Stara instalacja odgromowa

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
omtech
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 28
Rejestracja: czw cze 03, 2004 8:09
Lokalizacja: Kielce

Stara instalacja odgromowa

0
Post autor: omtech »

Witam !
Mam pytanie dotyczące "starej" instalacji odgromowej (wykonanej w latach 60-70).
Otóż jeżeli zwody w takiej instalacji są wykonane drutem stalowym cynkowanym fi 6,
to czy w protokóle z pomiarów takiej instalacji należy to zakwestionować to ze względu na aktualnie obowiązujące przepisy których ta instalacja nie spełnia, czy dopuścić ją do użytkowania czy też nie ? Nadmieniam że instalacja ta nie jest bardzo skorodowana, a rezystancja uziomów jest zgodna z aktualną normą (wszystkie poniżej 20 ohm). A jak wygląda sprawa z orzeczeniem, jeżeli zwody pionowe (drut fi 6) takiej instalacji zostały schowane pod ociepleniem (w rurkach lub bez) i są też zamontowane puszki dla złączy kontrolnych ?
Pozdrawiam
Sławek

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Stara instalacja odgromowa

0
Post autor: elmontjs »

omtech pisze: ndz maja 16, 2021 14:36 to czy w protokóle z pomiarów takiej instalacji należy to zakwestionować to ze względu na aktualnie obowiązujące przepisy których ta instalacja nie spełnia, czy dopuścić ją do użytkowania czy też nie ?
W latach budowy tej instalacji drut o przekroju fi 6 był jak najbardziej zalecanym, więc należy to uznać za "stan zastany" i nie jest to powód do zastrzeżeń w dniu dzisiejszym. Korozja, jeżeli występuje to owszem, może być podstawą do wykluczenia instalacji z eksploatacji zwłaszcza, jak da się zauważyć zmniejszenie przekroju znamionowego. Jeżeli to powierzchowny nalot, ja sugeruje zawsze klientowi skrócenie okresu do następnego przeglądu (wiadomo, lepiej nie będzie a trzeba obserwować jak ta korozja postępuje).
omtech pisze: ndz maja 16, 2021 14:36 A jak wygląda sprawa z orzeczeniem, jeżeli zwody pionowe (drut fi 6) takiej instalacji zostały schowane pod ociepleniem (w rurkach lub bez)
...to sprawa bardzo dyskusyjna , z tego powodu nie masz możliwości oceny stanu tej części instalacji, co uważam, powinno być zaznaczone w protokole. Do tego, jak znam życie, jeżeli są rurki to nawet nie wiesz jakie, o atestach niepalności trudno mówić -czy w ogóle są. Widziałem już drut w niebieskiej rurce PCV do wody !!! Jeżeli drut jest pozostawiony bez osłony to już błąd, choć niektórzy powiedzą, że styropian jest materiałem niepalnym; z resztą toczyła się już na ten temat dyskusja, więc zerknij i wyciąg wnioski: https://ise.pl/forum/ochrona-odgromowa- ... 5&start=40
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
omtech
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 28
Rejestracja: czw cze 03, 2004 8:09
Lokalizacja: Kielce

Stara instalacja odgromowa

0
Post autor: omtech »

Dzięki za odpowiedź, a napisz mi jeszcze czy jeżeli budynek ma elewację zrobioną z blachy stalowej trapezowej a zwody poziome na dachu są połączone z tą blachą a potem uziom jest też (poprzez bednarkę i złącze kontrolne) dołączony do tej blachy, to takie czy rozwiązanie jest dopuszczalne czy nie. Dodam że pomiar ciągłości połączenia daje wynik poniżej 1 ohma, a blacha ma grubość (tak na oko) powyżej 0,5 mm.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Stara instalacja odgromowa

0
Post autor: elmontjs »

omtech pisze: ndz maja 16, 2021 17:15 jeżeli budynek ma elewację zrobioną z blachy stalowej trapezowej a zwody poziome na dachu są połączone z tą blachą a potem uziom jest też (poprzez bednarkę i złącze kontrolne) dołączony do tej blachy,
Kolejne "szczęśliwe" rozwiązanie jakiegoś instalatora lenia, któremu nie chciało się zrobić porządnie odgromówki! Przekrój "przewodu" odprowadzającego, czyli arkusza blachy, pewnie spełni wymagania normy, ale co z połączeniami ???... pewnie okażą się jednorazowe po wyładowaniu. Czy to połączenie zapewni powierzchnie 50mm kw. ? Trudno mi wyrokować nie widząc tego, ale moim zdaniem to nieprawidłowe rozwiązanie. Norma mówi o perforacji blachy tej grubości przy wyładowaniu w nią i tutaj mamy do czynienia z prądem piorunowym (troche już obniżonym ze względu na jego rozpływ), ale jednak dalej wysokim.
A tu masz przykład połączenia drutu z blachą 0,5mm, prawdopodobnie po niejednym wyładowaniu, ponieważ obiekt, choć nie wysoki to samotny na dużej przestrzeni. I nie jest to ślad po smarze, wiem , co mówię, bo to zdjęcie autorskie i uwieczniłem to co sprawdziłem organoleptycznie :D :
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