Spadki napięć w obwodzie obciążonym niesymetrycznie

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Bolos
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 26, 2021 20:30

Spadki napięć w obwodzie obciążonym niesymetrycznie

0
Post autor: Bolos »

Witam.
Proszę o radę, wskazówkę lub o namiary na porządną literaturę dotyczącą spadków napięć w sieciach niskiego napięcia.
Zmagam się z następującym problemem: Z przyłącza trójfazowego zasilane są odbiorniki jednofazowe - obciążenie poszczególnych faz przedstawiłem na poniższym "rysunku".
Czy spadek napięcia liczyć jak dla obwodu jednofazowego czy trójfazowego?
Załączniki
schemat.png
schemat.png (9.81 KiB) Przejrzano 1870 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Spadki napięć w obwodzie obciążonym niesymetrycznie

0
Post autor: Simcode »

Bolos pisze: wt paź 26, 2021 21:03 Czy spadek napięcia liczyć jak dla obwodu jednofazowego czy trójfazowego?
A do trójfazowego jaki wzór zastosujesz ?
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Spadki napięć w obwodzie obciążonym niesymetrycznie

0
Post autor: witek17 »

Metoda graficzna, dodawanie wektorów. Da prąd w przewodzie N. Z rysunku autora wynika, że są to obciążenia czysto rezystancyjne, więc nie powinno być problemów, nawet dla laika.
Bolos
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: wt paź 26, 2021 20:30

Spadki napięć w obwodzie obciążonym niesymetrycznie

0
Post autor: Bolos »

Na wstępie dziękuje za odzew.
Simcode - oto wzór którym obliczam spadki napięć:
u=k*(ro*L/s*cosfi + lambda*L*sinfi)*Ib
gdzie lamda = 0,00008
k=2 dla 1f, 1 dla 3f
a następnie
deltaU=(u/U0)*100
Witek17 - odbiorniki niekoniecznie są czysto rezystancyjne, są to tablice informacyjne zmiennej treści, po prostu dane producenta kończą się na podaniu mocy czynnej.

Ale ok. Metodą graficzną, oraz obliczeniami z octave In~14A a I1~16A.
Jeśli dobrze rozumiem, powinienem policzyć spadek na przewodzie fazowym oraz spadek na przewodzie neutralnym i te spadki zsumować?
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Spadki napięć w obwodzie obciążonym niesymetrycznie

0
Post autor: witek17 »

Co do odbiorników. Ty nie wiesz, ja tym bardziej :D ja tych urządzeń nawet nie widziałem.
Nie wiem, czy Normy mówią coś o przebiegach odkształconych, bo to dopiero będzie zagwozdka.

A napięcia zsumować, ale też wektorowo, bo są przesunięte w fazie.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Spadki napięć w obwodzie obciążonym niesymetrycznie

0
Post autor: witek17 »

Spadki napięcia na przewodach fazowych można odjąć bezpośrednio od napięć fazowych, a potem wektorowo odjąć spadek na przewodzie N. Może wyjść śmieszna sytuacja, że spadek na L + N przekracza normę, ale gdyby go odjąć wektorowo od napięcia fazowego, to jednak nie przekroczy.
To są dywagacje nad realnymi pomiarami, a Ty zrób to, co mówi Norma. Będziesz miał święty spokój.
ODPOWIEDZ