Podłączenie grzałki elektrycznej trójfazowej - wtyczka 5 pin, gniazdo 4 pin

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
david4008
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 06, 2021 19:24

Podłączenie grzałki elektrycznej trójfazowej - wtyczka 5 pin, gniazdo 4 pin

0
Post autor: david4008 »

Cześć, mam następującą sytuację:
posiadam boiler z grzałką elektryczną 4,5kW, na gniazdo siłowe - 5 pin (L1, L2, L3, PE, N).

W domu mam instalację TN-C-S, tj. gniazdka jednofazowe mają przewody L, N, PE, natomiast gniazdko siły ma przewody L1, L2, L3, PEN. Całość ograniczona wyłącznikiem różnicowo-prądowym.

Chciałbym podłączyć grzałkę i teraz pytanie, czy jeśli podłączę przewody grzałki w sposób następujący: L1 grzałki do L1 gniazda siły, L2 grzałki do L2 gniazda sily, L3 grzałki do L3 gniazda sily, N grzałki do PEN gniazda siły, PE grzałki do PE gniazdka elektrycznego - nie siła, to będzie ok?

Sprawdziłem, że podłączenie L1/L2/L3 gniazda siły za pośrednictwem żarówki 18W z PE gniazdka elektrycznego - nie siły, powoduje, że działa wyłącznik różnicowy - na L1/L2/L3 gniazda siły napięcie wynosi 0V, z resztą jak we wszystkich gniazdkach - po prostu cały dom zostaje bez zasilania.

Byłoby to rozwiązanie tymczasowe, za miesiąc mam wizytę elektryka i gniazdo siłowe byłoby od skrzynki zmienione ma standard zgodny z TN-S.

Wszystkie żyły 2,5mm^2.

Grzałka to tak na prawdę 3 grzałki 1-fazowe 1,5kW każda, w jednej.

To co chcę uzyskać, to, żeby w razie przebicia napięcia na boiler wyłącznik różnicowy odłączył napięcie, żeby ew. się nie usmażyć pod prysznicem - niby wg testu z żarówką działa, ale jakoś nie jestem przekonany.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