Uprawnienia E2 D2

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
antares2000
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 03, 2017 23:08

Uprawnienia E2 D2

0
Post autor: antares2000 »

Witam.
Chciałbym aby ktoś z szanownych kolegów podpowiedział mi na jakiej zasadzie elektryk musi mieć uprawnienia E2 i D2?
Pracuję w obecnej firmie ponad 11 lat na stanowisku Technik Utrzymania Ruchu Elektryk a w poprzedniej pracowałem ponad 26 lat również na stanowisku Technik elektryk. Posiadam wykształcenie techniczne o kierunku elektroenergetyka oraz uprawnienia E1 i D1.

Do tej pory wszystko było w porządku. Ale wczoraj dowiedziałem się się od swojego kierownika, że zapisał mnie na szkolenie do uprawnień E2, D2. Gdy zapytałem go skąd taki pomysł to odpowiedział, że są takie wytyczne. I ja się właśnie chciałbym od Was dowiedzieć, czy są takie wytyczne, które mogą mnie "przymusić" do posiadania uprawnień E2 D2? (głównie chodzi o parę).

Na fabryce mamy instalacje pary do grzania wymienników. Ja jednak nie posiadając kwalifikacji ani wykształcenia w tym kierunku nie podchodziłem do tematów związanych z parą. W naszym zespole są technicy mechanicy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie przy pracach z instalacjami pary.
Moje działania ograniczały się tylko i wyłącznie do przeprowadzania kalibracji elektropneumatycznych ustawników pozycyjnych typu Samson 3730-0, 3730-1, 3730-2. Jest to część sterująca samym już zaworem. Oczywiście prace prowadziłem zawsze na wyłączonej instalacji. Wyłączeniem i zabezpieczeniem zajmowali się właśnie technicy mechanicy.

I do tej pory tak pracowaliśmy i było wszystko w porządku. Teraz dziwnym trafem okazuje się, że coś się zmieniło, jakieś ponoć wytyczne, i mam zrobić uprawnienia E2 D2.
Czy ktoś się orientuje o co tutaj chodzi? Będę wdzięczny za wyjaśnienia.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Uprawnienia E2 D2

0
Post autor: luka2nd »

To nie są żadne uprawnienia, tylko świadectwa kwalifikacji. Pracodawca po prostu chce być chroniony, by w razie ewentualnego wypadku nie zostać obwinionym o dopuszczenie do pracy osoby bez odpowiedniego przeszkolenia.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Uprawnienia E2 D2

0
Post autor: STANCA »

kol. luka2nd, krótko zaznaczył w czyim to jest interesie.

Ja zastanawiam się co kombinuje pracodawca?
Czy chce dołożyć roboty i pozbawić się odpowiedzialności w razie kłopotów?
Czy będzie zwiększenie obowiązków określonych w umowie o pracę?
Jak zmieni się zakres obowiązków, to czy nie trzeba będzie zmienić umowy?
Czy pracodawca tam gdzie posyłał dwóch pracowników nie zechce posłać jednego?

Jest jeszcze jeden problem, czy ewentualnie rozszerzony zakres prac nie znajduje się w wykazie prac, które muszą być wykonywane w dwie osoby? Taki wykaz powinien być w zakładzie.

KODEKS PRACY
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Art. 225. KP Obowiązek zapewnienia pracownikom asekuracji

Rozdział I Obowiązki pracodawcy
Art. 94. Pracodawca jest obowiązany w szczególności:
1) zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami;

4) zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy;
6) ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych;

Art. 237, 3. nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Nasz zmarły kol. rysiu71 posiadał wszystkie świadectwa kwalifikacyjne, energetyczne, cieplne i gazowe. Zakład płacił i wymagał. Łącznie 6 szt.
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Awatar użytkownika
antares2000
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 03, 2017 23:08

Uprawnienia E2 D2

0
Post autor: antares2000 »

luka2nd pisze: sob cze 12, 2021 7:55 To nie są żadne uprawnienia, tylko świadectwa kwalifikacji.
Oczywiście, że to są świadectwa kwalifikacji lecz potocznie mówi się uprawnienia i jest to powszechnie przyjęte.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Uprawnienia E2 D2

0
Post autor: macbrz »

Jak jest palnik gazowy i pomocnicze obwody elektryczne?
Wytwornica pary elektryczna?
Itp.
ODPOWIEDZ