Kilka mieszkań na jednym liczniku.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Ciekawski93
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr paź 27, 2021 21:34

Kilka mieszkań na jednym liczniku.

0
Post autor: Ciekawski93 »

Witam.
Na wstępie chce wyjaśnić że nie jestem "złym, paskudnym donosicielem, który szuka dziury w całym i chce uprzykrzyć innym życie."
Mam pytanie odnośnie mieszkań, ich liczników oraz problemów elektrycznych.
Otóż od jakiegoś czasu w bloku w którym mieszkam powstał swego rodzaju hotel pracowniczy.
Na 12 mieszkań 7-8 jest właśnie takim hotelem. Wszystkie te mieszkania są podpięte pod jeden licznik (rozumiem że to bardzo wygodne) oraz w każdym jest zamontowana klimatyzacji, która służy również jako ogrzewanie.
Od pewnego czasu w całym bloku jest swego rodzaju problem z elektrycznością, mianowicie światła przygasają (nie jest to wina żarówek), a również zdarzają się wyłączenia.
Czy to wina (głównie) dużej ilości odpalonych jednocześnie klimatyzatorów czy może jakieś znaczenie ma fakt że to wszystko obciąża jeden licznik/jedną skrzynkę?

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Kilka mieszkań na jednym liczniku.

0
Post autor: Artur_Dor »

Jeżeli przygasają światła to raczej wina zbyt dużego obciążenia do zbyt małych przekrojów zasilania.
Jako użytkownik końcowy mało możesz zrobić, prócz pisania do ADM lub innego właściciela.
Jak są kable przeciążone to w miarę szybko problem może się sam rozwiązać, albo zwarcie i potopienie instalacji albo pożar.
Ale w sumie to po co panikować jak dla właściciela kasa płynie strumieniem z wynajmu.
Ale mogę się mylić i przyczyna może być inna bardzie prozaiczna.
pozdrawiam
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Kilka mieszkań na jednym liczniku.

0
Post autor: witek17 »

Tak na zdrowy rozum. Skoro są wyłączenia w całym bloku, to pewnie bezpieczniki główne wysiadają. Skoro kilka mieszkań z klimatyzatorami daje się "uciągnąć" :D na jednym liczniku i jego zabezpieczeniach, to pewnie mają solidnie "watowane" bezpieczniki. Warto poświecić latarką w skrzynkę z licznikiem, czasem można to zauważyć. Ja miałem taki problem z rodziną meneli, która kiedyś mieszkała nade mną, byliśmy podłączeni do jednego pionu. Poświeciłem i zauważyłem druty "watujące". Nie zdradzę sposobu rozwiązania problemu, bo był wybitnie niezgodny z dobrą sztuką. :D
Instalacja pewnie pamięta Gierka :D więc może i połączenia są poluzowane, utlenione.
ODPOWIEDZ