Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
wox94
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 02, 2021 17:42

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: wox94 »

Dzień dobry. Jeżeli piszę to w złym dziale to przepraszam.
Mam pytanie odnośnie uprawnień kwalifikacyjnych E. Mianowicie posiadam w tych uprawnieniach zakres: obsługi, konserwacji, remontu, montażu, kontrolno-pomiarowym. podpunkt: 1,2,4,5,7,8,9. Najbardziej mnie interesują punkty: 2.Urządzenia ,instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1kV.
10.Aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w punktach 1,2,4,5,7,8,9.
Takowe uprawnienia posiadam już 7 lat, jednak od 5 lat wykonuję prace elektryczne jako elektryk więc wiedzę techniczną posiadam jednak nigdy się nie interesowałem do jakiego stopnia mogę nimi władać, ponieważ zawsze miałem przy sobie kierowników z którzy mnie nadzorowali. A teraz chciałbym się dowiedzieć w ramach założenia własnej działalności na ile mogę sobie pozwolić? Czy np. mogę pełnoprawnie zdjąć plombę w liczniku elektrycznym w celu wymiany starego wlz na nowy (oczywiście po wcześniejszym zgłoszeniu do energetyki), wykonać instalację elektryczną w nowym budynku, zrobić pomiary jednak w celu weryfikacji musi mi to podbić jeszcze elektryk z dozorem? Pytam dla 100% pewności, bo jednak zawsze to będę mądrzejszy, a tym bardziej będę miał spokojniejszy sen.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Plombę może zerwać każdy. Wystarczy zgłosić do energetyki, przyjadą, skasują 50 zł i założą nową.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: Simcode »

wox94 pisze: pt lip 02, 2021 18:26 Takowe uprawnienia posiadam już 7 lat, jednak od 5 lat wykonuję prace elektryczne jako elektryk więc wiedzę techniczną posiadam jednak nigdy się nie interesowałem do jakiego stopnia mogę nimi władać, ponieważ zawsze miałem przy sobie kierowników z którzy mnie nadzorowali.
Zawsze jak czytam taki tekst zastanawiam się po co taki ktoś robił świadectwa kwalifikacji ?
I to nie jest uszczypliwość w stosunku do ciebie , li tylko pytanie jak mozna nie wiedzieć po co je robiłeś.
Po drugie na co ci kierownik w podejmowaniu decyzji jako elektryk. Ty masz uprawnienia jako samodzielny elektryk do wykonywania tego zawodu ( jeśli skończyłeś odpowiednią szkołę) i decyzje kierownika może słuszne muszą zawsze być analizowane i sprawdzane przez ciebie jako fachowca . Wyobrażam sobie ciebie że masz podjąć decyzje na temat przełączeń czy awarii a kierownika niema -premierze jak żyć. Oderwij się od mamusi zacznij myśleć i analizować sposób i zasady działania twojej pracy by być samodzielnym .
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Simcode pisze: ndz lip 04, 2021 21:21 Zawsze jak czytam taki tekst zastanawiam się po co taki ktoś robił świadectwa kwalifikacji ?
I to nie jest uszczypliwość w stosunku do ciebie , li tylko pytanie jak mozna nie wiedzieć po co je robiłeś.
Wg mnie może to być częściowo spowodowane niejasnym opisem zakresu. Choć taki opis jest dość trudno wykonać. :(
wox94
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 02, 2021 17:42

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: wox94 »

"Oderwij się od mamusi zacznij myśleć i analizować sposób i zasady działania twojej pracy by być samodzielnym." Zadając właśnie takie banalne wręcz pytania właśnie to czynie. ;) Poza tym nikt orłem nie jest od razu, więc po prostu nie rozumie podejścia typu: "masz uprawnienia to se radź bo je dostałeś". Tak samo jak po zdaniu prawa jazdy, odrazu wszyscy nie jeżdżą wyśmienicie, tylko wszystko przychodzi z czasem. ;) Wszyscy dobrze wiemy jak wyglądają egzaminy kwalifikacyjne dla elektryków więc troszeczkę więcej wyrozumiałości, bo inaczej tak tej Polski nie zbudujemy. :D Dla mnie jest już wszystko jasne więc dziękuje bardzo za odpowiedzi i pozdrawiam ;)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: Simcode »

