Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: domsat »

Koledzy - ostatnie Wasze wpisy to właściwie o czym ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

Ja też nie wiem o czym ten kolega napisał, więc zapytałem.
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Konowal »

Źle mi się cytowanie podczepiło - ale Łukasiewicz mógł opatentować lampę ale nie zrobił tego.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: domsat »

Komu Łukasiewicz skojarzył się z PEN-em ten klepki ma OK ?
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Konowal »

domsat pisze: pt mar 18, 2022 17:53 Komu Łukasiewicz skojarzył się z PEN-em ten klepki ma OK ?
Jakby kolega przeczytał dyskusję a nie tylko chciał błysnąć tz. intelektem to by wiedział że chodziło o dostępność bez kosztową Norm, tak jak Łukasiewicz nie opatentował lampy żeby wszyscy mogli zaczerpnąć z tej wiedzy dla dobra ogółu. Paniał czy szerzej opisać na PW?
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: domsat »

Do kol. Konowal - błysnąłeś to Ty, ale nie intelektem tylko czymś przeciwnym. Jak byś przeczytał dyskusję to byś zauważył, że to właśnie ja udzieliłem rzetelnej informacji pytającemu. Potem temat - jak zwykle - zwekslował na PN a Ty wyskoczyłeś z uwagą o ich bezpłatnej dostępności itp itd + Łukasiewicz, który w/g Ciebie by pewnie PN rozdawał za darmo gdyby one były w jego czasach. Ignacy Łukasiewicz jest zasłużoną postacią w naszej historii, ale on nie ma nic wspólnego z elektrotechniką. Zaśmieciłeś temat. Jak chcesz podyskutować o darmowych PN to załóż nowy, osobny wątek. A o Łukasiewiczu to próbuj na jakimś forum paliwowo-historycznym.
Na marginesie - jak sam masz jakąś wiedzę w danym wątku to się udzielaj merytorycznie, bo na naszym forum to masz kiepski dorobek.
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Re: Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Konowal »

do kolegi domsat - jak stare przysłowie pszczół mówi w niektórych przypadkach to milczenie jest złotem
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Re: Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Simcode pisze: pt sty 14, 2022 17:52 Ja też nie wiem o czym ten kolega napisał, więc zapytałem.
Pytanie autora wątku było proste, ale jak widać wielcy spece od norm, przepisów i uprawnień nie są w stanie na nie odpowiedzieć. A co dopiero prosty elektryk ze wsi, skąd on ma wiedzieć to wszystko skoro nie można takich prostych spraw przedstawić czarno na białym?
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

PGR Mąkowarsko pisze: czw mar 31, 2022 16:34 ale jak widać wielcy spece od norm, przepisów i uprawnień nie są w stanie na nie odpowiedzieć
To nie ja zacząłem brednie pisać o Łukaszewiczu.
PGR Mąkowarsko pisze: czw mar 31, 2022 16:34 Pytanie autora wątku było proste,
A odpowiedź padła, jak nie zdążyłeś zauważyć.
Post ; autor: Simcode » sob sty 01, 2022 13:58
Kiedyś ten temat był poruszany na ISE z tego co pamiętam to w od 90 r. wprowadzono PEN a w 91 r. zabroniono używania określenia zerowanie.
Post; autor: Luna.Vulpo » pt gru 31, 2021 12:00
minister w rozporządzeniu z 1990 pisze:
paragraf 64.
1. Przekroje przewodów ochronnych powinny być nie mniejsze od podanych w tabeli nr 5, z tym że:
. . 1) przekrój przewodu ochronnego nie stanowiącego części przewodu wielożyłowego i nie tworzącego osłony przewodów nie może być mniejszy niż:
. . . a) 2,5 mm2 - przy zastosowaniu ochrony przewodu przed uszkodzeniami mechanicznymi,
. . . b) 4 mm2 - przy braku ochrony przewodu przed uszkodzeniami mechanicznymi,
. . 2) przekrój przewodu pojedynczego (jednożyłowego), spełniającego funkcję przewodu ochronno-neutralnego PEN, zastosowanego w urządzeniach elektroenergetycznych, zainstalowanych na stałe, nie może być mniejszy niż 10 mm2 w przypadku miedzi i 16 mm2 w przypadku aluminium.
ODPOWIEDZ