Problemy małej serwerowni

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
kmil
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 20, 2021 12:10

Problemy małej serwerowni

0
Post autor: kmil »

Dzień dobry.
W jednej z firm jest niewielkie pomieszczenie na serwerownię. Do serwerowni podciągnięta jest jedna faza. Od źródła prądu wygląda to tak, że na początku jest przełącznik faz F&F PF-441. Ma on zabezpieczyć ciągłość fazy na obwodzie (tak przypuszczam). Dalej mamy wyłącznik RDC Hager CD464J 63A/l _n0,03A, później bezpiecznik Hager MCN 116E C16 i kolejno licznik ZeXt EM1E-10.
W dalszej kolejności układ wyłączający przegrzewającą się serwerownię czyli stycznik Legrand 041 48 Ue 400V 25A w pozycji Auto z podpiętym czujnikiem temperatury - w chwili przekroczenia temperatury 35st odcinany jest prąd (wcześniej załącza się alarm i zrzucane są powiadomienia telefoniczne). Na zakończenie mamy 5szt APC SmartUPS 1500VA o mocy wyjściowej 1.0kW/1.5kVA (trzy obciążone około 50% dwa 20%)
Problemem jest działanie RDC, który wyłącza się w nocy z niewiadomego powodu. Ciężko potem załączyć UPS-y. Włączam je do obwodu po kolei i odczekuję kilka minut, aż za którymś razem uda się w końcu odpalić. Problematyczne jest załączanie czegokolwiek w tej serwerowni, bo istnieje ryzyko zrzucenia RDC. Wcześniej był wyłącznik 40A działało do pewnego momentu nawet dobrze ale potem zaczęły się wyłączenia czasem 2 dziennie. Zamieniono to na 63A i jest lepiej ale raz na miesiąc mam przymusową wizytę aby dokonać zmartwychwstania.
Sam nie jestem elektrykiem i nie zamierzam się za to brać, a jedynie opisuję to co widzę. Obiekt odwiedziło już czterech elektryków niestety bezskutecznie (ostatni przybył z próbnikiem ze świeżą nalepką z Castoramy). Zawsze kończy się: "zamontujmy grubszy bezpiecznik", co jak widać nie rozwiązuje problemu.
Proszę o wskazówki
1. Co powinno zostać pomierzone - bo chyba winna jest upływność prądu przy załączaniu UPS
2. Czy zastosowane elementy wzbudzają jakieś podejrzenia ?
3. Czy istnieją jakieś elementy elektryczne, które powinny być tutaj zastosowane ?
Będę wdzięczny za porady.

Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
denvr
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: sob lis 08, 2014 14:55

Problemy małej serwerowni

0
Post autor: denvr »

Na 95% rozwiązaniem jest wymiana RDC.
Obecnie zainstalowany jest o charakterystyce AC i prąd upływu 30mA.
Ze względu na charakterów odbiorników w serwerowni, należy wymienić na RCD typ A.
Ponadto ze względu na sumaryczną moc UPS zalecam zastosować RCD o prądzie upływu 100mA.

5 % błędu zostawiam na wpływ prądów ziemnozwarciowych od składowej stałej UPS. Takiego rozwiązania nie chciałbym diagnozować bez pomiaru za pomocą analizatora lub dokładnego zapoznania się z urządzeniami.
Awatar użytkownika
akmatron
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 10, 2021 15:05

Problemy małej serwerowni

0
Post autor: akmatron »

denvr pisze: pt sie 27, 2021 7:16 Ponadto ze względu na sumaryczną moc UPS zalecam zastosować RCD o prądzie upływu 100mA.
Nie powinno się wymieniać RCD na 100mA - to za duża wartość. 30mA ma chronić.
kmil pisze: wt lip 20, 2021 13:14 Problemem jest działanie RDC, który wyłącza się w nocy z niewiadomego powodu.
Trzeba zrobić pomiary RCD, czy jest sprawne. Ogólnie zrobiłbym tak, że zastosował jednofazowy RCD typu A lub lepszy. Jeśli upływ jest za duży to rozwiązaniem jest przebudowanie rozdzielnicy by na każdy UPS mieć osobny RCD i bezpiecznik. Wszystko zależy od pomiarów instalacji i UPS-a.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Problemy małej serwerowni

0
Post autor: elmontjs »

Koledzy, UPS jest przekształtnikiem energoelektronicznym, w związku z tym różnicówka AC nie będzie działał poprawnie, jako jego zabezpieczenie. Typ A też najprawdopodobniej sobie nie poradzi z UPS. Tutaj omawiany był podobny problem:
https://ise.pl/forum/urzadzenia-maszyny ... ynku-20774
Ostatnio zmieniony sob sie 28, 2021 21:44 przez elmontjs, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
akmatron
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 2
Rejestracja: pn maja 10, 2021 15:05

Problemy małej serwerowni

0
Post autor: akmatron »

Oczywiście, wszystko zależy od UPS-u. Może wystarczy podzielić obwody, wybrać wyłącznik krótkozwłoczny, itp. Tak jak napisałem - wszystko zależy od pomiarów i UPS-a (jego parametrów).
ODPOWIEDZ