wox94 pisze: pn lip 05, 2021 13:39 Wszyscy dobrze wiemy jak wyglądają egzaminy kwalifikacyjne dla elektryków więc troszeczkę więcej wyrozumiałości, bo inaczej tak tej Polski nie zbudujemy.
Ale co maja egzaminy do twojej wiedzy. Nabyłeś ja częściowo w szkole a reszta powinna być nabyta w ciągu tych 5 lat. To wystarczający czas na nauczenie sie podstaw swojego zawodu by być samodzielnym. Ja ci napiszę dlaczego większość młodych ludzi w dużej mierze są słabo przygotowani do zawodu mimo pracy przez kilka lat. Bo w pracy wykonują tylko to co im każe kierownik , brygadzista etc. Ta jak w twoim przypadku. Ich krąg zainteresowania na tym się kończy nie interesują się informacjami zawodowymi czy materiałami szkoleniowymi. Nie zaglądają do rozdzielnic czy do skrzynek by poznać układy zasilania czy sterowania nie uczą się schematów i tak by można wyliczać. Jeden pozytyw że może jak zajrzałeś na nasze forum będziesz na nim dłużej i wiele się nauczysz z niego. A my ci pomożemy w nie jednej sytuacji.
Co do twojego pytania.
wox94 pisze: pt lip 02, 2021 18:26 wykonać instalację elektryczną w nowym budynku
Możesz
wox94 pisze: pt lip 02, 2021 18:26 zrobić pomiary jednak w celu weryfikacji musi mi to podbić jeszcze elektryk z dozorem?
Jeśli potrafisz możesz . Z tym WLZ -em to ostrożnie zawsze są uzgodnienia z dostawcą energii.
wox94
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: pt lip 02, 2021 17:42

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: wox94 »

Jako młody elektryk przyznaję, że zaciekawienia nie było we mnie za wiele, a tym bardziej strach przed konsekwencjami że coś zepsuje. Dobry nauczyciel jednak też się nie trafił na początku, więc przyznaję 100 % rację. Na przełomie 3 ostatnich lat jednak wiele się zmieniło, i nawet wszelako pojęta elektryka i instalacje nisko prądowe coraz bardziej zaczeły mi się podobać i wręcz to dla mnie zabawa, czyli przyjemne z pożytecznym ponieważ co zrobię to działa. :D Wiem też że jeszcze wiele przede mną zagadnień i pojęć z którymi prędzej czy później się spotkam, więc jeszcze nie raz o radę czy pomoc poproszę. Dzięki wielkie
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: Inicjator »

Kolego odpowiem przykładem: pracując w zakładzie produkcyjnym o ruchu ciągłym jako elektryk moim kierownikiem był mechanik ale to ja miałem uprawnienia i decydowałem jak postępować nawet jeśłi kierownik wydał mi polecenie bo on uprawnień nie miał, zdarzyło sie że takie polecenie wydał a ja odmówiłem jego wykonania w taki sposób jak tego oczekiwał i poprosiłem o polecenie na piśmie(to sobie dał luz) . Uprawnienia dozorowe nie polegają na podejmowaniu decyzji za Ciebie one dotyczą organizacji pracy elektryków w określonych warunkach braku bezpieczeństwa, jako elektryk z E Ty jesteś odpowiedzialny za wykonywaną przez siebie pracę a także za bezpieczeństwo jakie musisz sobie podczas tej pracy zapewnić, jeśli chcesz zacząć prywatkę to poczytaj jeszcze raz to z czego zdawałeś egzamin na E, z WLZ jest tak jak inny kolega wspomniał( ustalenia z dostawcą, i dokument "warunki przyłączenia ...") prace elektryczne wykonujesz sam, dokumentacje po wykonawczą o ile nie masz narzuconego projektu instalacji także możesz, jeśli masz uprawnienia wykonać pomiary, jeżeli masz własną (lub będziesz miał) zarejestrowaną plombownicę to możesz samodzielnie oplombowywać WZL czy inne punkty instalacji jeśli takie występują (np programatory dwutaryfowe)
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: electrics »

A gdzie się rejestruje plombownice?
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Czy uprawnienia E są wystarczające do zdjęcia plomby.

0
Post autor: Artur_Dor »

electrics pisze: czw gru 16, 2021 21:06 A gdzie się rejestruje plombownice?
W Urzędzie Regulacji i Rejestracji Plombownic Ręcznych

Od dawien dawna przynajmniej w Tauronie używa się plomb plastykowych samozaciskowych
Z dawnymi plombami ołowianymi nie spotkałem się już od dawien dawna.
Nie mówiąc o istniejących na starych licznikach przed wymianą - piszę o zakładanych nowych plombach.

Teraz pewnie plombownice, plomby i drucik można kupić na targu staroci lub zobaczyć w muzeum.
Fajne czasy z plombami ołowianymi - można było się wykazać ............. :)
ODPOWIEDZ