Przyszłość OZE ?

Dyskusje o źródłach wytwarzających energię elektryczną poprzez przetwarzanie energii wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu itp.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: elmontjs »

luka2nd pisze: pn wrz 27, 2021 20:50 poza tym bilans energetyczny jest wciąż ujemny. Więcej energii trzeba włożyć w podtrzymanie fuzji, niż uzyskuje się w zamian
... wiem, że to jakaś ew. technologia przyszłości, choć mocno inwestowana, wiem, że trudno dyskutować o czymś, czego jeszcze nie ma. Jednak artykuły na ten temat mówią chyba coś innego:
cyt.:"Jeśli do tokamaka dostarczymy 50 MW mocy, by ogrzać plazmę, czyli przyspieszyć cząsteczki, wytworzy on 500 MW mocy termojądrowej przez okres od 400 do 600 sekund."
Myślę że tu fenomen tej metody i chęć rozwoju technologii.
Fakt, zostaje nam kibicować :)
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: witek17 »

Wpisałem w Google "bilans energetyczny Polski". Wybrałem podpowiedź "2021". Pierwsza pozycja w tytule mówi - "Rekord importu prądu do Polski pobity".
Idealna sytuacja dla Niemiec. Nie, nie dyszę nienawiścią. Lecz ze smutkiem patrzę, że kupowane z zagranicy jest wszystko, już nawet energia. Nie jestem ekonomistą z wykształcenia, ale mam za sobą epizod pracy w banku. :) Czymś za te towary, w tym energię, trzeba będzie zapłacić. Energia to też towar, jej cena zależeć będzie od podaży. Będzie nadmiar, to ceny spadną, bo trzeba będzie zachęcić klientów do kupna.
Mamy więc się martwić zbyt wysoką, własną produkcją? :D
Przyszła elektrownia jądrowa powinna być bardzo elastyczna i służyć jako kompensator braków mocy. Być może powinna też powstać elektrownia interwencyjna, na turbinach gazowych. Zaś chwilowe nadwyżki energii elektrycznej można w ostateczności przeznaczyć na niektóre rodzaje procesów technologicznych. Gospodarka skojarzona czyni nieopłacalne pojedynczo procesy sumarycznie opłacalnymi.
Pobawmy się intelektualnie. Gdyby np. magazynem energii były elektrolizery wody i sprzężone z nimi ogniwa paliwowe. No więc wodór czeka w zbiornikach na niedobory mocy i gdy te wystąpią, to jest zużywany. Zostaje nam tlen wysokiej czystości. Gdyby prowadzić elektrolizę wody tylko dla otrzymywania tlenu, byłoby to nieopłacalne. Mamy tlen, a co zużyć w ogniwach paliwowych? Powietrze, które po zużyciu tlenu stanie się czystym azotem z domieszką argonu. Mamy następny, odpadowy produkt. Nadmiar tlenu można zużyć w procesie wielkopiecowym, co zaskutkuje niższym zużyciem koksu i bardziej energetycznym gazem wielkopiecowym, bo mniejsze będą straty na ogrzewanie azotu.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

witek17 pisze: pn paź 04, 2021 6:32 Pobawmy się intelektualnie. Gdyby np. magazynem energii były elektrolizery wody i sprzężone z nimi ogniwa paliwowe. No więc wodór czeka w zbiornikach na niedobory mocy i gdy te wystąpią, to jest zużywany. Zostaje nam tlen wysokiej czystości. Gdyby prowadzić elektrolizę wody tylko dla otrzymywania tlenu, byłoby to nieopłacalne. Mamy tlen, a co zużyć w ogniwach paliwowych? Powietrze, które po zużyciu tlenu stanie się czystym azotem z domieszką argonu. Mamy następny, odpadowy produkt. Nadmiar tlenu można zużyć w procesie wielkopiecowym, co zaskutkuje niższym zużyciem koksu i bardziej energetycznym gazem wielkopiecowym, bo mniejsze będą straty na ogrzewanie azotu.
Wszystko fajnie tylko trzeba mieć te elektrownie atomowe. O elektrowni atomowej "na poważnie" już politycy mówią od co najmniej 10 lat.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: luka2nd »

Elektrownia jądrowa nie może służyć jako kompensator braków mocy, ona ma pracować z mocą znamionową, bo praca na "pół gwizdka" jej nie służy. A odnośnie elektrolizy wody, to jestem sceptykiem. Polska jest zagrożona niedoborem wody pitnej, Bałtyk to w zasadzie brudna kałuża pełna zatopionych po wojnie beczek z bronią chemiczną. Może i to zielona energia, ale trzeba patrzeć na sprawę trochę szerzej, bo może się okazać, że gasimy pożar benzyną.
Ryszard.S
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: śr lut 11, 2009 21:56
Lokalizacja: Śląsk

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: Ryszard.S »

luka2nd pisze: pn wrz 27, 2021 18:20 Ja to jestem ciekaw, czy za mojego życia doczekam uruchomienia w Polsce choć jednej elektrowni atomowej.
Jeśli na chleb mówisz "bep", sikasz w pieluchy, i raczkujesz po dywanie - to mooooże :lol:
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: luka2nd »

Ryszard.S pisze: wt paź 05, 2021 7:49Jeśli na chleb mówisz "bep", sikasz w pieluchy, i raczkujesz po dywanie - to mooooże :lol:
Tak żem czuł :(
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: domsat »

Kol. luka2nd - przyszłość elektrowni atomowej w PL jest jednak bliższa niż Ci się wydaje:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
To są biznesmeni i swoich pieniędzy nie wyrzucą w błoto jak obecny rząd w Ostrołęce.
Kol. witek17 - Twoje pomysły to taki s-f no i wszystkim naszym niepowodzeniom winni są oczywiście Niemcy. Jest taka stara zasada - jak ci jest źle i chcesz aby było lepiej to wpierw zacznij naprawę od siebie. = usuń PIS od władzy.
Tak na marginesie - Elektro.Info organizuje ciekawą konferencję na temat PV:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Cena za uczestnictwo przystępna, obecność osobista lub on-line.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: luka2nd »

domsat pisze: wt paź 05, 2021 21:11 Kol. luka2nd - przyszłość elektrowni atomowej w PL jest jednak bliższa niż Ci się wydaje:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
To są biznesmeni i swoich pieniędzy nie wyrzucą w błoto jak obecny rząd w Ostrołęce.
Czytałem te zapowiedzi i faktycznie wydają się obiecujące - mam nawet taką swoją teorię, że Polsat złagodził nieco ton i stał się mniej krytyczny wobec rządu właśnie dlatego, by nie storpedowano projektu budowy reaktorów :) tak czy inaczej, trzymam kciuki.

A ta szopka z Ostrołęką to chyba nawet nie jest warta komentarza.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: domsat »

Niestety Ostrołęka to nie jest szopka. Tam pogrzebano nasze pieniądze i trzeba to mocno komentować, aby trafić w zakute łby elektoratu tego rządu.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Przyszłość OZE ?

0
Post autor: domsat »

Dzisiejszy news:
Program Mój Prąd. System przestał przyjmować wnioski. Co się stało?
Tu cała jego treść:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
ODPOWIEDZ