Wzrost cen za energię elektryczną

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: domsat »

Pomyliłem się - za Turów jest 0,5 mln euro/dzień !
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: witek17 »

1/3 to faktycznie nie większość, ale wystarcza by rządzić :cool: chociaż na granicy stabilności rządu.
Tak, głosowałem i będę głosował na PiS. Gdzieś już pisałem dlaczego mam nick witek17 i nie jest to mój wiek. Pamiętam UB-eków szukających mojej matki po strajkach w 1970 roku, pamiętam i późniejsze wydarzenia. Pamięć mam dobrą, ale zrozumienie tego co widziałem wymagało czasu. Pamiętam "cud" Balcerowicza i miliony emigrujących. I wiele innych dokonań liberałów. Nie będę wszystkiego wymieniał. Teraz widzę stada zdrajców z PO i Lewicy, dla których każda metoda jest dobra by osłabić PiS. Widzę tych lokajów Berlina. PiS nie jest idealny, nie wszystko co robią mi się podoba, ale bronią interesów narodowych. I to jest to, za co otrzymywać będą mój głos.
Wyjeżdżasz mi z Turowem. Ja swoją wypowiedź podzieliłem na część ogólną i "przeciętnego Nowaka". Jako "przeciętny Nowak" ubolewam nad stratami na poziomie "przeciętnego Nowaka". I nie jest to 1 W. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Kiedyś liczyłem, mierzyłem i wyszło mi około 20 i kilka złotych miesięcznie na dekodery.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: luka2nd »

Ten Turów to w ogóle robi piorunujące wrażenie - w zeszłym tygodniu mijałem go dwukrotnie w drodze do i z Pragi. Te wyziewy widać z bardzo daleka, zanim jeszcze na horyzoncie pojawią się zabudowania samej elektrowni. A znajdująca się po sąsiedzku dziura w ziemi też do najmniejszych nie należy.

I żeby nie było, że nie piszę na temat: ten i zeszły rok zawodowo upłynął mi między innymi na montażu kilku instalacji fotowoltaicznych, w związku z czym pojawiło się w mojej głowie trochę przemyśleń na temat racjonalnego korzystania z fotowoltaiki. Mianowicie, uważam że obowiązujący obecnie system rozliczeń prosumentów jest skrajnie idiotyczny, bo promuje montaż instalacji przewymiarowanych względem rzeczywistego zapotrzebowania domu. Moim zdaniem takiej instalacji nie powinno się opierać na rocznym zużyciu energii, a raczej traktować jako sposób na zmniejszenie obciążenia sieci przez wybrane odbiorniki - na przykład bojler do CWU. Aktualnie przymierzam się do złożenia prostej automatyki opartej na liczniku Supla od Zamela i komputerze raspberry, która posłuży do sterowania grzałką bojlera w funkcji mocy oddawanej do sieci. Przykładowo, dysponując instalacją fotowoltaiczną o mocy 3,52kWp i trójfazową grzałką o mocy 3kW, mogę stopniowo załączać kolejne elementy, gdy oddawana do sieci moc przekroczy odpowiednio 1, 2 i 3kW. Ponieważ falownik jest jednofazowy, grzałkę zasilę jedną fazą - tą, na którą pracuje fotowoltaika. Tak wykorzystana energia zostaje w całości zagospodarowana w domu, dzięki czemu sprzedawca energii nie pobiera swoich 20%, a operator nie obciąża jej opłatą mocową. Pchanie w sieć prądu z fotowoltaiki nikomu nie służy - ani odbiorcom energii, ani zakładom energetycznym, ani tym bardziej sieci.

A Koledze Witkowi napiszę, że teraz też sporo ludzi wyjeżdża za granicę, a ci co wyjechali ani myślą wracać. Coraz mniej opłaca się tu pracować, bo pazerność tego "patriotycznego" rządu nie zna granic. Od kilku lat pracuję na jednoosobowej działalności i jest coraz gorzej. To już nawet nie chodzi o wysokość podatków, tylko o to, że nie wiadomo co przyniesie jutro. Legislacyjna biegunka w wydaniu tej ekipy nie ma sobie równych, na dodatek jakość tworzonego przez nich prawa jest bardzo niska. No, ale jak to w przypływie szczerości powiedział wicerzecznik PiS (nota bene piekarz) - nie zatrudniamy ekspertów, bo jak zatrudnialiśmy to nie chcieli realizować naszego programu.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: witek17 »

