"Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
marekdor
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pn sie 16, 2021 10:42

"Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

0
Post autor: marekdor »

Witam Wszystkich.

W moim domu wykonawca robót budowlanych wykonał uziom fundamentowy plus wąsy do ochrony odgromowej, przypuszczalnie metodą po taniości i szybkości,
czyli wyprowadzone bednarki przyspawał do pierwszych możliwych prętów zbrojenia stopy fundamentowej, a same pręty znając życie tylko powiązane drutem wiąząłkowym. Ponieważ nie jestem w stanie uzyskać dokładnej opisu wykonanej pracy, jak i również mam ograniczone zaufanie do wykonawcy, zakładam pesymistyczny wariant wykonania, aczkolwiek pomiary wyszły 3 Ohm....

Do czego zmierzam w moim poście: chciałbym wykonać instalację odgromową, lecz naczytałem się conieco o skutkach wyładowań przy tak wykonanym uziomie, czyli iskrzenie między prętami w betonie, a w skrajnych przypadkach rozsadzenie fundamentu.

Czy moje obawy są słuszne, i czy mógłbym tę kwestię jeszcze naprawić robiąc dodatkowe wyprowadzenie pod uziom otokowy lub szpilkowy, aby możliwie zmniejszyć wartość prądów udarowych które wnikają w fundament/zbrojenia ?

Pozdrawiam
MD

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

"Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

0
Post autor: domsat »

Możesz podać źródło tego co się naczytałeś.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

"Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

0
Post autor: marcin225 »

Na innych różnych forach ludzie bajają o tym rozsadzeniu fundamentu. Oczywiście zawsze jest to relacja na zasadzie " szwagier kuzyna ma znajomego..." . Tutaj chyba kiedyś też ktoś wypisywał podobne bzdury i też było jak powyżej czyli że ktoś tam opowiadał...
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

"Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

0
Post autor: Artur_Dor »

Jeżeli jest uziom 3 ohm to czego tu się czepiać ??
Jak pomiar jest właściwy to co TY chcesz więcej ??
Na zasadzie ja wiem, że zbrojarz to partacz i musiał źle wykonać
Jeżeli bednarkę przyspawał do zbrojenia a zbrojenie między sobą jest skręcane, całość jest zalana betonem i zawibrowana - to by znaczyło, że jak już styka to nie rozerwiesz tego niczym. Mało tego jest to bez dostępu tlenu - czyli bez korozji [jak się nie mylę to korozja to utlenianie]
Dziesiątki lat tak się robiło i było i jest dobrze, ostatnimi czasy kazali co jakiś czas spawać zbrojenie ze zbrojeniem żeby zachować ciągłość galwaniczną ale to nowe pomysły [nowe od jakiś 5 może 8 lat - w moim przypadku].
Kiedyś murarze wycieli bednarki - wykułem do zbrojenia, pospawałem i pomiary wyszły jak "złoto" i każde następne pomiary potwierdzają, że jest dobrze wykonane.
Awatar użytkownika
disaster
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 701
Rejestracja: śr gru 28, 2005 1:31

"Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

0
Post autor: disaster »

3 Omy.... wykonywanie tutaj czegokolwiek więcej jest kontrproduktywne.
Raz że trzeba by się było zbliżyć do tych 3 omów tym drugim uziomem bo inaczej pan Kirchhoff skutecznie zniechęci prąd do korzystania z niego.
A dwa że będzie to w ziemi szybciutko gniło.
Silaa
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 28, 2017 18:23

Re: "Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

0
Post autor: Silaa »

domsat pisze: pn sie 16, 2021 23:09 Możesz podać źródło tego co się naczytałeś.
Np. Pan doktor Edward Musiał co prawda nie pisze o rozsadzeniu budynku, ale mówi nam, że uziomu raczej nie powinno się łączyć ze zbrojeniem budynku w swojej publikacji pt. ,,Uziomy fundamentowe i parafundamentowe"

,,Łączenie elementów uziomowych
Łączenie ze sobą prętów bądź płaskowników uziomowych powinno być wykonane w sposób
gwarantujący małą rezystancję elektryczną i dużą wytrzymałość mechaniczną połączenia. Łączenie przez owinięcie drutem wiązałkowym nie wchodzi w rachubę. Preferować należy spawanie łukowe, zwłaszcza w przypadku odgałęziania przewodów przyłączeniowych uziomu wyprowadzanych z fundamentu."

,,W fundamencie zbrojonym prętami lub siatką uziom fundamentowy mocuje się do zbrojenia
w odstępach co dwa metry. Ustala to położenie płaskownika lub pręta uziomowego i zwiększa
łączną powierzchnię elementów stalowych odprowadzających prąd, czyli zmniejsza gęstość prądu na granicy stal/beton. Połączenia uziomu sztucznego z prętami zbrojeniowymi wykonuje się za pomocą zacisków gwintowych. Łączenie przez spawanie nie jest tu potrzebne, a wymagałoby uprzednich uzgodnień z inżynierem odpowiedzialnym za wytrzymałość konstrukcji budowli."

,,Jeżeli mimo wszystko zapada decyzja wykorzystania zbrojenia w roli uziomu fundamentowe-
go naturalnego, to − w celu zapewnienia jego ciągłości elektrycznej − pręty zbrojeniowe spawa się na zakładkę o długości co najmniej 30 mm. Wybór miejsc połączeń i szczegóły ich wykonania powinny być przedmiotem uzgodnień elektryka z konstruktorem budowli. Przed wylaniem betonu wszystkie połączenia powinny być sprawdzone przez elektryka. Pożądana jest dokumentacja fotograficzna powykonawcza przedstawiająca każde połączenie, z precyzyjnym określeniem jego umiejscowienia w obiekcie (rys. 8 )."


Źródło:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 389
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: "Wspomożenie" uziomu fundamentowego w ochronie odgromowej

0
Post autor: Fazowiec »

Ta publikacja nie jest o tym, żeby nie wykorzystywać uziomu fundamentowego, tylko jak wykonać go prawidłowo, a to znaczącą różnica.
ODPOWIEDZ