Zmiana instalacji jednofazowej na trójfazową

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Jan.Jankowski
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 24, 2021 20:43

Zmiana instalacji jednofazowej na trójfazową

0
Post autor: Jan.Jankowski »

Witam wszystkich,

Chciałbym przerobić istniejącą już jednofazową instalacje na trójfazową. Problem jest w tym że obecnie wszystko jest podpięte pod jeden bezpiecznik topikowy, a przekrój przewodów w ścianie to 1.5mm2. Obecna moc na jednej fazie to 4kW, a chce mieć 7kW(dlatego że tak naprawę zależy mi tylko na zabezpieczeniu przedlicznikowym o wartości 16A, a tauron takie zabezpieczenie zakłada od 7kW).

Pytania:

1.)Mogę tak zrobić że wszystko nadal będzie podpięte pod jedną fazę, a dwie będą "puste" i ewentualnie w przyszłości nowe pomieszczenia będę podpinane pod te wolne fazy?

2.)Muszę wymieniać przewody w ścianach, czy te 1.5mm2 dadzą radę bo nie planuje podpinać nic więcej co jest już podpięte do prądu czyli lodówka, TV, komputer,mikrofala, pralka itd.?

Z góry dziękuje za każdą odpowiedz:)

Pozdrawiam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Zmiana instalacji jednofazowej na trójfazową

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Jan.Jankowski pisze: wt sie 24, 2021 20:45 (dlatego że tak naprawę zależy mi tylko na zabezpieczeniu przedlicznikowym o wartości 16A, a tauron takie zabezpieczenie zakłada od 7kW)
A dlaczego Ci tak zależy?
Jan.Jankowski pisze: wt sie 24, 2021 20:45 1.)Mogę tak zrobić że wszystko nadal będzie podpięte pod jedną fazę, a dwie będą "puste" i ewentualnie w przyszłości nowe pomieszczenia będę podpinane pod te wolne fazy?
Móc możesz. Ale obwody i tak trzeba robić osobne. A każdy z obwodów powinien mieć osobne zabezpieczenie. Ale jak już zaczniesz podpinać te nowe pomieszczenia, to pamiętaj o zbalansowaniu obciążenia między fazami.
Jan.Jankowski pisze: wt sie 24, 2021 20:45 2.)Muszę wymieniać przewody w ścianach, czy te 1.5mm2 dadzą radę bo nie planuje podpinać nic więcej co jest już podpięte do prądu czyli lodówka, TV, komputer,mikrofala, pralka itd.?
To zależy od długości przewodów. Ale praktyką jest, że 2,5mm2 gniazdka a 1,5mm2 oświetlenie.
ODPOWIEDZ