Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

Regulacje prawne w odróżnieniu od wiedzy technicznej nie zawsze są logiczne. Dyskusja wątpliwości pozwala na poprawną ich interpretację
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Taki trochę historyczny temat.

Czy ktoś pamięta lub wie gdzie można znaleźć, od kiedy zaczęto w prawie wymagać by PEN miał min. 10mm2 dla Cu i 16mm2 dla Al?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: luka2nd »

Nie wydaje mi się, by to wymaganie wynikało z prawa. Ono znajduje się w arkuszu 60364-5-54. Najwcześniejsza wersja jest chyba z 1999 roku, ale z tego co wiem, to wymyślono je dużo wcześniej. W jednym z artykułów dr Musiał wspomina o zerowaniu jako środku ochrony przed porażeniem. Debata nad tym środkiem ochrony trwała w Niemczech od 1958 roku, a przyjęto go do strosowania w 1973. Generalnie to dość ciekawy temat :)

[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

luka2nd pisze: czw gru 30, 2021 22:22 Tutaj cały artykuł do pobrania.
dzięki, bardzo ciekawy artykuł.

Ze swojej strony dodam, że znalazłem rozporządzenie z 1990 roku
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
w którym jest napisane,
minister w rozporządzeniu z 1990 pisze: paragraf 64.
1. Przekroje przewodów ochronnych powinny być nie mniejsze od podanych w tabeli nr 5, z tym że:
. . 1) przekrój przewodu ochronnego nie stanowiącego części przewodu wielożyłowego i nie tworzącego osłony przewodów nie może być mniejszy niż:
. . . a) 2,5 mm2 - przy zastosowaniu ochrony przewodu przed uszkodzeniami mechanicznymi,
. . . b) 4 mm2 - przy braku ochrony przewodu przed uszkodzeniami mechanicznymi,
. . 2) przekrój przewodu pojedynczego (jednożyłowego), spełniającego funkcję przewodu ochronno-neutralnego PEN, zastosowanego w urządzeniach elektroenergetycznych, zainstalowanych na stałe, nie może być mniejszy niż 10 mm2 w przypadku miedzi i 16 mm2 w przypadku aluminium.
poprzednie rozporządzenie z 1976 roku było bardzo... krótkie i nic na ten temat nie było.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

czyli wychodzi, że w 1990 wpisano coś takiego do prawa ale w obecnym prawie budowlanym już tego nie ma bo:
minister w rozporządzeniu z 2002 pisze: paragraf 183. [Warunki techniczne dotyczące instalacji elektrycznych]
. . 1. W instalacjach elektrycznych należy stosować:
. . . . 2) oddzielny przewód ochronny i neutralny, w obwodach rozdzielczych i odbiorczych;
. . . . 9) przewody elektryczne z żyłami wykonanymi wyłącznie z miedzi, jeżeli ich przekrój nie przekracza 10 mm2;
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]

zatem 2002 wymuszono TN-S i TN-C-S a zrezygnowano z wymogu by PEN był 10mm2 (Cu).
chyba że w jakiejś nowelizacji rozporządzenia z 1990 roku już to zmieniono. Ale się nie mogłem doszukać.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

Luna.Vulpo pisze: pt gru 31, 2021 11:00 zatem 2002 wymuszono TN-S i TN-C-S a zrezygnowano z wymogu by PEN był 10mm2 (Cu).
chyba że w jakiejś nowelizacji rozporządzenia z 1990 roku już to zmieniono.
Aleś walnął, od kiedy to w nowych rozporządzeniach podają takie szczegóły jak kolor izolacji czy przekrój żyły ? Od tego są normy, które znajdziesz w opisie tego rozporządzenia, tak więc 5-54 się kłania .
Kiedyś ten temat był poruszany na ISE z tego co pamiętam to w od 90 r. wprowadzono PEN a w 91 r. zabroniono używania określenia zerowanie.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Simcode pisze: sob sty 01, 2022 12:58 Aleś walnął, od kiedy to w nowych rozporządzeniach podają takie szczegóły jak kolor izolacji czy przekrój żyły ? Od tego są normy, które znajdziesz w opisie tego rozporządzenia, tak więc 5-54 się kłania .
w sumie to zależy co znaczy "nowe rozporządzenie" ;) Ale to też interesujący temat tj. zmiana podejścia do tworzenia prawa z podawania wprost w rozporządzeniu na odwoływanie się do norm.
Jednak zakładając ten temat chciałem się dowiedzieć kiedy i jakie następowały zmiany względem PEN. Niezależnie czy to rozporządzenie czy norma.

