Poprawa bezpieczeństwa instalacji TN-C

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
pan_prezes
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 1
Rejestracja: pt lis 19, 2021 14:18

Poprawa bezpieczeństwa instalacji TN-C

0
Post autor: pan_prezes »

Cześć. Nie jestem elektrykiem, choć ze względu na wykształcenie (elektronik) mam troszkę wiedzy ogólnej.

Do rzeczy. Mam dom oddany do użytku w 1996 roku, w którym zastosowana jest instalacja 4 przewodowa na wejściu do rozdzielnicy głównej i dwuprzewodowa do gniazd w pomieszczeniach.

Gniazda, gdzie podłączone są urządzenia w I klasie ochrony, mają wykonane zerowanie (czyli mostek miedzy N (przez przekrój nie nazwę tego PEN) a bolcem. Pozostałe gniazda są bez bolca.

Zdaję sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie niesie za sobą posiadanie takiej instalacji. Niestety, ze względu na rozmiar domu zakres i przedsięwzięcia nie chcę układać nowej instalacji do pomieszczeń. Niemniej jednak zastanawiam się nad doprowadzeniem do rozdzielnicy głównej przewodu PE, dołożenia listwy PE i połączenia PE z PEN w rozdzielnicy. Wówczas, tak jak poczytałem, miałbym w domu instalację na wejściu TN-C-S.

Pytanie 1.
Teraz zastanawiam się czy prołącznie PE z PEN czyli zmiana układu na TNC-S poprawia w jakimś stopniu bezpieczeństwo? Wiem o tym że duże niebezpieczeństwo niesie za sobą upalenie przewodu PEN w WLZ. Wiem też że przekroje tych PENów bywają zbyt niskie.
a) Czy zatem dołożenie do tegoż PEN przewodu uziemienia PE powoduje poprawę bezpieczeństwa?

b)Co jeśli upali się PEN, to czy PE przejmie rolę przewodu roboczego? A co z ewentualnym zwarciem przy braku PEN?

c) Co z rezystancją tego przewodu do ziemi, przecież nigdy nie jest tak że jest ona zerowa?



Pytanie 2.

A co jeśli dorzucić RDC? (tak wiem, otwieram puszkę Pandory)

Czy poprawiło by to bezpieczeństwo? Do rozważań przyjmuję, że trzeba by zastosować takie RDC, którego obwód N nie jest przerywany przy zadziałaniu. Chodzi o zasadę że PEN (lub raczej przewód zerowy) nie może być nigdy odłączany od gniazd. Ponoć takie RDC ma np Legrand seria P300 TX (tak przeczytałem, ale bazując na karcie katalogowej nie umiem tego zweryfikować?)

a) A dokładnie, czy poprawiłoby to bezpieczeństwo porażeniowe np. w przypadku dotknięcia przewodu fazowego i przepływu prądu przez ciało do ziemi?

b) A co jeśli upali się PEN? Czy wówczas, gdy w rezultacie tego na obudowie pojawi się napięcie, i po dotknięciu prąd przepłynie przez ciało pomiędzy obudową a ziemią, to RDC zadziała?



Pytanie 3.

A co sądzicie o takim zapieczpieczeniu przed skutkami upalenia zera?
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Poprawa bezpieczeństwa instalacji TN-C

0
Post autor: domsat »

Jestem ciekaw - skąd do rozdzielnicy chcesz doprowadzić przewód PE, jeśli nie chcesz układać nowej instalacji ?
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Poprawa bezpieczeństwa instalacji TN-C

0
Post autor: Artur_Dor »

PE -- PEN upali się lub nie upali
Jak w instalacji 4 przewodowej TNC są 3 przewody fazowe i 1 przewód ochronno- neutralny to nazywamy go ............ PEN -- zgadza się ??
A niby jak to ma się upalić tym bardziej jak wzmocnisz to 16mm kw uziemieniem.
Piszesz, że masz pojęcie jakieś tam o elektryce i zaraz, że instalacji nie będziesz modernizował a po chwili, że uziemienie dołożysz.
Tylko po co to uziemienie dodatkowe jak nic nie chcesz chronić
Linka 16 do uziemienia, zależności od miejsca albo uziemienie do wartości albo siatka - na piaskach w lesie lub w górach kamiennych bicie szpilek nie ma sensu wtedy to się siatkę robi. Ale jak to już do elektryka a nie na forum.
Linkę do rozdzielnicy ale po co ??
Co TY chcesz uzyskać
Chcesz mieć lepsze N [PEN] bo tylko tyle z tego uzyskasz. Póki nie masz instalacji 3 / 5 przewodowej to jakoś słabo widzę sensowność.
Rezystancja bliska 0 -> próbuj dążyć do jak najniższej a może uda się uzyskać bliższą zeru niż pobliska trafo i przejmiesz rolę uziemienia czy punktu zerowego.
Piszesz o RCD a wiesz jak to działa i po co to jest ??
To tak jak byś stał po uszy w wodzie i prosił o parasol.
RCD nie chroni od porażenia prąd -> człowiek -> ziemia tylko ochrona [żo] ->człowiek ->ziemia
Czy przypadkiem nie jest tak, że prąd -> opornik (np czajnik)-> ziemia to normalne zjawisko i RCD jakoś nie zadziała ?? czy przypadkiem to nie miejsce na nadmiarowo-prądowy ??
Coś chyba pomieszałeś
ODPOWIEDZ