Co dyskwalifikuje mierniki

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Inicjator »

Witam i jak w temacie może dokładniej: chodzi mi o miernik IMI (500V) czy istnieją zapisy prawne ujmujące że napięcie probiercze 500V jest zbyt niskie aby tym miernikiem dokonywać pomiarów rezystancji izolacji w instalacjach mieszkaniowych z urządzeniami trójfazowymi np. kocioł CO, kuchnia elektr. czy przepływowy podgrzewacz wody

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
mania
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 338
Rejestracja: ndz wrz 26, 2004 11:21
Lokalizacja: ,,Pomorze środkowe,,

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: mania »

Witam.
A kto tak powiedzial ze 500V to za niska wartosc napiecia. Tak ma byc.
Pozdrawiam Marek
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Simcode »

Pytasz co dyskwalifikuje mierniki ? Brak legalizacji miernika.
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Inicjator »

Simcode pisze: czw gru 16, 2021 20:53 Pytasz co dyskwalifikuje mierniki ? Brak legalizacji miernika.
gdzie znajdę podstawę prawną?' kto się tym zajmuje? przy jakich pracach jest konieczny certyfikat z legalizacji miernika, miernik IMI mam od dawna, na rynku jest sporo chińskich mierników do pomiaru rezystancji izolacji czy w takim razie do wykonywania pomiarów muszą przejść legalizacje?
mania pisze: czw gru 16, 2021 12:42 Witam.
A kto tak powiedzial ze 500V to za niska wartosc napiecia. Tak ma byc.
Pytam bo w czasie kiedy byłem poza krajem zmieniły się nieco parametry sieci zasilającej co do wysokości napięcia, w rozmowie z innym elektrykiem usłyszałem że z tego powodu tym miernikiem IMI nie może sprawdzić klientowi zamontowanych nowo urządzeń grzewczych 3faz bo klient chciał podbić protokół gwarancji w razie usterki, że podobnie się ma sprawa z pomiarami po wykonawczymi instalacji elektrycznej w mieszkaniu czy domu (chodzi jedynie o rezystancje izolacji przewodów )
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: elmontjs »

Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:47 co do wysokości napięcia, w rozmowie z innym elektrykiem usłyszałem że z tego powodu tym miernikiem IMI nie może sprawdzić klientowi zamontowanych nowo urządzeń grzewczych 3faz bo klient chciał podbić protokół gwarancji w razie usterki
To jest oczywiście wielka bzdura. Napięcie pomiaru Riso instalacji elektrycznej to wciąż 500V i takie ma miernik IMI (rozumiem, że masz odpowiedni model). Ten miernik mimo swojej archaicznej budowy wciąż może służyć do wykonywania pomiaru Riso ! Powiem więcej, w niektórych przypadkach spisuje się lepiej niż niejeden firmowy miernik z przetwornicą na pokładzie.
Jeżeli chodzi o legalizację, to stara się o nią producent i IMI takową posiada, bądź użytkownik dla pewnych grup przyrządów pomiarowych określonych w rozporządzeniu. Inną kwestią jest wzorcowanie miernika, którego świadectwo wypadałoby mieć dla miernika stosowanego w pomiarach elektrycznych. Co prawda na dzień dzisiejszy nie ma bezpośredniego nakazu wzorcowania przyrządów pomiarowych, ale dobra praktyka rzetelność pomiarowca nakazuje wykonać takie wzorcowanie. Tutaj artykuł czym różni się wzorcowanie od legalizacji:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Simcode »

Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 gdzie znajdę podstawę prawną?
Już kolega mnie ubiegł .Co nie znaczy ze nie masz mieć tego wzorcowania . W razie wypadku lub śmierci twój protokół będzie weryfikowany przez rzeczoznawcę sadowego , a ty mu jak udowodnisz że pomiar nie wzorcowanym miernikiem był dobry?
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 ' kto się tym zajmuje?
Internet skarbnicą wiedzy.
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 przy jakich pracach jest konieczny certyfikat z legalizacji miernika, miernik IMI mam od dawna
Przy wszystkich tam gdzie wystawiasz protokół pomiarów dla kogoś.
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 na rynku jest sporo chińskich mierników do pomiaru rezystancji izolacji czy w takim razie do wykonywania pomiarów muszą przejść legalizacje?
Czy przejdą te wzorcowanie i pieniądze za chiński badziew będą się opłacać to już inna sprawa.
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 Pytam bo w czasie kiedy byłem poza krajem zmieniły się nieco parametry sieci zasilającej co do wysokości napięcia,
Co się zmieniło ? To było prawie 20 lat temu.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: domsat »

