Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

Luna.Vulpo pisze: ndz sty 02, 2022 14:23 No tak nie do końca. mam lukę 12 lat między 1990 i 2002, gdzie albo w rozporządzeniu albo w normie mogło się coś zmienić
Nic się przez te 12 lat nie zmieniło. Nazwa zerowanie odeszło do lamusa pojawił się PEN i trwa do dziś wpierw w rozporządzeniu a od 2007 w normie.
W 99 roku weszła norma PN-IEC 60364- 5-54 tłumaczenie z angielskiej normy z 80 roku więc w niej zapisu o PEN nie ma i nie mogło być . Natomiast nowsza norma 5-54 z 2007 roku już to ujęła.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: domsat »

Autorze tematu - czy piszesz pracę dr na ten temat czy po prostu zżera Cię ciekawość jak to było z PEN-em.

Dz.U. nr 81 z 1990 r ogłosił rozporządzenie i w pewnym punkcie jest tam takie zdanie:
"Przekrój przewodu pojedynczego (jednożyłowego), spełniającego funkcję przewodu ochronno-neutralnego PEN, zastosowanego w urządzeniach elektroenergetycznych, zainstalowanych na stałe, nie może być mniejszy niż 10 mm2 w przypadku miedzi i 16 mm2 w przypadku aluminium"
jednocześnie w innym punkcie:
"Przewód ochronno-neutralny PEN może być stosowany w przewodach ruchomych, przyłączanych do odbiorników lub innych urządzeń, pod warunkiem że :
1) . ma on przekrój nie mniejszy niż 16 mm2 w przypadku żył
miedzianych i 25 mm2 w przypadku żył aluminiowych,
2) przewód ma wtyczkę nie dopuszczającą zmiany biegunowości żył przy wprowadzeniu jej do gniazda wtyczkowego, a w przypadku przewodu dwustronnie rozłączalnego - również nasadkę spełniającą ten warunek"
Zatem masz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.
W w/w rozporządzeniu nie ma nic o wymogu stosowania instalacji 3- i 5- żyłowych. Także środki ochrony p/porażeniowej są tzw. stare tj zerowanie itd.
Dz.U. nr 10 z 1995 r ogłosił rozporządzenie z grudnia 94 r. To były WT jakim mają odpowiadać budynki itd. Paragraf 183 - instalacje mają mieć m.in.:
- oddzielne N i PE
- wyłączniki r/pr. - potem zmieniono na urządzenia r/pr.
- wyłączniki nadmiarowe - potem zmieniono na nadprądowe
- żyły do 10 kw. tylko Cu
SPD pojawiły się w WT w 2002 r.
Prof. Markiewicz w INPE 180 napisał:
"Sieci rozdzielcze i instalacje o takim układzie (TN-C) są czteroprzewodowe w części trójfazowej i dwuprzewodowe w części jednofazowej. W Polsce takie instalacje wykonywano do połowy lat dziewięćdziesiątych."
Na marginesie - na dobrych kilka lat przed w/w datą powszechnie było wiadomo, że w instalacjach pojawi się dodatkowa żyła tj PE. Ja w swoim budowanym domku część instalacji wykonałem w 1987 r i oczywiście zastosowałem PE. Bodajże w 1994 r. odwiedziłem ówczesnego znajomego wykonującego wtedy dużą instalację, ale nie zawierającą PE i na to zwróciłem uwagę. Jego odpowiedź - my wykonujemy w/g projektu, oczywiście wiemy o planowanym wymogu na PE, ale projekt jest święty i nic nas teraz nie obchodzi ten PE.
Kiedyś jakiś rozsądny elektryk powiedział - szkoda, że projektantom 1 linii metra w W-wie nie starczyło wyobraźni i nie zastosowali PE i mamy tam PEN. Instalacje elektr. tej linii były projektowane bodajże na przełomie 89/90, ale może tu się mylę.
Odnośnie stwierdzenia - za wiedzę trzeba płacić - zgadzam się. PN w PL są b. drogie. ale ja ich nie kupuję. Wiedzę czerpię z publikacji i książek napisanych przez specjalistów, którzy specyficzny język PN przetłumaczyli na nasze. Zagraniczni elektrycy pewnie też nie kupują norm, bo np w Niemczech, USA czy GB mają regularnie aktualizowane wytyczne dostępne w przyzwoitej cenie.
Dz.U. są bezpłatnie dostępne:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
I jeszcze ciekawostka - dwa intrygujące zdania o PE i N z projektu z 2014r:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
"Całą instalacje należy wykonać z zastosowaniem bezprądowego żółtozielonego przewodu
ochronnego PE. Przewód ten nie może być wykorzystywany jako przewód neutralny N."
To instrukcja obsługi młotka dla "młotka".
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

domsat pisze: ndz sty 02, 2022 19:34 Autorze tematu - czy piszesz pracę dr na ten temat czy po prostu zżera Cię ciekawość jak to było z PEN-em.
zżera mnie ciekawość. :) Dziękuję bardzo za tak rzeczowe wyjaśnienie.