Generalnie taka jest natura człowieka, że irytuje go dzisiejszy katar, a rzadko pamięta ciężką grypę sprzed 30 lat. Nigdy w życiu nie byłem tak chory, miałem siłę tylko na dojście do toalety. Co to było? Nie wiem, może grypa, może coś innego. Irytuje nas ból zęba, a rzadko pamiętamy o złamanej nodze sprzed lat. PiS zaniedbał sprawę Turowa, nie robi błędów tylko ten, który nic nie robi. To małe piwo w porównaniu z wyczynami liberałów z przeszłości. Moje stanowisko dotyczące patriotyzmu i dbania o interes Polski dobrze definiuje bajka Krasickiego "Wół minister" i "Purpura" Sienkiewicza.

Nie prowadziłem działalności, a właśnie mnogość przepisów i ich zmian powoduje, że boję się ją otworzyć. Sporo zmian pochodzi z Brukseli, a zmiana polskiego prawa to proces dostosowania.

Nie jestem ekspertem od OZE, więc moje uwagi mogą wydawać się głupie, mogą nawet być faktycznie głupie :D

1. Uważam, że powinno powstać mnóstwo mini- i mikroinstalacji PV. I wszystko co się nie zużywa na miejscu, powinno być "pchane" w sieć. To pozwoli wykazać się wzrostem udziału OZE w ogólnym zużyciu energii i faktycznie dostosować się do zmian prawa unijnego. Powstaną dwa problemy:

a) Ustanowienie sensownego prawa. To będzie proces adaptacyjny i powinno być jakieś miejsce, gdzie przepisy będą uzgadniane z zainteresowanymi. Może nie Hyde Park :D ale coś pośredniego pomiędzy Hyde Parkiem, a Forum Romanum.

b) Nowe, rzadko analizowane zjawiska w sieciach i nowe problemy techniczne. Już teraz naukowcy, wynalazcy i inżynierowie powinni się tym zająć, by nie stać się konsumentami obcej własności intelektualnej. Na dobrych, skutecznie chronionych rozwiązaniach można będzie zarobić. Niektóre problemy omawiane są na tym forum, a chodzi generalnie o pracę sieci, w której spora część energii pochodzi z systemu źródeł rozproszonych.

2. Dziwi mnie, że prąd z kosztownych instalacji "idzie" na ogrzewanie. Nie lepiej zastosować czysto cieplne instalacje solarne? Albo mieszane, część cieplna, a PV na zasilanie pompy ciepła, która zamieni letnią często wodę z instalacji cieplnej (jesień, zima) na gorącą. Dziwi mnie, że nie ma paneli mieszanych, gdzie część energii słonecznej nie dająca się zamienić w energię elektryczną, jest wykorzystana na ogrzewanie. Takie panele PV z chłodzeniem wodnym od spodu.
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: Konowal »

OZE bez magazynów energii to ślepa uliczka i niedługo będzie to przeszłość - o ile jakiegoś magazynu energii się niewymyślni.
Zaś ogrzewanie prądem jest sensowne, bo woda to dobry magazyn energii właśnie, a poza tym można prąd wykorzystywać i w zimie do grzania i w lecie do klimy, zaś solary praktycznie tylko w zimie do grzania wody bo w lecie ciepłej wody się najmniej zużywa a jest wtedy największa produkcja - i co z nią robić ?
Bogdankiz
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 576
Rejestracja: śr lut 18, 2004 22:42
Lokalizacja: Pomorze

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: Bogdankiz »

Hi
Skoro idziemy w kierunku zamiany energii elektrycznej na ciepłą to może prościej zamiast fotowoltaiki, panele słoneczne ?
Pozdrawiam Bogdan :)
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: luka2nd »

