Sensory zamiast przekładników

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Rosol44
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 418
Rejestracja: śr sie 27, 2014 15:40

Sensory zamiast przekładników

0
Post autor: Rosol44 »

Dzień dobry, czy mają Panowie jakieś doświadczenia z zastosowaniem sensorów zamiast przekładników w rozdzielniach SN? Interesuje mnie zarówno punkt widzenia wykonawcy jaki użytkownika. Czy spotkali Panowie rozwiania sensorów komunikujące się w standardzie 61850?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
EnergoTools
Administrator forum
Administrator forum
Posty: 995
Rejestracja: sob kwie 03, 1999 14:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Sensory zamiast przekładników

0
Post autor: EnergoTools »

Witam,

Może nie dokładnie w temacie przekładników, ale ponieważ często pracuję ze standardem IEC 61850 to doprecyzuję. Sam protokół komunikacji obejmuje kilka głównych sposobów komunikacji z różnymi wymaganiami:

1. Przesyłanie położenia stanów łączników, sygnałów binarnych lub wartości analogowych ale np. do wykorzystania w systemach scada. W tym przypadku każdy sygnał ma znacznik czasowy aby z maksymalną dokładnością analizować zdarzenia, ale sam czas przesłania nie jest kluczowy i jest to rzędu nawet pojedynczych sekund.

2. Przesyłanie sygnałów pomiędzy urządzeniami w formie tzw. goose. Sygnały są przesyłane już o wiele szybciej, można np. zapewnić czas 3 milisekund na przesłanie sygnału. Pozwala to np. na realizację blokad pomiędzy różnymi urządzeniami w sieci. Trzeba pamiętać, że komunikacja odbywa się w "standardowej" sieci ethernet więc rosną wymagania dla stosowanych switchy.

3. I wreszcie najbardziej wymagający sposób komunikacji, czyli wymiana danych np. pomiędzy przekładnikami a zabezpieczeniami. Elektryk rozumiem, że tutaj należy zapewnić taką komunikację aby można było przesłać sygnały pozwalające na realizację zabezpieczeń elektrycznych (nadprądowe, różnicowe, itp.). Oznacza to, że wszystkie sygnały muszą zostać w "przekładniku" zamienione na postać cyfrową (tzw. sampled values) i wysłane do urządzenia, które realizuje funkcję zabezpieczeniową. Musi to być szybko ale również musi to być zsynchronizowane czasowo z danymi z innych urządzeń (np. przekładnik w każdej fazie to oddzielne urządzenie).

Wracając do pytania. Przekładniki z sensorami oczywiście są stosowane również bez komunikacji IEC 61850, są to w formie "zamkniętych" rozwiązań firm produkujących taką aparaturę.
Dodanie komunikacji IEC pozwala na swobodną budowę stacji z wykorzystaniem np. aparatury różnych producentów.

Rozwiązania takie spotyka się głównie w układach WN i SN. Rozwiązanie techniczne wydaje się bardzo skomplikowane, ale jeden standard komunikacji przygotowany i rozwijany tylko z myślą o branży elektroenergetyki wymusza jego stosowanie.

Jeżeli ktoś może podzielić się opisem działania samych sensorów to chętnie pewnie poczytamy.

Materiały dodatkowe
[1] ABB FOCS Animation


[2] Pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna, wykorzystująca takie przekładniki,
Jacek Gońka (Admin)
EnergoTools jest operatorem ISE.pl - aby być Elektrykiem oraz Eltarg.PL - rynek elektrotechniki
Więcej informacji o mnie...
ODPOWIEDZ