Nieprawidłowe wskazania licznika energii

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: luka2nd »

Witam Kolegów, chciałbym zasięgnąć porady mądrzejszych od siebie :)

We wrześniu zamontowałem klientom instalację fotowoltaiczną o mocy 5,52 kWp. Również we wrześniu instalacja została zgłoszona do operatora (ENEA Operator), po wymianie licznika wysłaliśmy wniosek prosumenta do sprzedawcy energii (ENEA S.A.).

Wczoraj zadzwoniła do mnie klientka, że dostała rozliczenie energii za okresy wrzesień-grudzień i styczeń-luty na łączną kwotę ponad 6 tysięcy złotych. Rzekomo pobrano w tym czasie 12 MWh energii czynnej. Dotychczas roczne zużycie oscylowało wokół 4,3 - 4,5 MWh. Faktura uwzglęnia energię wprowadzoną do sieci i na pewno nie liczy jej jako pobranej.

Byłem wczoraj na miejscu, "wyklikałem" na liczniku wskazania wartości chwilowych i nie wynikało z nich jakieś duże obciążenie - mniej więcej 0,6 kW. Po włączeniu większych odbiorników moc odpowiednio się zwiększała. Za to stan liczydła energii czynnej pokazuje obecnie ponad 17 MWh - z grubsza licząc, w instalacji musiałby być bez przerwy włączony odbiornik o mocy 3-4 kW, żeby przez te kilka miesięcy napędzić takie zużycie. Klientka jest umówiona na wizytę w ENEI, doradziłem by zażądała sprawdzenia licznika w laboratorium. Kontrolnie sprawdziłem wskazania licznika u moich rodziców, bo też mają PV oraz identyczny model licznika (ISKRA AM550) - ale u nich wskazania są miarodajne. Stąd wnioskuję, że z licznikiem klientów jest coś nie w porządku.

Czy mają Koledzy jeszcze jakieś pomysły, co mogłoby być przyczyną takich czarów? Problemy z instalacją elektryczną budynku wykluczam, bo nie znalazłem nic niepokojącego, poza tym przed wymianą licznika problem nie występował.

EDYCJA:

Dodam, że na fakturze brak rozliczenia energii biernej, faktura obejmuje tylko energię czynną.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: Simcode »

luka2nd pisze: pt kwie 30, 2021 21:02 Czy mają Koledzy jeszcze jakieś pomysły, co mogłoby być przyczyną takich czarów?
Myślę że wysłanie licznika na badanie nic nie da licznik dobrze nalicza. Problem i nie nowy to są dane jakie wprowadza operator dystrybutora. Na naszym forum nie mamy odrębnego działu dla źródeł odnawialnych, ale na innym forum jest taki dział i tam kolega znajdzie odpowiedź. Walka prosumentów z dystrybutorami to jak walka don Kichota z wiatrakami . A miało być tak dobrze.

regulamin forum:
2. Czego robić nie wolno?
Rozpowszechniać informacji nieprawdziwych lub mogących wprowadzić w błąd.
moderator STANCA

Jest dział:
Energia odnawialna
Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp
STANCA
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: luka2nd »

Ja rozumiem, że licznik elektroniczny może naliczać więcej od indukcyjnego - ale ośmiokrotny wzrost zużycia jest conajmniej podejrzany. Tym bardziej, że moi rodzice mają identyczny model licznika i u nich nalicza dobrze. Jedyna różnica jest taka, że rodzice mają falownik jednofazowy 3,5kW, a klienci 6kW trójfazowy.

Poza tym, żeby tyle nabiło, to musieliby mieć włączony piekarnik przez 24 godziny na dobę - a tak nie jest.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: Simcode »

luka2nd pisze: pt kwie 30, 2021 22:29 Tym bardziej, że moi rodzice mają identyczny model licznika i u nich nalicza dobrze. Jedyna różnica jest taka, że rodzice mają falownik jednofazowy 3,5kW, a klienci 6kW trójfazowy.
Ale licznik elektroniczny to nie tylko wskazanie poboru ma przecież menu jak je ustawisz tak będzie naliczał .
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: disaster »

Postępowanie, że tak powiem standardowe.
Wyłączyć wszystko i sprawdzić naliczanie.
Włączyć wszystko oprócz falownika i jak wyżej.
Włączyć z falownikiem i jak wyżej.
Albo licznik uwalony, albo źle zaprogramowany co się niestety zdarza.
Zamiast odliczać energię wyprodukowaną to ją nalicza.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: luka2nd »

Też podejrzewałem naliczanie energii oddanej jako pobór, ale nawet wtedy licznik nabiłby może z 1 do 1,5 MWh więcej - a tutaj mamy ośmiokrotne zawyżenie wskazań.

Włączaliśmy i wyłączaliśmy odbiorniki, na pierwszy rzut oka wygląda na to, że moc chwilową licznik mierzy dobrze. Nie wiem jak sytuacja wygląda w czasie, gdy falownik pracuje z dużą mocą, bo przyjechałem pod wieczór, na dodatek niezbyt pogodny. Ale moc oddawana przez falownik była zbliżona do aktualnego zapotrzebowania domu (ok 600W), więc strzałka wektora mocy czynnej co chwila zmieniała zwrot. Na chwilę obecną skłaniam się ku tezie, że w liczniku źle zaprogramowano naliczanie energii czynnej, licznik na pewno jest do sprawdzania.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: Simcode »

Jeszcze mi się wspomniało. Falownik oczywiście jest -OnGrid a licznik jest dwukierunkowy?
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: luka2nd »

Falownik ongrid, instalacja zgłoszona operatorowi, licznik wymieniono na dwukierunkowy. Ale, jak już pisałem, nawet gdyby naliczał energię oddaną jako pobór, to instalacja od montażu wyprodukowała 2000kWh - a licznik nabił 17000kWh energii pobranej. To jest fizycznie niemożliwe, żeby klienci pobrali tyle z sieci, bo wcześniej zużywali 4300kWh rocznie. Zimą trochę dogrzewali się elektrycznie, co i tak nie miało prawa wygenerować takiego poboru energii.
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: disaster »

Tak jak pisałem. Bywa, że licznik jest źle zaprogramowany.
A że on zlicza kWh, kVAh i kVarh zarówno oddane jak i pobrane, to diabli wiedzą co do czego to oprogramowanie dodaje.
Nie ma co dywagować tylko zgłosić licznik do wymiany. Albo posiedzieć nad tym tydzień czasu i potestować co się tam dzieje.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Nieprawidłowe wskazania licznika energii

0
Post autor: luka2nd »

Dziękuję za porady, w zasadzie potwierdzili Koledzy moje wcześniejsze przypuszczenia. Dam znać, gdy sytuacja się ruszy.
ODPOWIEDZ