Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Case
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 04, 2005 13:44
Lokalizacja: BP-Warszawa

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: Case »

Dzień dobry Kolegom,

chciałbym się z Wami podzielić pewnym problemem z którym do tej pory się nie spotkałem i usłyszeć co o tym myślicie.

Inwestor chce pomalować sobie pomieszczenia (ściany, sufity, podłogi) farbą nazywaną "antywifi". Nie chciałbym w tym temacie wchodzić w rozważania na temat jej właściwości ekranujących a skupić się na ochronie przeciwporażeniowej.

Zanim zadam pytanie napiszę jeszcze kilka informacji mogących być istotnymi przy rozważaniach nad tematem. Strona producenta w linku [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]. Można na niej znaleźć odnośniki do filmów na You Tube i pojedyncze zdania na temat korzystania z tej farby. Pozwolę sobie zacytować niektóre z nich:

"Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem UE, firma Geovital zaleca, aby uziemienie wszystkich powierzchni wykonał elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Może to być również wymagane przez firmy ubezpieczeniowe."

"Nanieść obficie na podłoże 2 lub optymalnie 3 warstwy za pomocą wysokiej jakości wałka malarskiego. Zachować odstęp 2 cm od urządzeń elektrycznych. Najlepiej zabezpieczyć te miejsca taśmą malarską przed rozpoczęciem pracy."

"Ze względów bezpieczeństwa wszystkie powierzchnie muszą zostać prawidłowo uziemione przez wykwalifikowanego elektryka za pomocą kabla uziemiającego instalacji elektrycznej budynku lub „odizolowanej” rury grzewczej grzejnika ściennego (przepisy UE). Stanowczo zalecamy użycie w tym celu osprzętu, jakim jest „taśma uziemiająca."

Do tego załączam zdjęcia instrukcji załączonej z farbą.

Wątpliwości jakie mam są następujące. Jak traktować takie powierzchnie? Jeżeli omijamy gniazda, łączniki oświetlenia lampy, ogólnie urządzenia elektryczne, to czy traktować tą powierzchnię jako część przewodzącą obcą i podłączyć faktycznie do niej przewody wyrównawcze? Producent zaleca podłączenie przewodów ochronnych z najbliższego gniazda ale nie wydaje mi się to najkorzystniejszym rozwiązaniem. Do samej funkcji ekranowania to raczej uziemienie konieczne nie jest. Należy także rozważyć świadomość osób malujących, omijać urządzenia elektryczne trzeba ale czy faktycznie zostanie to tak wykonane? A co z urządzeniem elektrycznym które zostanie zamontowane po kilku latach od zakończenia budowy?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: luka2nd »

Mózg mi się zagotował :)

Moim zdaniem, czysto teoretycznie, jeżeli cała ta powłoka malarska ma mieć nadany potencjał ziemi, to należałoby ją potraktować jak część przewodzącą obcą i objąć połączeniem wyrównawczym. Przy okazji, jestem ciekaw czy taka farba faktycznie będzie działać - jeśli ma blokować promieniowanie na częstotliwościach WiFi, czyli 2,4 i 5GHz, to zapewne będzie też wycinać promieniowanie z pasma GSM - czyli pomiędzy 800MHz i 2,6GHz. Choć prawdę mówiąc, wydaje mi się że skuteczność tego produktu opiera się bardziej na efekcie placebo.
Case
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 04, 2005 13:44
Lokalizacja: BP-Warszawa

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: Case »

Teoretycznie ma wycinać wszytko. Tak jak pisałem nie chcę wchodzić w rozważania o tym bo odejdziemy za daleko od tematu.

Wydaje mi się, że potencjał ziemi nadaje się właśnie przez połączenia wyrównawcze. Tak jak pisałem farbą omija się wszystkie urządzenia elektryczne.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: elmontjs »

Jestem ciekawy, jak wygląda stan instalacji i zabezpieczeń, skuteczność ochrony przeciwporażeniowej w tym budynku i pomieszczeniu. Po zastosowaniu tej farby zmieniają sie od razu warunki środowiskowe, ciało ludzkie zacznie mieć mniejszą rezystancję, względem "ziemi" zatem napięcie bezpieczne musi zostać obniżone do 25VAC. Wypadałoby, żeby obwody i urządzenia pomieszczenia miały ochronę przeciwporażeniową uzupełniającą - wtedy, z punktu widzenia bezpieczeństwa, ma to sens (pomijam pierwotny aspekt zastosowania tej farby).
Człowiek uczy się całe życie i ...
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

elmontjs pisze: czw gru 16, 2021 23:49 Jestem ciekawy, jak wygląda stan instalacji i zabezpieczeń, skuteczność ochrony przeciwporażeniowej w tym budynku i pomieszczeniu. Po zastosowaniu tej farby zmieniają sie od razu warunki środowiskowe, ciało ludzkie zacznie mieć mniejszą rezystancję, względem "ziemi" zatem napięcie bezpieczne musi zostać obniżone do 25VAC. Wypadałoby, żeby obwody i urządzenia pomieszczenia miały ochronę przeciwporażeniową uzupełniającą - wtedy, z punktu widzenia bezpieczeństwa, ma to sens (pomijam pierwotny aspekt zastosowania tej farby).
Jakimś dziwnym trafem są od dawna produkowane są kabiny ekranujące (np. do przetwarzania informacji niejawnych) w których jest zasilanie 230V a całe są metalowe :-o
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: elmontjs »

