Brak uziomu w budynku.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Mikej19
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 03, 2021 20:46

Brak uziomu w budynku.

Post autor: Mikej19 »

Dzisiaj oglądałem u kolegi instalację fotowoltaiczną, która została zainstalowana ponad 10 lat temu i zwróciłem uwagę na brak uziemienia ochronnego w budynku. Z ciekawości zacząłem drążyć i sprawdziłem, że rozdzielnica domowa w której zainstalowane są wyłączniki RCD zasilona jest z szafki licznikowej kablem 5x10mm2 w układzie TN-S.

Ze względu na zaplombowane panele nie widziałem w szafce licznikowej uziomu roboczego, ale podobno podczas instalacji pomiary były wykonywane i rezystancja uziemienia była w okolicach 5ohm w związku z tym instalatorzy nie wykonali dodatkowego uziomu ochronnego podpiętego do szyny PE w rozdzielnicy domowej.

Z tego co kojarzę to przewód uziemiający powinien mieć przekrój przynajmniej 16mm2 dlatego dziwi mnie, że instalacja została uruchomiona na kablu o przekroju 10mm2. Szukałem informacji w internecie i zauważyłem, że u innych ludzi też zdążają się instalacje bazujące na uziemieniu roboczym ZE bez uziemienia ochronnego w rozdzielnicy domowej, w związku z tym chciałbym się dowiedzieć, czy to jest w ogóle zgodne z aktualnymi przepisami? Według mnie powinien zostać wykonany dodatkowy uziom ochronny.

Post Reklama Sklep dla Elektryków » dostępny teraz

Jeżeli chcesz być Elektrykiem powinieneś wiedzieć, że Twoim najważniejszym zadaniem będzie nauka. Poszerzanie swojej wiedzy oraz umiejętności to niezbędne elementy sukcesu w naszej branży. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zobacz nasze szkolenia...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
ODPOWIEDZ