Oświetlenie uliczne LED a zabezpiecznie

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Adam.Ewa
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: sob sty 08, 2022 18:37

Oświetlenie uliczne LED a zabezpiecznie

0
Post autor: Adam.Ewa »

Witam,
chciałbym zapytać się jakie zabezpieczenia zastosować w ulicznych oprawach LED z uwzględnieniem prądu rozruchowego:
wg producenta (Sygnify Unistreet) dla mocy oprawy 40,5W prąd rozruchowy to 21A, a dla mocy 14W oprawy to 15A dla czasu 0,255s.

Tauron w warunkach dał moc 4kW z zabezpieczeniem przedlicznikowy 3x10A (wkładki topikowe) na jakieś 5/6 projektowanych opraw + zasilanie skrzynki z monitoringiem ulicznym ok 500W.

Dla zachowana selektywności zabezpieczeń to za licznikiem mogę w rozdzielnicy dać zabezpieczanie max 6A, dla całego obwodu lamp mx 4A, a dla pojedynczej lampy w gnieździe słupowym 2A i to byłoby ok gdyby nie prąd rozruchowy opraw. Czy wkładka 2A gG wytrzyma prąd rozruchowy 21A, dla czasu rozruchu 0,255s?

Z tego co się zorientowałem dla pojedynczej oprawy LED o mocy ok 50W projektanci dają zabezpieczenie słupowe 6A a dla całego obwodu lamp (5-7 sztuk) zabezpieczanie 10A i to się sprawdza, tylko ja nie ma takiego komfortu ze względu na organicznie przedlicznikowe 10A.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Oświetlenie uliczne LED a zabezpiecznie

0
Post autor: domsat »

Pytasz jako:-
- projektant
- wykonawca -
- inwestor
Adam.Ewa
Czytelnik
Czytelnik
Posty: 2
Rejestracja: sob sty 08, 2022 18:37

Oświetlenie uliczne LED a zabezpiecznie

0
Post autor: Adam.Ewa »

Jako projektant.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Oświetlenie uliczne LED a zabezpiecznie

0
Post autor: domsat »

Projektant...hm, mało doświadczony.
W słupie 1 x gG2A, w rozdzielnicy 3 x gG6A, przed licznikiem 3 x gG10A. Po 2 oprawy na fazę. bo rozumiem, że jest razem 5 - 7 opraw.
W razie problemów:
- zmiana o 1 rząd wyżej oczywiście z nowymi warunkami na 16A
- kontakt z np z firmą Rabbit zajmującą się sterowanie oświetlenia ulicznego, może zaproponują ogranicznik prądu rozruchu
A tak na marginesie:
- nie Sygnify ale Signify
- zabezpieczenie 3x10A to moc 6 kW a nie 4 kW
- te oprawy to mają 40,5 W czy 14 W, bo to znaczna różnica
I jeszcze - zastanawia mnie kto doradził inwestorowi wystąpienie o tak małą moc.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Oświetlenie uliczne LED a zabezpiecznie

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze: wt sty 11, 2022 22:01 W razie problemów:
... lub zastosować jako zabezpieczenie przedlicznikowe ogranicznik mocy, jest nie wrażliwy na prądy rozruchowe.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Awatar użytkownika
Konowal
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 42
Rejestracja: pn sie 11, 2003 13:08
Lokalizacja: Świdnik

Oświetlenie uliczne LED a zabezpiecznie

0
Post autor: Konowal »

Chyba najsensowniej tak jak radził poprzednik wystąpić o zwiększenie mocy, ewentualnie wystąpić do ZE o możliwość zastosowania większego zabezpieczenia przy tej mocy - choć z tego co wiem to pewnie się nie zgodzą.
ODPOWIEDZ