Gdzie zdobyć RCD z dI<15mA?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Gdzie zdobyć RCD z dI<15mA?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Mam taki problem.
Otóż w innym budynku (dość utrudniony dostęp) na tym samym terenie jest instalacja zabezpieczona RCD z dI=30mA. Od tego obwodu jest poprowadzone zasilanie do czegoś w rodzaju warsztatu.

Nie mam możliwości zmienić tego RCD na inny. A od czasu do czasu ktoś robi, że wybija to RCD.

Szukam jakiegoś doraźnego rozwiązania. Zanim ostatecznie ustalę kto i co robi, że ta różnicówka wybija.

Jedyne co mi przyszło do głowy to zamontowanie po drodze (szeregowo) drugie RCD z dI<15mA ale w żadnym sklepie internetowym nie mogę tego znaleźć jak i znanym portalu aukcyjnym. :/
Czy to jest jakiś rzadko spotykany sprzęt?

myślałem, żeby doziemić PE w tym warsztacie i zastosować zwykłe RCD z 30mA ale to chyba nic nie da. Albo zrobić wyspę TT, czy jak to się poprawnie nazywa?

A i ważna informacja: sieć w budynku to TN-S.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Gdzie zdobyć RCD z dI<15mA?

0
Post autor: domsat »

Podam info, które rozjaśni niewiedzę pytającego wynikającą pewnie z młodego wieku i braku doświadczenia.
Wyłączniki różnicowoprądowe można montować szeregowo pod warunkiem - wcześniejszy jest selektywny i jego prąd różnicowy jest min 3 x większy o tegoż prądu wyłącznika dalszego. W praktyce ten wcześniejszy ma 100 lub 300 mA, a dalszy najczęściej 30 mA.
Są produkowane i łatwo dostępne wył. rpr 10 mA. Nie są produkowane selektywne 30 mA.
Miej na uwadze, że zastosowanie wył. 100 i więcej mA pozbawia chroniony obszar instalacji ochrony przeciwporażeniowej uzupełniającej.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 788
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Gdzie zdobyć RCD z dI<15mA?

0
Post autor: luka2nd »

A nie można przełączyć tego zasilania przed RCD, zabezpieczyć go rozłącznikiem bezpiecznikowym, a w warsztacie wykonać nową tablicę rozdzielczą, w której będą zabezpieczenia odpowiednie do rodzaju wykonywanej tam pracy? To chyba lepsze rozwiązanie niż szukanie jakichś tymczasowych prowizorek.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Gdzie zdobyć RCD z dI<15mA?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

domsat pisze: sob wrz 25, 2021 14:21 ...jego prąd różnicowy jest min 3 x większy o tegoż prądu wyłącznika dalszego.
Dzięki! Nie wiem dlaczego ale wywnioskowałem, że wystarczy połowa.(A nie jest przypadkiem tak, że rcd na pewno nie powinien zadziałać w zakresie od 0 do dI/2?) A tu trzeba 1/3, czyli jeszcze z zapisem.

Jest trochę rcd 2p 10mA ale 4p nie mogę znaleźć.
luka2nd pisze: sob wrz 25, 2021 17:07 A nie można przełączyć tego zasilania przed RCD, zabezpieczyć go rozłącznikiem bezpiecznikowym
To było pierwsze co zaproponowałem ale administracja budynku głównego jest ponoć trudna (wg właściciela warsztatu) ale coś tam w tej sprawie właściciel warsztatu robi. Licze trochę na to, że jak właściciel warsztatu zobaczy cenę rcd 4p 10mA to zagęści ruchu w temacie. ;)

Ale problem wydał mi się dobry na pogłębienie wiedzy.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Gdzie zdobyć RCD z dI<15mA?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Przyszedł mi do głowy jeszcze transformator separujący (separacyjny?) ale to ~2k pln.
ODPOWIEDZ