Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
pickat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: pt mar 18, 2016 18:26

Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

0
Post autor: pickat »

Witam

W ostatnich dniach zostałem poproszony o wykonanie odbioru instalacji elektrycznej w domku drewnianym firmy SENDOM Smart Confort +.
Oględziny instalacji elektrycznej nie przeszły pozytywnej weryfikacji co zostało ujęte w raportach jakie sporządziłem dla inwestora.

Kierownik Projektu SENDOM DOMY DREWNIANE nie chce odnieść się na piśmie do zastrzeżeń zawartych w raportach, dodatkowo przekonując mojego klienta, że to stek bzdur i nakazuje mu przygotowanie instalacji do pomiarów odbiorczych.
Należy dodać, że ich "pomiarowiec" stwierdził pozytywne wykonanie instalacji elektrycznej w obiekcie przed montażem rozdzielnicy głównej.

Proszę o potwierdzenie bądź podważenie moich wątpliwości zawartych w raportach.

link do raportów:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Załączniki
0001z.jpg
0001z.jpg (59.24 KiB) Przejrzano 1885 razy
0001.jpg
0001.jpg (58.99 KiB) Przejrzano 1885 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

0
Post autor: elmontjs »

Wszystko ładnie opisałeś. Część nieprawidłowości jest wykonana rzeczywiście niezgodnie z przepisami , część to tylko zarzuty dotyczące niechlujstwa i kiepskiej praktyki nie da się ich wytknąć i poprzeć jakimkolwiek zapisem z normy, ale zgadzam się, że to błędy instalatora. Jedyna uwaga, to twoje orzeczenie z zwrotem "należy zabronić" nie powinno mieć miejsca; zrobiłeś szczegółowe oględziny, opisałeś, podpisałeś się i tu Twoja rola się kończy, dalej odpowiedzialność ciąży na administratorze obiektu. Osobiście proponuję w orzeczeniu zawrzeć sugestię niż kategoryczny zakaz.
Człowiek uczy się całe życie i ...
pickat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: pt mar 18, 2016 18:26

Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

0
Post autor: pickat »

Witam

Dziękuję serdecznie za uwagi. Faktycznie, może być tak, że zbytnio angażuję się w każdy odbiór
instalacji elektrycznej i radykalnie podchodzę do spraw związanych z bezpieczeństwem.
Nieświadomość zagrożeń wśród wielu moich klientów uczuliło mnie, stąd takie podejście.
Ludzie często ignorują zagrożenia, które ujawniają się dopiero po kilku latach użytkowania.
Brak badań okresowych instalacji elektrycznej, przeprowadzanych przez właścicieli domów jednorodzinnych jest bardzo częsty. Przeważająca większość awarii z jakimi mam do czynienia to zły i bardzo zły stan instalacji elektrycznej wynikający z rażących błędów w wykonaniu instalacji przez instalatorów, tym samym nieprofesjonalnego podejścia nadzorujących prace czy cichego zezwolenia inwestorów, którzy nie radzą sobie z sytuacją kiedy ich instalacja w nowo powstającym domu to partanina a prośba o usunięcie wad spotyka się z niezrozumieniem i negacją.
Brak poczucia odpowiedzialności zawodowej kierowników projektów, jak w tym przypadku, oszczędności deweloperów na materiałach czy rzetelnych instalatorach, zastępując ich tanią siłą roboczą, która nie ma żadnych kwalifikacji ani bladego pojęcia o wykonywaniu instalacji elektrycznej w obiekcie budowlanym często prowadzi do obniżenia standardów bezpieczeństwa kluczowych dla inwestycji jaką jest instalacja elektryczna.
Kiedy zobaczyłem na filmie reklamowym jak wykonywana jest taka instalacja, jedyne sugestie jakie przychodziły mi do głowy to zakazać bezwzględnie dopuszczenia takiej instalacji do eksploatacji przed usunięciem wad.
Cały film do obejrzenia:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
1;56 początek pokazu "układania przewodów".

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

0
Post autor: elmontjs »

pickat pisze: ndz paź 24, 2021 20:26 Kierownik Projektu SENDOM DOMY DREWNIANE nie chce odnieść się na piśmie do zastrzeżeń zawartych w raportach, dodatkowo przekonując mojego klienta, że to stek bzdur
Może jeszcze jedna sugestia ...chcesz uniknąć podobnych opinii, swoje ekspertyzy i zawarte w nich nieprawidłowości popieraj normą, czy rozporządzeniem z którym się nie pokrywa sposób wykonania.
Człowiek uczy się całe życie i ...
pickat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: pt mar 18, 2016 18:26

Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

0
Post autor: pickat »

elmontjs pisze: pn paź 25, 2021 0:43
pickat pisze: ndz paź 24, 2021 20:26 Kierownik Projektu SENDOM DOMY DREWNIANE nie chce odnieść się na piśmie do zastrzeżeń zawartych w raportach, dodatkowo przekonując mojego klienta, że to stek bzdur
Może jeszcze jedna sugestia ...chcesz uniknąć podobnych opinii, swoje ekspertyzy i zawarte w nich nieprawidłowości popieraj normą, czy rozporządzeniem z którym się nie pokrywa sposób wykonania.
Na opinię mgr inżyniera (...) Kierownika Projektu nie mam wpływu.
Moja opinia podczas wielu dyskusji na budowach podczas odbiorów, kiedy Panowie inspektorzy podpierali się bezkrytycznie swoim wykształceniem, wytykając mi technika elektryka, kwitowana była tymi oto słowami;
Wolę być dobrym technikiem elektrykiem niż byle jakim inżynierem.
Mgr inżynier powinien wymagać od siebie adekwatnego do jego rangi podejścia, zasłanianie sie dyplomem inżyniera to krzyk rozpaczy na nieumiejętność uzasadnienia popełnionych błędów.
Często zdarza się, że jedynym atutem nie jest wiedza poparta dialogiem lecz dyplom, który w ostateczności ma chronić przed niewygodnym uzasadnianiem partactwa.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

0
Post autor: Luna.Vulpo »

pickat pisze: pn paź 25, 2021 8:05
elmontjs pisze: pn paź 25, 2021 0:43
pickat pisze: ndz paź 24, 2021 20:26 Kierownik Projektu SENDOM DOMY DREWNIANE nie chce odnieść się na piśmie do zastrzeżeń zawartych w raportach, dodatkowo przekonując mojego klienta, że to stek bzdur
Może jeszcze jedna sugestia ...chcesz uniknąć podobnych opinii, swoje ekspertyzy i zawarte w nich nieprawidłowości popieraj normą, czy rozporządzeniem z którym się nie pokrywa sposób wykonania.
Na opinię mgr inżyniera (...) Kierownika Projektu nie mam wpływu.
Moja opinia podczas wielu dyskusji na budowach podczas odbiorów, kiedy Panowie inspektorzy podpierali się bezkrytycznie swoim wykształceniem, wytykając mi technika elektryka, kwitowana była tymi oto słowami;
Wolę być dobrym technikiem elektrykiem niż byle jakim inżynierem.
Mgr inżynier powinien wymagać od siebie adekwatnego do jego rangi podejścia, zasłanianie sie dyplomem inżyniera to krzyk rozpaczy na nieumiejętność uzasadnienia popełnionych błędów.
Często zdarza się, że jedynym atutem nie jest wiedza poparta dialogiem lecz dyplom, który w ostateczności ma chronić przed niewygodnym uzasadnianiem partactwa.
Ależ sugestia elmontijsa nie miała nic wspólnego z tym, że opinię tę dał inżynier czy technik czy ktokolwiek. :) Jak w opinii są normy to trudniej jest komukolwiek (czy to inżynierowi czy nie) powiedzieć, że to stek bzdur.
Wg mnie dobra sugestia. Normy są referencją. Obiektywnym punktem odniesienia.
W normie jest tak tu jest inaczej, czyli jest źle. Trudno z czymś takim dyskutować.
A jak już to nie na zasadzie "stek bzdur" tylko że np. źle się interpretuje normę. Ale to wymaga od obu stron jej znajomości.
elmontjs pisze: ndz paź 24, 2021 22:12 Jedyna uwaga, to twoje orzeczenie z zwrotem "należy zabronić" nie powinno mieć miejsca; zrobiłeś szczegółowe oględziny, opisałeś, podpisałeś się i tu Twoja rola się kończy, dalej odpowiedzialność ciąży na administratorze obiektu. Osobiście proponuję w orzeczeniu zawrzeć sugestię niż kategoryczny zakaz.
No właśnie. Dokumenty są zatytułowane "Raport z oględzin..." rozumiem, że formalnie jest to badanie techniczne. I na koniec/początek dałbym coś w stylu "... z uwagi na powyższe/poniższe błędy instalacja nie nadaje się do dopuszczenia do eksploatacji."

No bo kto ma zakazać? takie należy zakazać jest bezosobowe. Jako autor badania stwierdzasz, że się nie nadaje i tyle.
pickat
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: pt mar 18, 2016 18:26

Oględziny instalacji elektrycznej w domku drewnianym

0
Post autor: pickat »

Wezmę sobie do serca uwagi szanownych kolegów.

Dziękuję serdecznie za poświęcony czas. Z uwagi na pilne sprawy zawodowe nie jestem jak na razie w stanie napisać więcej, więc proszę o wyrozumiałość.
ODPOWIEDZ