PGR Mąkowarsko pisze: pt gru 17, 2021 0:08 Jakimś dziwnym trafem są od dawna produkowane są kabiny ekranujące (np. do przetwarzania informacji niejawnych) w których jest zasilanie 230V a całe są metalowe
No pewnie są i co chcesz przez to powiedzieć? Jest wiele takich konstrukcji, choćby metalowe kontenery z rdzeniami poliuretanowymi - zasada ta sama.
Człowiek uczy się całe życie i ...
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

elmontjs pisze: pt gru 17, 2021 0:11
PGR Mąkowarsko pisze: pt gru 17, 2021 0:08 Jakimś dziwnym trafem są od dawna produkowane są kabiny ekranujące (np. do przetwarzania informacji niejawnych) w których jest zasilanie 230V a całe są metalowe
No pewnie są i co chcesz przez to powiedzieć? Jest wiele takich konstrukcji, choćby metalowe kontenery z rdzeniami poliuretanowymi - zasada ta sama.
Jak to co chce powiedzieć?
To że nikt nie stosuje tam 25V AC tylko 230.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: elmontjs »

PGR Mąkowarsko pisze: pt gru 17, 2021 0:14 To że nikt nie stosuje tam 25V AC tylko 230.
A wiesz kolego co oznacza napięcie bezpieczne ?, bo o tym pisałem (spójrz wyżej).
Człowiek uczy się całe życie i ...
Case
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 15
Rejestracja: pn kwie 04, 2005 13:44
Lokalizacja: BP-Warszawa

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: Case »

Koledze luka2nd chodzi jak mniemam o napięcie dotykowe dopuszczalne długotrwale. Stąd pewnie te nieporozumienie.
Takie wymagania stawiamy dla obiektów np. gospodarczych. Czy można to podciągnąć pod taką klasyfikację pomieszczenia? Zastanawiam się. A co z pomieszczeniami ograniczonymi powierzchniami przewodzącymi? Może tak do tego podejść?
Stan instalacji. W mieszkaniu jest całkiem nowa, blok nowy. Trzeba będzie pomierzyć.

Jednak mam ciągły problem z oceną czy te ściany traktować jako cześć przewodzącą obcą. Producent farby z tego co widać chyba tak ją ocenił.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Malowanie farbami przewodzącymi całych pomieszczeń

0
Post autor: elmontjs »

Case pisze: pt gru 17, 2021 10:26 Czy można to podciągnąć pod taką klasyfikację pomieszczenia? Zastanawiam się.
Obniżone napięcie dotykowe powinno się stosować wszędzie tam gdzie możliwe jest obniżenie rezystancji ciała ludzkiego względem ziemi poniżej 1kom, ale jeżeli instalacja jest nowa, prawidłowo zabezpieczona włącznie z RCD, to nie ma to większego znaczenia - kryteria skuteczności ochrony pp przez SWZ pozostają takie same. Trochę różnic wystąpi przy ochronie uzupełniającej.
Case pisze: pt gru 17, 2021 10:26 A co z pomieszczeniami ograniczonymi powierzchniami przewodzącymi? Może tak do tego podejść?
Trudno jakkolwiek klasyfikować taką farbę, ona chyba nie ma nawet podanych parametrów elektrycznych (jak np posadzki przewodzące), nic nie wiadomo o jej rezystancji, jedynie jakaś deklaracja producenta, ale tak naprawdę nie wiadomo czego. Chyba, że jest jakaś karta katalogowa o której nie piszesz.
Case pisze: śr gru 15, 2021 12:21 Zachować odstęp 2 cm od urządzeń elektrycznych
Domyslam się tylko, że farbę nanosi malarz (pokojowy ;), wiec może chodzić o bezpieczeństwo, czyli, żeby nie "poleciał" wałkiem po stykach gniazda - po włączeniu napięcia, ściany mogłyby przyjąć potencjał fazy, albo w najlepszym wypadku doszłoby do wyłączenia zabezpieczeń.
Case pisze: pt gru 17, 2021 10:26 Jednak mam ciągły problem z oceną czy te ściany traktować jako cześć przewodzącą obcą. Producent farby z tego co widać chyba tak ją ocenił.
Choć brak jakichkolwiek danych, to myślę że tak powinieneś zrobić. Jak ma to funkcjonować zgodnie z założeniami to chyba wskazane połączyć to "coś" z szyną SPW .

Obejrzałem stronę tych magicznych cudów :lol: , nie bywałe, że można zarabiać na niewiedzy i naiwności ludzkiej. Tylko czekać, jak w ofertę wprowadzą magiczne kule i różdżki czarodziejskie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