Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: elmontjs »

Czarekk pisze: czw gru 16, 2021 21:29 A ja chcę wiedzieć czy w "łazience" poza strefami mogę instalować obwody FELV z samoczynnym wyłączeniem zasilania lub z innym środkiem ochrony przed porażeniem i tyle.
Nic nie stoi na przeszkodzie. Stosujesz tylko zabezpieczenia jak w pozostałych układach nN. Jeżeli zasilacz jest elektroniczny zalecany jest RCD typ A.
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: domsat »

Co to znaczy:
"niskonapięciowe instalacje elektryczne sterujące Systemów Inteligentnego Domu"
czyli są one = 230 V AC czy = 12/24 V, bo to jest zasadnicza różnica i od tego należało zacząć. A wy piszecie o strefach, zabezpieczeniach itd.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze: pt gru 17, 2021 22:52 "niskonapięciowe instalacje elektryczne sterujące Systemów Inteligentnego Domu"
czyli są one = 230 V AC czy = 12/24 V,
autor określił ... 12V dc
Człowiek uczy się całe życie i ...
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: domsat »

Krótko:
12 V DC - dla tego napięcia nie obowiązują strefy,
zasilacz do instalacji ID jest zawsze elektroniczny, jest urz. II kl. ochronności i w związku z tym nie wymaga RCD. Oczywiście rozsądni elektrycy montują go poza łazienką.
Czarekk
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 17
Rejestracja: pt gru 13, 2019 17:20

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Czarekk »

domsat pisze: pn gru 20, 2021 16:37 Krótko:
12 V DC - dla tego napięcia nie obowiązują strefy,
zasilacz do instalacji ID jest zawsze elektroniczny, jest urz. II kl. ochronności i w związku z tym nie wymaga RCD. Oczywiście rozsądni elektrycy montują go poza łazienką.
Bardzo proszę o jakąś podstawę prawną tego stwierdzenia, przepis lub normę.
A odnośnie stref w strefie "0" musi być SELV a w strefie "1" i "2" musi być SELV lub PELV
LUB mają być zastosowane warunki dla separacji elektrycznej lub RCD
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: domsat »

Podstawa prawna wynika z istoty różnicy instalacji 230 V i 12/24 V. To 2 różne światy, który Ty nie rozróżniasz i stąd masz problem, bo nawet treść Twojego tematu jest dziwolągiem językowym.
Swoją drogą to jeśli sam montujesz system ID i chcesz w łazience upchnąć zasilacze ? - jeśli tak to będziesz bohaterem w swoim domu. Może jest inaczej i po prostu chcesz tylko skontrolować wykonawcę - to wynajmij eksperta i nie zadawaj bezsensownych pytań na forum.
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Konowal »

Czarekk pisze: śr gru 15, 2021 18:24 Otrzymuję gotowy produkt o nieznanych wewnętrznych połączeniach zasilony wewnętrznym nieznanym mi zasilaczem. Czasami do zasilania styków kontrolnych jest stosowany zewnętrzny zasilacz podłączony do sterownika. Wtedy mogę dobrać właściwy zasilacz ale nie jestem w stanie ocenić czy w sterowniku jest spełniona separacja obwodów SELV od pozostałych zasilanych z innego zasilacza lub obwodów wykonawczych 230 V sterownika.
Czyli musisz to traktować jak 230V bo nie wiesz czy takie napięcie w wyniku awarii nie pojawi się w łazience i tak to musisz traktować.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Simcode »

Czarekk pisze: pn gru 20, 2021 19:11 A odnośnie stref w strefie "0" musi być SELV
Przypomnij mi gdzie to pisze w normach czy innych przepisach, bo nie pamiętam.
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: luka2nd »

Simcode pisze: sob gru 25, 2021 11:28
Czarekk pisze: pn gru 20, 2021 19:11 A odnośnie stref w strefie "0" musi być SELV
Przypomnij mi gdzie to pisze w normach czy innych przepisach, bo nie pamiętam.
701.471.0 W strefie 0 można stosować jedynie bardzo niskie napięcie bezpieczne o wartości nie większej niż 12 V. Źródło zasilania tego napięcia powinno być usytuowane poza tą strefą.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Wymogi dla elektrycznych instalacji sterujących w łazience.

0
Post autor: Simcode »

A czemu odpowiadasz za kolegę, nikt cię do tablicy nie wzywał.
luka2nd pisze: sob gru 25, 2021 13:11 701.471.0 W strefie 0 można stosować jedynie bardzo niskie napięcie bezpieczne o wartości nie większej niż 12 V. Źródło zasilania tego napięcia powinno być usytuowane poza tą strefą.
Czyli 12 V jednak, a nie SELV .
ODPOWIEDZ