Strona 1 z 1

Brak uziomu w budynku.

: czw lis 04, 2021 17:33
autor: Mikej19
Dzisiaj oglądałem u kolegi instalację fotowoltaiczną, która została zainstalowana ponad 10 lat temu i zwróciłem uwagę na brak uziemienia ochronnego w budynku. Z ciekawości zacząłem drążyć i sprawdziłem, że rozdzielnica domowa w której zainstalowane są wyłączniki RCD zasilona jest z szafki licznikowej kablem 5x10mm2 w układzie TN-S.

Ze względu na zaplombowane panele nie widziałem w szafce licznikowej uziomu roboczego, ale podobno podczas instalacji pomiary były wykonywane i rezystancja uziemienia była w okolicach 5ohm w związku z tym instalatorzy nie wykonali dodatkowego uziomu ochronnego podpiętego do szyny PE w rozdzielnicy domowej.

Z tego co kojarzę to przewód uziemiający powinien mieć przekrój przynajmniej 16mm2 dlatego dziwi mnie, że instalacja została uruchomiona na kablu o przekroju 10mm2. Szukałem informacji w internecie i zauważyłem, że u innych ludzi też zdążają się instalacje bazujące na uziemieniu roboczym ZE bez uziemienia ochronnego w rozdzielnicy domowej, w związku z tym chciałbym się dowiedzieć, czy to jest w ogóle zgodne z aktualnymi przepisami? Według mnie powinien zostać wykonany dodatkowy uziom ochronny.