Tak, autorze tematu - jak byłeś poza krajem to nap. znamionowe instalacji wzrosło z 220 V na 230 V i tym samym pomiary miernikiem Riso 500 V DC nie mogą być wykonywane. Ten Twój elektryk miał rację. Musisz kupić miernik z pomiarem Riso o nap. 510 V DC. Wtedy pomiary będą OK.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Simcode »

domsat pisze: pt gru 17, 2021 23:00 Tak, autorze tematu - jak byłeś poza krajem to nap. znamionowe instalacji wzrosło z 220 V na 230 V i tym samym pomiary miernikiem Riso 500 V DC nie mogą być wykonywane. Ten Twój elektryk miał rację. Musisz kupić miernik z pomiarem Riso o nap. 510 V DC. Wtedy pomiary będą OK.
Kolego jakieś przepisy normy , wytyczne, by wiedza twoja stała sie faktem.
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Inicjator »

Simcode pisze: pt gru 17, 2021 20:21
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 gdzie znajdę podstawę prawną?
Już kolega mnie ubiegł .Co nie znaczy ze nie masz mieć tego wzorcowania . W razie wypadku lub śmierci twój protokół będzie weryfikowany przez rzeczoznawcę sadowego , a ty mu jak udowodnisz że pomiar nie wzorcowanym miernikiem był dobry?
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 ' kto się tym zajmuje?
Internet skarbnicą wiedzy.
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 przy jakich pracach jest konieczny certyfikat z legalizacji miernika, miernik IMI mam od dawna
Przy wszystkich tam gdzie wystawiasz protokół pomiarów dla kogoś.
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 na rynku jest sporo chińskich mierników do pomiaru rezystancji izolacji czy w takim razie do wykonywania pomiarów muszą przejść legalizacje?
Czy przejdą te wzorcowanie i pieniądze za chiński badziew będą się opłacać to już inna sprawa.
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:21 Pytam bo w czasie kiedy byłem poza krajem zmieniły się nieco parametry sieci zasilającej co do wysokości napięcia,
Co się zmieniło ? To było prawie 20 lat temu.
Dokładnie kolego poza krajem byłem prawie 30 lat a wyjeżdżając miałem w kraju kilkuletnia praktykę na własnym rozrachunku poprzedzoną pracą w różnych zakładach usługowych i przemysłowych a elektryk o którym pisałem no cóż wolałem jego informacje tutaj potwierdzić bądź obalić
Awatar użytkownika
Inicjator
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 35
Rejestracja: sob sie 22, 2020 18:11

Co dyskwalifikuje mierniki

0
Post autor: Inicjator »

elmontjs pisze: pt gru 17, 2021 19:19
Inicjator pisze: pt gru 17, 2021 18:47 co do wysokości napięcia, w rozmowie z innym elektrykiem usłyszałem że z tego powodu tym miernikiem IMI nie może sprawdzić klientowi zamontowanych nowo urządzeń grzewczych 3faz bo klient chciał podbić protokół gwarancji w razie usterki
To jest oczywiście wielka bzdura. Napięcie pomiaru Riso instalacji elektrycznej to wciąż 500V i takie ma miernik IMI (rozumiem, że masz odpowiedni model). Ten miernik mimo swojej archaicznej budowy wciąż może służyć do wykonywania pomiaru Riso ! Powiem więcej, w niektórych przypadkach spisuje się lepiej niż niejeden firmowy miernik z przetwornicą na pokładzie.
Jeżeli chodzi o legalizację, to stara się o nią producent i IMI takową posiada, bądź użytkownik dla pewnych grup przyrządów pomiarowych określonych w rozporządzeniu. Inną kwestią jest wzorcowanie miernika, którego świadectwo wypadałoby mieć dla miernika stosowanego w pomiarach elektrycznych. Co prawda na dzień dzisiejszy nie ma bezpośredniego nakazu wzorcowania przyrządów pomiarowych, ale dobra praktyka rzetelność pomiarowca nakazuje wykonać takie wzorcowanie. Tutaj artykuł czym różni się wzorcowanie od legalizacji:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

Co do archaiczności mernika IMI-500V to się nie zgadzam gdyż jedyne co można temu miernikowi zarzucić wg mnie to może materiał z jakiego jest obudowa, natomiast mierniki z przetwornicą elektroniczną wg mnie są bardziej obciążone błędem wynikającym ze spadku napięcia zasilania w czasie bo baterie czy aku są wrażliwsze na warunki a na moim IMI jak szybciej pokręce to prawie 700V na zaciskach mam
ODPOWIEDZ