Z normami jest o tyle problem, że dostęp jest płatny i by li tylko zaspokoić swoja ciekawość nie będę wykupywał dostępu do norm i to w zakresie historycznym.
Zatem tym bardziej może ktoś się podzieli wiedzą nt. zmian w normach?

Z drugiej strony w 1990 w rozporządzeniu nie mieli oporów (nomen omen) wpisać 10mm2 dla PEN a w 2002 wpisali 10mm2 dla żył wykonanych z innych materiałów niż miedź, co skutecznie wyeliminowało instalacje aluminiowe ;)
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

Luna.Vulpo pisze: sob sty 01, 2022 13:15 w sumie to zależy co znaczy "nowe rozporządzenie" Ale to też interesujący temat tj. zmiana podejścia do tworzenia prawa z podawania wprost w rozporządzeniu na odwoływanie się do norm.
Kiedyś normy polskie nie miały silnego umocowania prawnego. To ustawa o normalizacji spowodowała że stały się szczegółową wykładnią postępowania w danej dziedzinie. Tak więc rozporządzenia stały się tylko kierunkiem postępowania. Zauważ kiedyś rozporządzenie szczegółowo opisywało najmniejsze drobnostki to zasada komunizmu o odgórnym kierowaniu wszystkim rozporządzeniami.
Luna.Vulpo pisze: sob sty 01, 2022 13:15 Jednak zakładając ten temat chciałem się dowiedzieć kiedy i jakie następowały zmiany względem PEN. Niezależnie czy to rozporządzenie czy norma.
Chyba już wiesz ?
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Simcode pisze: sob sty 01, 2022 20:02 Kiedyś normy polskie nie miały silnego umocowania prawnego.
Do teraz nie mają. Normy nie są do obowiązkowego stosowania. Tym bardziej co to za prawo za którego poznanie trzeba by płacić? To jakiś kosmos.
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Simcode »

PGR Mąkowarsko pisze: sob sty 01, 2022 22:55 Do teraz nie mają. Normy nie są do obowiązkowego stosowania.
Kolejny nawiedzony , a co ma do tego przywilej stosowania ich zgodnie z ustawą o normalizacji .
PGR Mąkowarsko pisze: sob sty 01, 2022 22:55 Tym bardziej co to za prawo za którego poznanie trzeba by płacić? To jakiś kosmos.
Kosmosem jest to że ludzie uważają że wiedza jest za darmo, komuniści też tak uważali . To ty zdobądź jakąś widzę i rozdawaj ją za darmo . Ciekawe czy się na to zgodzisz.
PGR Mąkowarsko
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 429
Rejestracja: sob wrz 07, 2019 16:17

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: PGR Mąkowarsko »

Ja mówię o prawie a nie o wiedzy.
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Kiedy zmieniało się prawo/norma, że PEN ma mieć min 10mm2?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Simcode pisze: sob sty 01, 2022 20:02
Luna.Vulpo pisze: sob sty 01, 2022 13:15 Jednak zakładając ten temat chciałem się dowiedzieć kiedy i jakie następowały zmiany względem PEN. Niezależnie czy to rozporządzenie czy norma.
Chyba już wiesz ?
No tak nie do końca. mam lukę 12 lat między 1990 i 2002, gdzie albo w rozporządzeniu albo w normie mogło się coś zmienić.
ODPOWIEDZ