Agregat o układzie TN-S a przyłączenia do sieci TT i TN-C

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 290
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Agregat o układzie TN-S a przyłączenia do sieci TT i TN-C

0
Post autor: Luna.Vulpo »

piotrekw23 pisze: śr gru 08, 2021 23:55 W TN-C odpada zakup starego agregatu. Kupiłem nowy agregat nie po to żeby kupić drugi stary tylko używać iż zamiennie w dwóch lokalizacjach, a nie był to tani marketowy sprzęt.
Jeżeli agregat jest zbudowany na TN-S to oprócz możliwości podpięcia pod TN-S i TT (jak przedstawił kol. elmontjis) oraz penie do TN-CS (podpinając za punktem podziału i przekształcając w TN-S) nie ma legalnego sposobu. Są sposoby wojskowe. ;)

Może sprzedawca/dystrybutor dysponuje informacjami czy jest techniczna możliwość.

To trochę problem odpowiedzialności. W razie wypadku. Producent/sprzedawca powie, że podłączone niezgodnie z instrukcją, więc nie jego wina. :(

A co to w ogóle za agregat? może w instrukcji jest coś nt. tego jak go podłączyć do TN-C?
piotrekw23 pisze: śr gru 08, 2021 23:55 Zastanawia mnie jedna rzecz. Kiedyś przy remoncie linii TN-C, Tauron zasilał tę właśnie linię agregatem. Agregatem nowym, nie starego typu. Moje pytanie brzmi: Jak oni to zrobili żeby było bezpiecznie?
Trudno coś tu powiedzieć albo mieli taki agregat, że można było i TN-S i TN-C albo stosowali sposób wojskowy ;)

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2907
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Agregat o układzie TN-S a przyłączenia do sieci TT i TN-C

0
Post autor: elmontjs »

piotrekw23 pisze: śr gru 08, 2021 23:55 Czyli rozumiem że prawdopodobnie nie trzeba wymieniać zabezpieczeń, oczywiście po weryfikacji odpowiednimi badaniami instalacji. Proszę o podpowiedź jakimi żeby elektryk mnie nie zaskoczył
Nie byłbym pewny, czy zabezpieczenia mogą zostać. Elektryk musi zmierzyć m.in. impedancję pętli zwarcia i zweryfikować na tej podstawie zabezpieczenia, oczywiście rezystancja izolacji i różnicówki też do pomiaru.
Jednak podpowiem, że korzystniejsze warunki pracy będą gdy ten przewód (PE) zostawisz a instalacja po przełączeniu na agregat będzie się zmieniać na TN-S; z sieci dalej pozostanie bez zmian. Procedura sprawdzenia taka sama jak wyżej.

Jeżeli chodzi o TN-C, to na obecną chwile, stosując Twój agregat, to jedynym rozsądnym i zgodnym z przepisami rozwiązaniem byłoby zasilić instalację poprzez transformator separujący (niestety to kolejny wydatek). to rozwiązanie jest podane w artykule z elektroinfo (przytoczony wcześniej), choć nie ma tam kluczowego słowa "separowany"; choć tu też będą obowiązywać pewne zasady o których nie bedę się już rozpisywał - każdy elektryk powinien mieć taką wiedzę. Jak to robili elektrycy z Taurona? , nie wiesz Ty , nie wiem ja i nie będziemy tego drążyć.
Luna.Vulpo pisze: czw gru 09, 2021 15:27 Może sprzedawca/dystrybutor dysponuje informacjami czy jest techniczna możliwość.
Niestety kolego, przerabiałem to, u dystrybutora Hondy przekierowywali mnie chyba z 5 razy, bo nikt nie potrafił podjąć tematu o ochronie przeciwporażeniowej - nie mają o tym zielonego pojęcia, oni są od sprzedawania i znają się na silnikach spalinowych, zasady elektryczne są im obce. Nieco lepiej wypadła firma Fogo, wiedzieli o co chodzi, ale stwierdzili (z resztą słusznie), że zapewnienie ochrony pp urządzeń zasilanych z agregatu jest obowiązkiem użytkownika. Tylko szkoda, że nic na ten temat nie piszą w instrukcji. A trzeba zauważyć, że przeciętny Kowalski - laik kupuje agregat i chce go używać jak wiertarki ... podłącza się bez zastanowienia - to są fakty.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