisze: wt maja 04, 2021 22:20 Wygibasy z drutów powtykane w glebę w razie nieszczęścia i tak będzie oceniał biegły, niestety z UB.
Biegli są zazwyczaj brani z "łapanki" i w zasadzie nieusuwalni. Zawsze można znaleźć innego, który wyda przeciwną opinię. Poza tym nie ma w zasadzie odpowiedzialności karnej za błędy w wykonawstwie. Dość przytoczyć historię dwóch Panów emerytów gazowników - pomiarowców, co protokoły dla bloków pisali na kanapie w mieszkaniu jednego z nich. Dziewczyna zginęła zaczadzona, a sąd wydał wyroki w zawieszeniu z zakazem wykonywania zawodu na bodaj rok i 3 lata.
macbrz pisze: wt maja 04, 2021 22:20 No i Wykonawcy powinni zwrócić uwagę na tych Inwestorów co to dają zamontować, a później wykorzystując yutobową wiedzę wynajdują moc poprawek, co oddala zapłatę stąd do .....
Umowa, faktura, zapłata.
Jak się robi na gębę i bez faktury to się często robi za darmo. Jak się wzięło usługi fachowca bez faktury, to się często płaci drugi raz.
W budowlance w Polsce VAT się nie przyjął tak samo jak prawo budowlane.
macbrz pisze: wt maja 04, 2021 22:20 Ale jak się poczuło krew i się bierze po dwa koła za domek, dwa domki na dobę to tak się nie da.
PRAWDA. Dodam do tego pomiary elektryczne w mieszkaniach w blokach po 25 zł za lokal.
1 dzień i 200 mieszkań odhaczonych.
macbrz pisze: wt maja 04, 2021 22:20 To nic odkrywczego, wszystkie branże usługowe są od bylejakości do luksusu.
Trójkąt tanio/szybko/dobrze trzyma się mocno.
Szczerze? Dla nie wykonawstwo to takie trochę bagno. Owszem da się skakać od kępki do kępki, ale zawsze się przy tym ubłocisz.
Prawo przetargowe premiuje bylejakość.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
matuesz94
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: sob paź 08, 2016 11:25

Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

0
Post autor: matuesz94 »

Co do SEP to fakt nie ma to już żadnego znaczenia. Mój kolega co nie jest w ogóle elektrykiem był na wspólnym szkoleniu gdzie było ze dwadzieścia osób i wszyscy dostali od razu dozorowe. Hydraulicy, elektrycy wszyscy co byli bo Pan miał płacone za sztukę. A kolejna sprawa to wypłaty elektryków w kraju to w większości najniższa krajowa czy coś umiesz czy nie bez znaczenia wszyscy mają tak samo i już. I przy takiej PV kto tam się będzie przejmował mało płacą przyjedzie kierownik szybko kończycie ten dach bo za chwilę zaczynamy następny. A jak przyjdzie co do czego to będą problem mieli szefowie. Na to jest sposób zamknąć firmę i zrobić pod nową nazwą.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

0
Post autor: STANCA »

HEJ!!
Panowie, a jaki jest temat tego wątku?

Wracamy do tematu

Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

Nawet najlepsze wypowiedzi, ale nie w temacie, to jak ze szkoły:
Bardzo dobrze, siadaj dwója.
Zawracam rozbrykane owieczki do stada.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
matuesz94
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 8
Rejestracja: sob paź 08, 2016 11:25

Połączenia wyrównawcze/uziemienia.

0
Post autor: matuesz94 »

Inny przykład PV ok 12kW mocy na dachu. Odgrom zrobiony na dachu to do niego oczywiście przykręcamy linki z konstrukcji wsporczej i paneli. I do budynku idą już tylko przewody DC. A w środku mamy instalacje bez przewodu PE zasilanie z linii napowietrznej. Przewód lgy 6mm podłączony z ochronnika DC do do naszego N z linii napowietrznej. No bo jest problem i nie go gdzie wpiąć. Na zewnątrz wszystko ładnie wyłożone kostką brukową.
No przyznam że w tym przypadku to jest tragedia.
Bo co się w przypadku przepięcia w instalacji DC wszystko pójdzie do ziemi nie przepraszam do sieci i spali lub uszkodzi wiele podłączonych do niej odbiorników.
Finalnie tego nie podłączałem bo nie było jak i do czego ale wiem że tak zostało to zrobione.
ODPOWIEDZ