Pomiar rezystancji izolacji

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: witek17 »

Wiele dyskusji prowadzi się na forach. Wiele stron internetowych posiada odnośniki do tego tematu. Wiele książek napisano. Wielu mądrych, ale także mondrych, wypowiada się w temacie.

Na pewnym, bardzo popularnym forum, pewien bardzo zasłużony dla forum :D stwierdził "Riso mierzymy po zwarciu między sobą przewodów czynnych - względem PE" (cytat niedosłowny, ale sens wypowiedzi tak). Dalej argumentował bezsens pełnych pomiarów Riso, mniej więcej w takim stylu "jak się L zewrze z N, albo L1 z L3, to eska zadziała i nic się nie stanie, więc po co mierzyć?". Uderzone powagą argumentu towarzystwo zamilkło :D
Jako niepomiarowiec, ale człowiek, w życiu którego logika panuje od przebudzenia do zaśnięcia, zapytowywuję:

1. Po co w ogóle przeprowadzać pomiary Riso, skoro w przypadku zwarcie L z PE, też zadziała eska, a na dodatek RCD? Wystarczy ustalić, czy N nie jest zwarty z PE, ale to z innego względu.

2. Podejście tego człowieka do tematu wystarcza w garażu Mnietka, albo w socjalnym mieszkaniu Ferdynanda Kiepskiego :D W firmie, szczególnie dużej, o skomplikowanym procesie produkcyjnym, gdzie "wypadnięcie" jednego urządzenia z pracy oznacza przestój całej fabryki, ale także w biurowcu, szpitalu, itd., takie podejście zahacza o partactwo. Po to robi się pomiary, by poinformować właściciela obiektu "masz pan problem, zrób coś pan z tym, bo będzie kiepsko". Jeżeli degradacja instalacji elektrycznej jest jeszcze na etapie pogorszenia stanu izolacji, to jest czas na reakcję i remont. Gdy już eska zadziała, 1200 ludzi idzie na postojowe.

Ukułem kiedyś własne powiedzenie. Pewnie nic nowego, ale wymyśliłem to samodzielnie.
"Jeżeli ja "pracuję", to 400 ludzi nie pracuje, gdy ja "obijam się" :D, to 400 ludzi pracuje". Powiem Wam szczerze, niewielu kierowników to rozumiało :D

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 9:59 "Jeżeli ja "pracuję", to 400 ludzi nie pracuje, gdy ja "obijam się" :D, to 400 ludzi pracuje".
:) Masz wysoką samoocenę ;
witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 9:59 1. Po co w ogóle przeprowadzać pomiary Riso, skoro w przypadku zwarcie L z PE, też zadziała eska, a na dodatek RCD? Wystarczy ustalić, czy N nie jest zwarty z PE, ale to z innego względu.
... ale nie wielkie pojecie o znaczeniu stanu izolacji w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji elektrycznej.
A oto prosty przykład z piątkowego dnia pomiarowego w pewnym zakładzie: obwód zasila napęd bramy, ułożony w ziemi YKY 3x2,5. Riso L-PE i N-PE wynosi 1,5Mom; teoretycznie jest zgodnie z normą, jednak podejrzewam, że w wilgotne dni Riso zjeżdża dużo niżej. Elektryk zakładowy, żeby mieć święty spokój, zmienił różnicówkę 30mA na 300mA i wyzwalacz nadprądowy z B16A na C20A ...czy problem wg kolegi zniknął ?, czy elektryk "złota rączka" uzdrowił instalacje? Czy jednak zanim zrobił czynności o których napisałem, warto było sprawdzić Riso i zlikwidować przyczynę?
I czy dalej sądzisz, że pomiar Riso zwłaszcza podczas okresowego przeglądu jest zbędny?

Jak się dobrze zastanowić, ten elektryk postąpił zgodnie z Twoją sentencją, którą przytoczyłem na samym początku ;) tzn popracował "mądrze" 30 min i wszystko gra (niekoniecznie jest bezpiecznie) zamiast angażować więcej pracowników i szukać przyczyny do skutku a więc czasem kilka godzin, czasem kilka dni.
Załączniki
rcd.jpg
rcd.jpg (311.98 KiB) Przejrzano 2125 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: witek17 »

Z tymi 400 ludźmi to była prawda, ale nie chodziło o elektrykę. Doskonale wiem, co znaczy być czujnym i przewidywać ! zagrożenie. Nie chodzi o to, bym biegał jak opętany i sprawiał wrażenie zapracowanego. Jeden kierownik powiedział (naprawdę) -"ja się na tym nie znam, to ma działać, rób co chcesz i jak chcesz", no i działało.

