Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: STANCA »

Dzisiaj jest ten chyba (nie)oczekiwany dzień.

Od dwóch lat wiadomo było, że po 27 kwietnia 2021 wejdzie nowy zapis dla sektora fotowoltaicznego. Czyli od dzisiaj falowniki przyłączane do sieci winny posiadać certyfikat NC RfG potwierdzający deklarowane przez producenta parametry, a nie jak dotychczas jedynie deklarację zgodności CE.
Jest to wynikiem ujednolicenia wymogów na rynku UE przed laty. U nas w kraju ze względu na okres przejściowy, który się dzisiaj skończył wprowadzone są nowe wymogi. Co będzie z instalacjami gotowymi do podłączenia do sieci? Wielu producentów falowników nie ma takich certyfikatów, które winna wystawić jednostka certyfikująca z zewnątrz wg normy

PN-EN 50549-1:2019-02 - wersja polska.
Wymagania dla instalacji wytwórczych przeznaczonych do równoległego przyłączania do publicznych sieci dystrybucyjnych -- Część 1: Przyłączanie do sieci dystrybucyjnej nN -- Instalacje wytwórcze aż do typu B włącznie

Na stronie PKN jest spora informacja dotycząca tej normy.

Jest tu problem, gdyż jak zwykle ktoś zaspał przez te dwa lata, proces certyfikacji też nie jest od ręki robiony, nie wszystko jest dopracowane, a instalacje są budowane. To wszystko też musi być dostosowane do warunków krajowych – prace trwają.

Bałagan powstał, co dalej pytają producenci? To producent / właściciel wytwarzający energię chcąc podłączyć swoją instalację do sieci musi dostarczyć kompletną dokumentację.

Zainteresowani winni śledzić jak rozwinie się sytuacja.
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: elmontjs »

Lepiej późno niż wcale, może w końcu rozpocznie się proces uporządkowania tej dżungli. Moim zdaniem stosowna certyfikacja powinna też objąć firmy instalatorskie, żeby w końcu zaczęła działać jakaś odpowiedzialność.
Człowiek uczy się całe życie i ...
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: luka2nd »

elmontjs pisze: śr kwie 28, 2021 15:13 Lepiej późno niż wcale, może w końcu rozpocznie się proces uporządkowania tej dżungli. Moim zdaniem stosowna certyfikacja powinna też objąć firmy instalatorskie, żeby w końcu zaczęła działać jakaś odpowiedzialność.
Niby istnieją certyfikaty dla instalatorów OZE. Jak do tej pory ani razu mi się nie przydał, bo do zgłoszenia instalacji u operatora wystarczy świadectwo kwalifikacji. Jedyne, co mi przyszło z tego UDT-u to regularne telefony od sprzedawców różnych rzeczy - od reklam, przez materiały elektroinstalacyjne aż po wynajem samochodów.

Pytanie do Kolegów posiadających UB i będących członkami Izby: co próbują Wam sprzedać telefoniczni nagabywacze? :)

Tak na poważnie, to ja się nie spodziewam że kiedykolwiek w Polsce branża elektryczna zostanie ucywilizowana. Żeby w pełni legalnie wykonywać usługi elektryczne, nie trzeba dysponować choćby minimalną wiedzą z zakresu elektrotechniki i nie zanosi się na zmiany.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: STANCA »

Przypominam temat i pilnujmy wypowiedzi :

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej.

moderator
STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: marcin225 »

Certyfikat NC RFG był wymagany już w lipcu zeszłego roku. Wiem bo przyłączałem swoją instalację i musiałem dostarczyć (we wniosku ENEI było w załącznikach obowiązkowe)
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: disaster »

W PGE było tak samo - wymagane NC RFG. Podłączałem się we wrześniu 2020.
A co do instalacji nieprzyłączonych - cóż, może trochę przewietrzy to rynek. Kilka firm pewnie padnie, bo nie będą w stanie ponieść kosztów wymiany falowników.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: STANCA »

STANCA pisze: śr kwie 28, 2021 9:58
Od dwóch lat wiadomo było, że po 27 kwietnia 2021 wejdzie nowy zapis dla sektora fotowoltaicznego.
STANCA
Dwie ostatnie wypowiedzi wskazują, że te dwa lata na dostosowanie wiele firm potraktowało poważnie i nie zostali zaskoczeni. Jest to dobra wiadomość. Czekam na opis sytuacji o problemach tych co zaspali i zbudzili się 27 kwietnia 2021 r.

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: luka2nd »

Falowniki od Solaredge już dawno mają certyfikaty. W zeszłym roku zgłaszałem dwie instalacje i załączałem certyfikat.
kabzik22
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob lip 20, 2013 16:15

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: kabzik22 »

Koledzy mylicie się, na dzień dzisiejszy żaden producent Falowników nie udostępnił CERTYFIKATU. Jedyne co udostępnili to Deklaracje a to nie jest już ważny dokument.
Mnie zastanawia jak do tego podejdą zakłady energetyczne.
Dajcie znać jak czegoś się dowiecie.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nowe wymogi przyłączania do sieci generatorów energii elektrycznej

0
Post autor: luka2nd »

Mam dokumenty od Solaredge'a, co prawda zatytułowane "Świadectwo zgodności", ale wydane przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą.
ODPOWIEDZ