Uziemienie ocynk + zbrojenie

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Michal1111
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob lip 03, 2021 14:35

Uziemienie ocynk + zbrojenie

0
Post autor: Michal1111 »

Witam,

Posiadam izolowaną płytę fundamentową, w której do zbrojenia została przykręcona bednarka ocynkowana po obwodzie z wystawionymi wąsami aby połączyć z również ocynkowaną bednarką położona w gruncie do okoła domu. Takie coś wykonał elektryk.
Teraz zastanawiam się czy można połączyć jakoś obie bednarki ocynkowane aby możliwie zniwelować skutki ewentualnej, przyśpieszonej korozji bednarki w gruncie? Obie bednarki mają być łączone w skrzynkach kontrolnych na elewacji. Czy zacisk do skręcenia dwóch bednarek ze stali nierdzewnej z dodatkową płytką również ze stali nierdzewnej lub miedzianej aby obie bednarki bezpośrednio się nie stykały pomoże? Ewentualnie dodatkowo założona koszulka termokurczliwa na całym odcinku bednarki ponad gruntem i bednarki poza fundamentem oraz taśma Denso na tych łączeniach z dodatkową, separując płytką?

Proszę o poradę jak uratować lub ewentualnie wydłużyć czas sprawnego działania takiego uziomu. Wymiana bednarek raczej nie jest już możliwa.

Co ciekawe, 2 innych elektryków również powiedziało mi, że robią tylko ocynkowane bednarki, łączą je ze zbrojeniem fundamentu i do gruntu w otoku i nie widzą problemu. Wręcz twierdzą, że to wydumane problemy i naciąganie inwestora na koszty. W internetach opracowania chociażby na rst.białystok, czy dr Musiała wyraźnie twierdzą, że ocynkowanej bednarki w gruncie nie należy łączyć z ocynkowaną bednarką połączoną ze zbrojeniem. Niestety za późno zweryfikowałem ten fakt i zaufałem specjaliście.

Pytanie jakie teraz mam opcje aby wydłużyć żywotność tego uziomu.

Dziękuję z góry za porady

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