Oczywiście masz pełną rację w swojej wypowiedzi Kolego. Nie zauważyliście jednego. Przedstawiłem poglądy człowieka z innego forum i wchodząc w jego tok rozumowania zadałem pytanie. To taki teatrzyk :D Bo zakładając poprawność jego argumentów, można pójść dalej i zadać właśnie to pytanie - o sens pomiarów Riso. Skoro nie trzeba wykonywać pełnych pomiarów Riso, bo mamy bezpiecznik, to po co w ogóle je wykonywać? Mamy więcej bezpieczników :D
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 19:56 Jeden kierownik powiedział (naprawdę) -"ja się na tym nie znam, to ma działać, rób co chcesz i jak chcesz", no i działało.
elmontjs pisze: ndz paź 24, 2021 19:13 Elektryk zakładowy, żeby mieć święty spokój, zmienił różnicówkę 30mA na 300mA i wyzwalacz nadprądowy z B16A na C20A
a taka analogia ;) , nie dostrzegasz?
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: witek17 »

A Ty nie odpowiedziałeś na pytanie? Jaki jest sens wykonywania niepełnych pomiarów Riso? :) I czym to uzasadniasz?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 20:32 Jaki jest sens wykonywania niepełnych pomiarów Riso? :) I czym to uzasadniasz?
...definicją podstawowej ochrony przeciwporażeniowej a poprę normą 60364-4-41.
Chcesz to kolego ogarnąć, to musisz dokładnie dowiedzieć się co to jest i czemu służy no i oczywiście jak działa.
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: witek17 »

O ile pierwszy argument jest logiczny, to powoływanie się na Normę uważam za słaby argument. Normy mają wiele zalet, umożliwiają pracę w zawodzie osobom mającym niewielkie, blade, czy wręcz nikłe pojęcie o prądzie elektrycznym. Zrób tak, a będzie dobrze. Do układania przewodów nie trzeba inżyniera. Poza tym są dobrym tyłkochronem :D "zrobiłem wg Normy, więc o co chodzi?". Normy się niestety (lub stety) zmieniają, więc jak widać, nie odzwierciedlają Prawdy Uniwersalnej. Są czymś, co uważa się za optymalne w danym odcinku czasu.
Może doprecyzuję pytanie. Dlaczego uważasz częściowe pomiary za wystarczające? Odpowiedź już podałeś. To zapytam, jakie ważne informacje tracimy wykonując tylko częściowe pomiary? I jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo i sprawność instalacji?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 23:00 O ile pierwszy argument jest logiczny, to powoływanie się na Normę uważam za słaby argument
Tyle, że właśnie pierwszy argument oparty jest na normie, to w niej jest definicja i cała geneza ochrony przeciwporażeniowej. Reszta opracowań to tylko jej omówienie i przekazanie innymi słowami (bo przepisywać nie wolno). Jeżeli chcesz się dowiedzieć (a podejmując tą dyskusję - powinieneś) co oznacza podstawowa ochrona przeciwporażeniowa, powinieneś sięgnąć właśnie do normy lub jakiegoś opracowania opartego na niej.
witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 23:00 jakie ważne informacje tracimy wykonując tylko częściowe pomiary?
Pomiary o których piszesz nie dają informacji znaczących do utrzymania ruchu i mają ogromne znaczenie przy pomiarach tzw. ruchowych, poawaryjnych (zwarcie międzyfazowe nie grozi porażeniem ale unieruchomi obwód). Są wymagane w niektórych obiektach np. zagrożonych wybuchem, mało tego, najnowsza odsłona angielskojęzyczna normy 60364-6 wcale nie zwalnia z ich wykonywania!
witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 23:00 I jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo i sprawność instalacji?
Ze względu na bezpieczeństwo ochrony przed porażeniem - wpływ znikomy; na bezpieczeństwo przeciwpożarowe - wpływ znaczny, uzależniony m.in. od prawidłowego doboru i sprawności zabezpieczeń; dla sprawności instalacji to pomiar kluczowy.
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: witek17 »

Ładnie napisane i prawie w całości prawidłowo.

Polskie normy, jak sami pewnie zauważyliście, to kopie, lub adaptacje norm zagranicznych. Chcę wierzyć, że ktoś przewidział sytuację, że przerwa w obwodzie PE i kiepski stan izolacji pomiędzy L a PE jest potencjalnie groźny. Najpewniej wystąpiło kilka takich przypadków, być może były ofiary śmiertelne. Jeżeli do wystąpienia takiej niebezpiecznej sytuacji konieczne są dwa zdarzenia, przerwa w obwodzie PE i kiepski stan izolacji, to wyeliminowanie jednego (a najlepiej dwóch) redukuje w znacznym stopniu poziom zagrożenia. To nie Norma kształtuje prawa Fizyki i Logiki, lecz jest na odwrót.

"Pomiary o których piszesz nie dają informacji znaczących do utrzymania ruchu"
"dla sprawności instalacji to pomiar kluczowy."
Czy tylko ja mam wrażenie, że jest tu pewna nieścisłość?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Pomiar rezystancji izolacji

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: pn paź 25, 2021 9:44 "Pomiary o których piszesz nie dają informacji znaczących do utrzymania ruchu"
"dla sprawności instalacji to pomiar kluczowy."
Czy tylko ja mam wrażenie, że jest tu pewna nieścisłość?
Z całego kontekstu wynika, że pierwsze zdanie dotyczy niepełnych pomiarów Riso a drugie zdanie dotyczy kompletnych pomiarów czyli odpowiedź na twoje pytanie:
witek17 pisze: ndz paź 24, 2021 23:00 jakie ważne informacje tracimy wykonując tylko częściowe pomiary? I jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo i sprawność instalacji?
... więc nieścisłości nie dostrzegam. Jeżeli niejasno się wyraziłem, to przepraszam.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