Czy taka rozdzielnica się nadaje?

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
Kazik80
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: sob paź 06, 2018 9:45

Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: Kazik80 »

Zleciłem projekt i budowę rozdzielnicy do domu jednorodzinnego. Na razie jest pierwszy etap czyli zasilanie, wyjście na budynek gospodarczy, garaż i oświetlenie zewnętrzne oraz napędy bram i nie wiem czy jest sens w ogóle kontynuować.

Przepięciówka będzie zmieniona na B+C. Elektryk założył taką, bo innej nie miał, a chciał sobie kable poprzycinać na gotowo. Za to co jest na zdjęciach z materiałem chce 3500zł. Wg mnie to wygląda jak upchane na chama. Przekroje niby konkretne, bo 10 i 6mm2, Ale ja się nie znam. Pytanie czy może to tak zostać czy szukać kogoś innego?

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Załączniki
rozdzielnia-2.png
rozdzielnia-2.png (322.62 KiB) Przejrzano 761 razy
rozdzielnia-1.png
rozdzielnia-1.png (596.27 KiB) Przejrzano 761 razy

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Upchane? Tam pół rozdzielnicy puste.
Szukaj innego, za te pieniądze niech się goni.
Kazik80
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 16
Rejestracja: sob paź 06, 2018 9:45

Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: Kazik80 »

Połowa pusta, bo tam dojdzie część mieszkalna domu. Bardziej mi chodzi o to czy to co jest na obecnym etapie to jest norma i się czepiam czy po prostu rozdzielnica jest za mała/za płytka. Co co ceny, patrzyłem po allegro i tak na szybko przepięcówka, rcd, kontrolki, blok rozdzielczy ten duży i sama skrzynka to prawie 1800zł, a przypuszczam że rabatami to on się ze mną nie podzieli. Nie znam obecnych cen usług.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: elmontjs »

W końcu ktoś w rozdzielnicy mieszkaniowej zastosował blok rozdzielczy a nie upycha po kilka przewodów pod jeden zacisk różnicówki czy "S-a"! - Wielki plus. Nie wnikam w cene, to wasza umowa, rozumiem, że wykonanie zgodne z projektem ... jak do tego momentu prac, mnie się podoba.
Człowiek uczy się całe życie i ...
epo
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 78
Rejestracja: sob lut 26, 2011 21:39

Re: Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: epo »

Kazik80 pisze: czw gru 30, 2021 23:57 Co co ceny, patrzyłem po allegro
U mnie taki tekst powoduje przerwanie roboty - nie ważne na jakim etapie....
Proste - co do ceny umawiacie się przed pracą. Potem to jest szukanie frajera.
A tutaj, w tej rozdzielnicy póki co, faktycznie nie ma czego się czepiać.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: Fazowiec »

Tak, jak zostało napisane, nie jest to poupychane i przy zastosowaniu bloku rozdzielczego i "solidnych" połączeń, innego widoku się nie spodziewaj 😉, chyba, że nic więcej nie dojdzie, to rzeczywiście można się zastanowić nad tą wielkością rozdzielnicy i nie wykorzystaniu tego, aczkolwiek pracę powinno się ocenić całościowo po zakończeniu, a nie po wyrywku, który nie wiadomo czy nie ulegnie zmianie.
Co do ceny, sprawa indywidualna, rozeznanie chyba jakieś robiłeś.
Jedna uwaga, przy SPD Legranda, trzeba dobrze zwrócić uwagę na rodzaje dobezpieczeń, bo dopuszcza rożne rodzaje i przy różnych zabezpieczeniach lini, nawet małych i chyba w ogóle nie dopuszcza montażu bez dobezpieczenia ale to trzeba sprawdzić.
Druga sprawa, do czego ma być C20 3f przy SPD i C20 1f przy RCD 1f i C16 3f przy RCD 3f.
Ostatnio zmieniony wt maja 30, 2023 15:19 przez Fazowiec, łącznie zmieniany 2 razy.
KonradOW
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 262
Rejestracja: pn paź 11, 2021 9:53

Re: Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: KonradOW »

