Uziom PV a uziom budynku

Instalacje odgromowe, przeciwprzepięciowe, uziomy, połączenia wyrównawcze
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Kkowalik
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 13
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 21:07

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: Kkowalik »

Instalacja TN-S, instalacja PV na gruncie. Wykonawca wykonał uziom (pionowy - kilka szpilek) i twierdzi że nie wolno tego łączyć w żaden z sposób z istniejącą instalacją, ja twierdzę że jest dokładnie odwrotnie. Kto ma rację? Ja uważam że przewód między falownikiem a RG powinien być 5 żyłowy i żyła PE powinna być połączona np. przez listwę wyrównawczą z uziomem który został wykonany przy falowniku z tej też listwy powinny być przewody PE do ograniczników przepięć DC oraz AC. Jeśli dobrze mówię to czy jest w stanie ktoś wskazać fragment normy który potwierdzi to co napisałem lub ewentualnie zapis który potwierdzi że tak nie można i że uziom instalacji PV jest całkowicie niezależny

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: elmontjs »

Kkowalik pisze: ndz sty 09, 2022 13:22 Kto ma rację?
TY.
Kkowalik pisze: ndz sty 09, 2022 13:22 Jeśli dobrze mówię to czy jest w stanie ktoś wskazać fragment normy który potwierdzi to co napisałem
Fragment normy? ...Przecież to kawał wiedzy, którą powinien posiadać każdy elektryk. Minimum to:
1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie; rozdz 8
2. PN-HD 60364 (wybrane arkusze)
3. PN-EN 62305
... i można by jeszcze wymieniać dalej, ale to jest najważniejsze w problemach o których napisałeś. Z tego co piszesz, Twój wykonawca ma podstawowe braki z zagadnień ochrony przeciwporażeniowej, odgromowej, przeciwprzepięciowej i skoro chce stosować 4-żyłowe podpięcie, to dodatkowo nie wiele wie układach sieciowych.
Nikt z nas nie widzi co i jak kolega ma tam zrobione, więc może warto wezwać na oględziny i sprawdzenie niezależnego "pomiarowca", uprzedzając o tym Twojego wykonawce a koszt jego usługi odliczyć od wynagrodzenia za źle zrobioną instalację PV (oczywiście protokół !). Myślę, że twój wykonawca sam szybko zweryfikuje wtedy swoją wiedzę.
Człowiek uczy się całe życie i ...
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: luka2nd »

Niedzielne kursy dla instalatorów fotowoltaiki robią swoje. Im się tam wbija do głowy takie kocopoły, że aż ręce opadają, jak się potem tego słucha. Ich główny argument jest taki, że panele się uziemia na wypadek, gdyby uderzył w nie piorun. Więc jak się zrobi osobny uziom, to ten piorun zostanie oszukany i nie uda mu się trafić do instalacji elektrycznej budynku :)
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: domsat »

Autorze tematu - jesteś kolejnym który szuka PN na wszystko. Montaż PV to sporo wiedzy. Ja dawno przestałem przekonywać niedouczonych o konieczności wykonywania wspólnego uziomu.
Po ich montażu poprawiam uziom po swojemu czyli w/g wiedzy m.in. np z firmy RST.
marcin225
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 281
Rejestracja: śr lip 15, 2009 19:01
Lokalizacja: ...

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: marcin225 »

Nawet tu na forum są wyznawcy teorii , że jak połączysz odgromówkę z uziomem fundamentowym to rozsadzi fundamenty w przypadku wyładowania... :)

Także w ogóle mnie nie dziwi, że instalatorzy potem wygadują bzdury.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: domsat »

Prawdę mówiąc to tych wyznawców tutaj nie pamiętam. Na forum budowlanym to owszem - tam jest sporo nawiedzonych siejących zamęt. Nie warto polegać na ich "mądrościach".
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 108
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: macbrz »

Jeśli instalacja PV jest w terenie,
są prawidłowo dobrane i zamontowane przepięciówki i wlz w glebie do RG to po co łączyć oba uziemienia?
Zresztą fundamentowego domu bezpośrednio ze szpilkami nie należy łączyć.

Ogólnie jestem za łączeniem uziemień i uzasadnienia w literaturze jest dużo.
W przemyśle spotykam jednakże i rozdzielenie i np w dużej instalacji terenowej, na bardzo dużej kratownicy uziemienia są stacje teletechniczne i wg. projektu mają swoje lokalne uziemienia. Wewnątrz dużej kratownicy.
Takie wymagania.

Żyła Pe łączy PV z szyną GSU.
Rezystancja bednarki FeZn 30x4 to taka jak drut Cu 10.
O ścianę nie rzuca.
Ja to bym zmierzył czy te uziemienia mają poniżej 10 omów. A dla posiadaczy MRU-200 to i udarowo 10/350.
I obejrzał czy są połączenia wyrównawcze.
I każde energicznie pociągnął.
I modne wkręty samogwintujące wymienił na śrubki.

PS. Nie cierpię tej zarazy, a od czasu jak patrzyłem na łebki wkrętów leżące na podłodze komory trafoka to już w ogóle nie rozumiem pędu do ich stosowania.
Tam gdzie nie można na wylot to lepiej dać nitonakrętki.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: domsat »

Do kol. macbrz
W jednym zdaniu piszesz:
"...po co łączyć oba uziemienia ? Zresztą fundamentowego domu bezpośrednio ze szpilkami nie należy łączyć."
W następnym:
"Ogólnie jestem za łączeniem uziemień i uzasadnienia w literaturze jest dużo."
Zdecyduj się - jesteś za czy nawet przeciw !
Awatar użytkownika
ocelotl
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 17, 2014 17:55

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: ocelotl »

Energetyka (najczęściej) zasila budynek z sieci TN-C wymagając by klienta sieć była TN-S (albo TN-C-S jak niektórzy powiadają).
Jeśli mamy obowiązkowy rozdział w RG klienta PEN na PE i N to zakładając, że robimy instalację (np. PV) w pewnym oddaleniu od RG i tak nie możemy sobie połączyć po rozdziale PEN i znów go rozłączyć w innej lokalizacji... o tym, że PEN (gdyby jednak był ciągnięty czterożyłowy kabel) i tak należy znów uziemić to już nawet nie powinienem wspominać.

Zajmuję się tematem PV już sporo czasu (nie instaluję - uruchamiam i nadzoruję) i widziałem sporo różnych bzdur kreowanych przez instalatorów. Żeby było śmieszniej (albo tragiczniej) gro tych bzdur powielają również zawodowi elektrycy...
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3871
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Uziom PV a uziom budynku

0
Post autor: kkas12 »

ocelotl pisze: wt lut 22, 2022 20:37 Jeśli mamy obowiązkowy rozdział w RG klienta PEN na PE i N to zakładając, że robimy instalację (np. PV) w pewnym oddaleniu od RG i tak nie możemy sobie połączyć po rozdziale PEN i znów go rozłączyć w innej lokalizacji... o tym, że PEN (gdyby jednak był ciągnięty czterożyłowy kabel) i tak należy znów uziemić to już nawet nie powinienem wspominać.
Sorry kolego, ale napisałeś to tak że wynika z tego iż masło jest maślane.
pozdrawiam
Krzysiek
ODPOWIEDZ