witek17 pisze:Uważam, że powinno powstać mnóstwo mini- i mikroinstalacji PV. I wszystko co się nie zużywa na miejscu, powinno być "pchane" w sieć.
No przecież tak właśnie to działa :) z tym, że obecnie jest małe parcie na autokonsumpcję, bo po pierwsze przepisy pozwalają na magazynowanie wyprodukowanej energii w wirtualnym akumulatorze, po drugie baterie litowe są jeszcze zbyt drogie, a po trzecie do zmagazynowania energii w formie ciepła wypadałoby mieć bojler - a nie każdy go ma (a jak ma, to nie zawsze z grzałką elektryczną).
witek17 pisze:Dziwi mnie, że nie ma paneli mieszanych, gdzie część energii słonecznej nie dająca się zamienić w energię elektryczną, jest wykorzystana na ogrzewanie. Takie panele PV z chłodzeniem wodnym od spodu.
Są. Ale nie są popularne, bo mają niższą sprawność i są zarazem droższe od "zwykłych".
Bogdankiz pisze:Skoro idziemy w kierunku zamiany energii elektrycznej na ciepłą to może prościej zamiast fotowoltaiki, panele słoneczne ?
Moim zdaniem fotowoltaika jest lepsza niż kolektory, ze względu na eliminację układu hydraulicznego, który powoduje szereg problemów: zużywanie się glikolu, potrzebę zapewnienia stałego odbioru ciepła, możliwość zapowietrzenia się instalacji, itd. Co prawda problemy te są rekompensowane wyższą sprawnością, ale według mnie pełna sterowalność instalacji elektrycznej zapewnia ogromną przewagę fotowoltaiki nad solarami. Ale to tylko moje zdanie :)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: Simcode »

Konowal pisze: wt wrz 21, 2021 13:16 OZE bez magazynów energii to ślepa uliczka
Wyobraź sobie że na Śląsku już się je tworzy . Parę miesięcy temu to był pomysł rządu ale już dziś mogę powiedzieć że są postępy.
witek17 pisze: wt wrz 21, 2021 8:50 Uważam, że powinno powstać mnóstwo mini- i mikroinstalacji PV. I wszystko co się nie zużywa na miejscu, powinno być "pchane" w sieć.
Bzdura techniczna , a która obecnie sieć to wytrzyma co myślisz że przewody są o nieograniczonej przepustowości już dziś w wielu miejscach w Polsce jest problem zbyt wysokiego napięcia sieci z powodu pchania do niej OZE. I dlatego znalazł się zapis w nowej ustawie o OZE o wyłączaniu mikro instalacji by chronić sieć energetyczną.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: witek17 »

"Bzdura techniczna , a która obecnie sieć to wytrzyma co myślisz że przewody są o nieograniczonej przepustowości już dziś w wielu miejscach w Polsce jest problem zbyt wysokiego napięcia sieci z powodu pchania do niej OZE. I dlatego znalazł się zapis w nowej ustawie o OZE o wyłączaniu mikro instalacji by chronić sieć energetyczną."

I tak z powodu biedy Józek umarł :lol: Ja wiem, że zbudowanie nowych linii będzie kosztować i to niemało. Ja wiem, że zbudowanie transeuropejskiej sieci przesyłowej o potężnej przepustowości to dzisiaj fantazja z tej samej półki co Strugaccy. Ale właśnie taka potężna sieć wyeliminowałaby w sporej części problem chwilowych braków i nadmiarów. "Pojemność" tego wirtualnego akumulatora bardzo by się powiększyła. Zamiast wzrastającej samowystarczalności będzie płacz, bo UE upomni się o swoje cele.

Dodatkowe pytanie do Kolegi luka2nd.
"Są. Ale nie są popularne, bo mają niższą sprawność i są zarazem droższe od "zwykłych"."
To że droższe, to oczywiste. Ale sprawność całkowita chyba wyższa? Elektryczna + cieplna. Ja nie twierdzę, że mają być tylko elektryczne, albo tylko mieszane, lub tylko solary. Zawsze trzeba indywidualnie spojrzeć na konkretną instalację i oczekiwania klienta.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wzrost cen za energię elektryczną

0
Post autor: Simcode »

witek17 pisze: wt wrz 21, 2021 21:25 tak z powodu biedy Józek umarł Ja wiem, że zbudowanie nowych linii będzie kosztować i to niemało. Ja wiem, że zbudowanie transeuropejskiej sieci przesyłowej o potężnej przepustowości to dzisiaj fantazja z tej samej półki co Strugaccy. Ale właśnie taka potężna sieć wyeliminowałaby w sporej części problem chwilowych braków i nadmiarów. "Pojemność" tego wirtualnego akumulatora bardzo by się powiększyła. Zamiast wzrastającej samowystarczalności będzie płacz, bo UE upomni się o swoje cele.
Więc nie fantazjuj kolego Witek . Twoje wywody z dziedziny SF w kwestii transeuropejskiej sieci rozbijają sie o naszą wewnętrzną sieć energetyczną którą jest niewydolna i w dużej mierze z lat 70- tych.
ODPOWIEDZ