Co dyskwalifikuje mierniki

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Inicjator »

elmontjs pisze: pt gru 17, 2021 19:19
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:47 co do wysokości napięcia, w rozmowie z innym elektrykiem usłyszałem że z tego powodu tym miernikiem IMI nie może sprawdzić klientowi zamontowanych nowo urządzeń grzewczych 3faz bo klient chciał podbić protokół gwarancji w razie usterki
To jest oczywiście wielka bzdura. Napięcie pomiaru Riso instalacji elektrycznej to wciąż 500V i takie ma miernik IMI (rozumiem, że masz odpowiedni model). Ten miernik mimo swojej archaicznej budowy wciąż może służyć do wykonywania pomiaru Riso ! Powiem więcej, w niektórych przypadkach spisuje się lepiej niż niejeden firmowy miernik z przetwornicą na pokładzie.
Jeżeli chodzi o legalizację, to stara się o nią producent i IMI takową posiada, bądź użytkownik dla pewnych grup przyrządów pomiarowych określonych w rozporządzeniu. Inną kwestią jest wzorcowanie miernika, którego świadectwo wypadałoby mieć dla miernika stosowanego w pomiarach elektrycznych. Co prawda na dzień dzisiejszy nie ma bezpośredniego nakazu wzorcowania przyrządów pomiarowych, ale dobra praktyka rzetelność pomiarowca nakazuje wykonać takie wzorcowanie. Tutaj artykuł czym różni się wzorcowanie od legalizacji:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Co do archaiczności mernika IMI-500V to się nie zgadzam gdyż jedyne co można temu miernikowi zarzucić wg mnie to może materiał z jakiego jest obudowa, natomiast mierniki z przetwornicą elektroniczną wg mnie są bardziej obciążone błędem wynikającym ze spadku napięcia zasilania w czasie bo baterie czy aku są wrażliwsze na warunki a na moim IMI jak szybciej pokręce to prawie 700V na zaciskach mam

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: elmontjs »

Inicjator pisze: sob gru 18, 2021 3:48 na moim IMI jak szybciej pokręce to prawie 700V na zaciskach mam
To obejrzyj sobie wykres zależności napięcia od rezystancji (w starszych modelach IMI był przyklejony na obudowie)- zastanów się i nie pisz bzdur.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Inicjator »

elmontjs pisze: sob gru 18, 2021 17:06
Inicjator pisze: sob gru 18, 2021 3:48 na moim IMI jak szybciej pokręce to prawie 700V na zaciskach mam
To obejrzyj sobie wykres zależności napięcia od rezystancji (w starszych modelach IMI był przyklejony na obudowie)- zastanów się i nie pisz bzdur.
Wykres jest zamieszczony na mierniku na spodzie obudowy ale dotyczy on napięcia wytwarzanego przez induktor dla stanu obciążonego w funkcji obciążenia U= f(R ) podczas pomiaru, po podłączeniu tylko zewnętrznego woltomierza do zacisków nie jest on takim obciążeniem więc bzdur nie piszę
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: domsat »

Do kol. Simcode - nie przytaczam żadnym PN itd, nie zorientowałeś się , że robię sobie jaja z takich tematów.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: macbrz »

Zgodnie z obowiązującymi nas harmonizacjami miernik ma spełniać wymogi 61557.
Wymagania napięciowe pomiaru RISO instalacji ujęte są w 60364 Sprawdzanie.
Tematy inne niż ujęte w 60364 można opierać o wytyczne z 4700.
Jeśli osoba posiadająca świadectwo kwalifikacji z zakresem pomiary myśli że
to prokurator będzie coś musiał to życie pokazuje że to On będzie jednak musiał Pani/Panu prokuratorowi.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: macbrz »

To że miernik ma wskazówkę lub ekranik i coś tam się wyświetla to często sie okazuje że obsługujący nawet nie czytał instrukcji. Bo po co.
Dzwoni wygadany dżentelmen, że na MPI-511 ma wynik 0,22 i dlaczego ja mam w protokole 0,035.
A tam ma 0,010/0,035, R/X.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: domsat »

To jak ma być z tym prokuratorem - co on nie będzie musiał, a co będzie On musiał ?
A z MPI-511 - co to jest 0,22 jak ma być 0,035 i czy to jest metrach czy kilogramach ?
electrics
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 852
Rejestracja: ndz gru 11, 2011 17:53
Lokalizacja: mazowieckie

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: electrics »

macbrz pisze: śr gru 22, 2021 18:18 To że miernik ma wskazówkę lub ekranik i coś tam się wyświetla to często sie okazuje że obsługujący nawet nie czytał instrukcji. Bo po co.
Dzwoni wygadany dżentelmen, że na MPI-511 ma wynik 0,22 i dlaczego ja mam w protokole 0,035.
A tam ma 0,010/0,035, R/X.
Moim zdaniem miał rację, bo to jest 0,28...
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: elmontjs »

macbrz pisze: śr gru 22, 2021 18:18 dlaczego ja mam w protokole 0,035.
A tam ma 0,010/0,035, R/X.
Takich impedancji nie mierzy sie już MPI511, więc otrzymany wynik impedancji (pewnie jakaś RG blisko trafa) pokazał któryś mierników silnoprądowych np. MZC310s, bądź jest to wynik otrzymany metodą obliczeniową na podstawie długości i przekroi kabla (szyn) oraz danych transformatora. Procedura obliczeniowa jest ciut bardziej skomplikowana niż zwykłe R/X.
Swoją drogą jeżeli wynik kolegi macbrz jest efektem tylko obliczeń, to zastanowiłbym się nad wskazaniem tego MPI511, bo one aż tak się nie mylą, choć trzeba podkreślić że prawidłowego wyniku nie pokażą, jest to poniżej zakresu jego wskazań, nie mówiąc już o rozdzielczości.

Wynik 0,22om mógł być całkiem prawidłowo odczytany, bo mógł być zmierzony na drzwiach rozdzielni niedbale połączonych z szyną PEN - ale to tylko teoria, trzeba byłoby być na miejscu, znać warunki pomiaru, żeby to stwierdzić jednoznacznie.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