doktorat... hmm. Z historii elektryfikacji w Polsce. Poszukam uczelni, może która zgodzi się przyjąć doktoranta z takim tematem. :D
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Konowal »

Simcode pisze: sob sty 01, 2022 23:56 Kosmosem jest to że ludzie uważają że wiedza jest za darmo, komuniści też tak uważali . To ty zdobądź jakąś widzę i rozdawaj ją za darmo . Ciekawe czy się na to zgodzisz.
To jest właśnie cecha ludzi wielkich, że się dzielą swoją wiedzą za darmo jak np. Łukasiewicz który specjalnie nie opatentował swoich wynalazków. Tu zaś widzę chęć powrotu do cechów i trzymania całej wiedzy w ukryciu żeby się kto nie daj Bóg konkurencją nie stał.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

Konowal pisze: pt sty 07, 2022 8:04 jak np. Łukasiewicz który specjalnie nie opatentował swoich wynalazków.
Bo wtedy nie było Polski, a tym bardziej towarzystwa patentowego które powstało dopiero po odzyskaniu niepodległości. On jako Polak nie mógł się starać oto pod zaborem Austriackim, był bowiem zarejestrowany jako osoba podejrzana politycznie. A tak ogólnie to osoby nie rejestrujące swoich wynalazków z reguły umierają biedne lub mało bogate. Co by powiedzieli na to Edison czy Marconi , Tesla lub tysiące innych wynalazców. Co ważne mamy dokładnie dziś 140 rocznicę jego śmierci.
Pozdrawiam.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: witek17 »

Simcode pisze: pt sty 07, 2022 20:11
Konowal pisze: pt sty 07, 2022 8:04 jak np. Łukasiewicz który specjalnie nie opatentował swoich wynalazków.
Bo wtedy nie było Polski, a tym bardziej towarzystwa patentowego które powstało dopiero po odzyskaniu niepodległości. On jako Polak nie mógł się starać oto pod zaborem Austriackim, był bowiem zarejestrowany jako osoba podejrzana politycznie. A tak ogólnie to osoby nie rejestrujące swoich wynalazków z reguły umierają biedne lub mało bogate. Co by powiedzieli na to Edison czy Marconi , Tesla lub tysiące innych wynalazców. Co ważne mamy dokładnie dziś 140 rocznicę jego śmierci.
Pozdrawiam.
Czyją znaczy się?
Tesla zmarł jako ubogi człowiek, a przedtem musiał toczyć walki ze stosującym brudne chwyty Edisonem.
Wynalazca kserografu prawie 10 lat szukał inwestora, żona go opuściła. Zyskał co prawda miliony, co na dzisiejsze można liczyć na dziesiątki, czy setki milionów dolarów, ale wydawał je na cele charytatywne.
Samuel Colt miał okrutne przeboje ze swoim wynalazkiem, w tym minimum jedno bankructwo.
Nie pomysłów brak, ale ludzi z wyobraźnią by je zrozumieć i z kapitałem.
Kto wyrósł na kartoflach, albo instalatorce, nie odważy się podnieść ręki do gwiazd.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

witek17 pisze: pt sty 07, 2022 21:54 Tesla zmarł jako ubogi człowiek, a przedtem musiał toczyć walki ze stosującym brudne chwyty Edisonem.
To przez walkę a nie przez brak patentu, odróżnij to.
witek17 pisze: pt sty 07, 2022 21:54 Samuel Colt miał okrutne przeboje ze swoim wynalazkiem, w tym minimum jedno bankructwo
Bo jego pierwsze powtarzalne pistolety były złe. Choć dziś kosztują fortune na giełdach.
Dochodzenie do fortuny to wyboista i długa droga. To tylko dziś można kraść czyjeś pomysły i twierdzić że to ja wynalazłem - bezkarnie.
Ostatnio zmieniony pt sty 07, 2022 23:37 przez Simcode, łącznie zmieniany 1 raz.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

witek17 pisze: pt sty 07, 2022 21:54 Kto wyrósł na kartoflach, albo instalatorce, nie odważy się podnieść ręki do gwiazd.
W punkt!
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Konowal »

Simcode pisze: pt sty 07, 2022 20:11 Nieprawda - mógł opatentować , ale nie zrobił tego. Był nie tylko wynalazcą ale i społecznikiem. Wystarczy sobie cokolwiek o nim przeczytać. Np. [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

Konowal pisze: czw sty 13, 2022 15:35 Simcode pisze: ↑pt sty 07, 2022 21:11
Nieprawda - mógł opatentować , ale nie zrobił tego. Był nie tylko wynalazcą ale i społecznikiem. Wystarczy sobie cokolwiek o nim przeczytać. Np. [Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!] ... biorca/#10
A gdzie to jest ?
ODPOWIEDZ