Pomiary elektryczne 5 letnie obiektu - wentylatory dachowe

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
Kacpru92
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: wt cze 04, 2019 22:38

Pomiary elektryczne 5 letnie obiektu - wentylatory dachowe

Post autor: Kacpru92 »

Dzień dobry
Szanowni koledzy jestem na etapie wykonywanywania pomiarów 5 letnich calego obiektu przemysłowego. Mam problem w jaki sposób powinienem podejść do pomiarów ochrony przeciwporazeniowej dużych wentylatorów dachowych. Wentylatory są zasilone z rozdzielni obiektowej i kazdy z nich zgodnie ze schematem jest zabezpieczony tylko i wyłącznie wyłącznikiem silnikowym z termikiem. Rozumuje to w taki sposób że wykonuję pomiar rezystancji izolacji obwodu zasilającego wentylator, sprawdzam ciągłość przewodu ochronnego na obudowie wentylatora i wykonuje pomiar impedancji petli zwarcia i jako element ochrony przeciwporazeniowej przyjmuje zabezpiecznie glowne rozdzielni. Jednakże idąc tym tokiem niestety wychodzi na to że wentylator nie spełnia założeń ochrony przeciwpożarazeniowej. Czy w zwiazku z tym powinienem przekazać inwestorowi informacje o konieczności dobezpieczenia instalacji?

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2475
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiary elektryczne 5 letnie obiektu - wentylatory dachowe

Post autor: elmontjs »

Kacpru92 pisze: ndz paź 17, 2021 20:55 i wykonuje pomiar impedancji petli zwarcia i jako element ochrony przeciwporazeniowej przyjmuje zabezpiecznie glowne rozdzielni
Jako element wyłączający uszkodzenie powinieneś przyjąć wyłącznik silnikowy. One mają człon termiczny i większość ma elektromagnetyczny (choć nie wszystkie i należy to dokładnie sprawdzić), podobnie jak każdy wyłącznik nadprądowy typ "S". One maja charakterystyki I(t) publikowane na stronach producenta, z których należy skorzystać. Bez trudu odczytasz z nich krotność prądu znamionowego przy którym wyłącznik zadziała dla 0,2; 04 czy 5 sek. (w zależności od warunków).
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