Oszczędzanie energii

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Oszczędzanie energii

0
Post autor: witek17 »

Temat nie pasuje do końca do żadnego działu forum, więc tutaj go umieściłem. To temat do dyskusji, zobaczymy czy odpowiecie.
Wychodzę z pokoju i wyłączam oświetlenie. Czy redukuję w ten sposób emisję CO2?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Oszczędzanie energii

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: ndz lis 28, 2021 9:41 Wychodzę z pokoju i wyłączam oświetlenie. Czy redukuję w ten sposób emisję CO2?
... co najwyżej, to swój rachunek za energię elektryczną.
Do niedawna była akcja wyłączania na godzinę wszystkich odbiorników energii el. w jednym czasie - skutek podobny, tyle, że bardziej niebezpieczny dla stabilności systemu energoelektrycznego.

Jeżeli mówimy o redukcji CO2, to przyczyniła się do tego sukcesywna wymiana urządzeń na energooszczędne (np. żarówek na lampy LED). Choć trudno to rozpatrywać pod kątem ich produkcji, ale na pewno trwałe, stabilne zmniejszenie zużycia energii miało korzystny wpływ na emisję CO2.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Oszczędzanie energii

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: ndz lis 28, 2021 12:38 Jeżeli mówimy o redukcji CO2, to przyczyniła się do tego sukcesywna wymiana urządzeń na energooszczędne (np. żarówek na lampy LED). Choć trudno to rozpatrywać pod kątem ich produkcji, ale na pewno trwałe, stabilne zmniejszenie zużycia energii miało korzystny wpływ na emisję CO2.
A ja i nie tylko ja na tym świecie myślę że pogorszyło jeszcze bardziej. Policz ile kosztuje energii wyprodukowanie lampki Led a ile żarówki. Ile kosztuje utylizacja lampki Led a ile zwykłej żarówki.
O tym że likwidacja żarówek to spisek trzech potentatów oświetleniowych ( Tungsram Osram Philips ) to chyba wiesz, bo to znane już z programów discovery.

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Oszczędzanie energii

0
Post autor: elmontjs »

Jak napisałem:
elmontjs pisze: ndz lis 28, 2021 12:38 Choć trudno to rozpatrywać pod kątem ich produkcji
, nie sposób się nie zgodzić z wątpliwościami o których piszesz:
Simcode pisze: ndz lis 28, 2021 13:51 Policz ile kosztuje energii wyprodukowanie lampki Led a ile żarówki. Ile kosztuje utylizacja lampki Led a ile zwykłej żarówki
... to cena postępu :)
No cóż ludzie nieświadomie "łykają" wszystko, co się im oklei etykietką "EKO" a wielcy potentaci na tym robią kasę.
W tym wypadku (wymiany żarówek na świetlówki energooszczędne, później na LEDy) plusem jest duży spadek zapotrzebowania mocy na oświetlenie i to w globalnym wymiarze.
Człowiek uczy się całe życie i ...
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Oszczędzanie energii

0
Post autor: luka2nd »

A propos utylizacji ledowych "żarówek": wydaje mi się, że o wiele częściej awarii ulega zasilacz takiej lampki niż same diody. Choć muszę przyznać, że spotkałem się ze zjawiskiem żółknięcia diód w taśmach led, których używamy do oświetlenia akcentującego - np. podświetlenia ściany z wnęki w podwieszanym suficie. Być może to kwestia związana z odprowadzaniem ciepła?
ELPat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 129
Rejestracja: śr maja 10, 2017 17:46

Oszczędzanie energii

0
Post autor: ELPat »

Przy "taśmach" led rzadko kiedy pada sama taśma, jeśli jest w sylikonie to słabnie strumień jaki daje. w 99% przypadków jeśli taśma przestała świecić w całości to padł zasilacz.
W żarówkach led często wypala się jedna dioda, to samo w naświetlaczach.
W ramach zabawy i pozyskania źródła światła do własnego warsztatu wyrywam takie diody i zalewam cyną. Świeci potem długie godziny bez awarii.
Nie biorę odpowiedzialności za to co robisz.
Awatar użytkownika
paul0
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 454
Rejestracja: ndz kwie 15, 2007 0:02
Lokalizacja: TYCHY

Oszczędzanie energii

0
Post autor: paul0 »

Lampy LED maja co najniej 100 razy mniejsza trwałośc niż powinny mieć. Dioda LED przy katalogowych warunkach pracy poswieci ok. 50 000 godzin, po czym utraci ok. 30% strumienia świetlnego, a obecnie sprzedawane lampy LED maja podane trwałości rzędu 30 000h, ale rzadko kiedy osiągaja 3000h pracy co jest oszustwem i powinno być karane.
Często w oprawach LED spotyka sie przewody wykonane z materiałów nielutowalnych typu aluminium które są lutowane do ścieżek miedzianych na płytkach PCB na podłożu laminatowo-aluminiowym. Oprawy typu PHILIPS WT060C i podobne mają ten błąd, taka oprawa zgaśnie po ok. 300h pracy (tam jest zasilacz prądowy i diody połączone szeregowo). Zasilacz wykryje za duży spadek napięcia na obciążeniu i się wyłączy. Żeby sprawdzić zasilacz to trzeba go obciążyć rezystancją tak dobraną aby spadek napięcia na niej przy pradzie jaki wymusza zasilacz mieścił sie w zakresie napięcia podanego na zasilaczu. (na takim zasilaczu jest podany prąd obciazenia i napięcia: minmimalne i maksylalne). Jak zasilacz jest dobry to odrazu wymienić wszystkie mostki między płytkami na miedziane i taka oprawa jeszcze poświeci. Oprawy które tak naprawiałem świecą juz ponad 2 lata.
Wiekszość o tym nie wie i takie oprawy zutylizuje, w ten sposób rosną góry elektrosnieci na których produkcję i utylizację zużywa się surowce i energię/
ODPOWIEDZ