Kazik80 pisze: czw gru 30, 2021 11:46 Za to co jest na zdjęciach z materiałem chce 3500zł.
Wg mnie to wygląda jak upchane na chama.
Typowe zachowanie Pana Inwestora w stosunku do wykonawcy.
Kazik80 pisze: czw gru 30, 2021 11:46 Przekroje niby konkretne, bo 10 i 6mm2, Ale ja się nie znam.
Musi być uczesane grzebieniem, bo klient się nie zna i ma być równo. Przekrój jest nieważny.
Kazik80 pisze: czw gru 30, 2021 23:57 Co co ceny, patrzyłem po allegro i tak na szybko ... to prawie 1800zł, a przypuszczam że rabatami to on się ze mną nie podzieli. Nie znam obecnych cen usług.
A to dziad jeden.
Nie to co lekarz, pogada z 15 minut za 200 zł, da leki za 300 zł. Ale on ma szacunek do siebie i swojej wiedzy.
PGR Mąkowarsko pisze: czw gru 30, 2021 23:31 Szukaj innego, za te pieniądze niech się goni.
Kolega Ci zrobi za pół darmo. Pisz do niego na PW.
epo pisze: pn maja 29, 2023 22:01 Potem to jest szukanie frajera.
Sami tego nauczyliście - konkurowaniem ceną.
epo pisze: pn maja 29, 2023 22:01 U mnie taki tekst powoduje przerwanie roboty - nie ważne na jakim etapie.
Od kogo ty się tego uczyłeś? Od adwokatów, co pogada 10 minut i chce tysiaka? Tu są budowlańcy. Tu ma być taniej.
elmontjs pisze: sob sty 01, 2022 15:32 W końcu ktoś w rozdzielnicy mieszkaniowej zastosował blok rozdzielczy
Czyli, jak to mówią "naciągnął" klienta na pieniądze.
Lokalizacja uszkodzeń kabli
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Na kolegę KonradOW, w kwestii deliberacji nie na temat, to zawsze można liczyć :)

Co do tematu to jest ok.
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: Fazowiec »

Luna.Vulpo pisze: śr maja 31, 2023 21:45 Na kolegę KonradOW, w kwestii deliberacji nie na temat, to zawsze można liczyć :)
Na pierwszy rzut oka tak, natomiast sens jego wypowiedzi jest głębszy i ma rację.
Zawód elektryka zszedł na psy. Zajmują się tym w większości ludzie bez wiedzy i chęci jej zdobycia, za to biorący się za każde zlecenie i za każde pieniądze. Niedługo jeszcze będą dopłacać, żeby komuś coś zrobić.
A jak znajdzie się ktoś, kto zrobi coś dobrze i chce za to uczciwej zapłaty, to drugi napisze na forum ..."że ma się gonić"... .
Dla mnie lepiej, bo dzięki takim amatorom mam coraz mniej pracy ale za to, za większe pieniądze, bo jak taki fachura spieprzy robotę i staje linia produkcyjna za setki tysięcy czy miliony, to właściciel zgadza się na każdą stawkę aby to uruchomić.
Już nawet hydraulicy są bardziej szanowani chociaż stawki mają wyższe. Ostatnio dowiedziałem się, że hydraulik za wymianę wodomierza, z jego materiałem, wziął 200zł, a zajęło mu to 10-15min., odliczając 50zł za wodomierz wychodzi 150zł robocizna za 15 min.
Inny przykład, wymiana baterii w zlewie 150zł robocizna, czas pracy też około 15min.
Podobno to nie są wysokie stawki.

Ot taki offtopic 😁.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Czy taka rozdzielnica się nadaje?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Rozumiem, że jest takie zjawisko, że sporo jest amatorów i to obniża ceny. Ale napór na "cenienie się na prawnika/lekarza" nic tu nie pomoże.

Takie samo zjawisko dotknęło taksówkarzy. Kiedyś to każdy cenił sobie kierowcę. A teraz byle kto może jeździć samochodem. A złotówy tylko stają na postojach i liczą na człowieka w potrzebie.

Jeszcze się bronili licencjami/korporacjami ale przyszedł Uber i następcy i pozamiatał.

Co do hydraulika to może za jeden zawór taka cena, bo dojechać trzeba. Ale nie sądzę że za wymianę 20 będzie 2000zł
ODPOWIEDZ