Historia wynalezienia 3 faz

Tytuł mówi wszystko za siebie. Prosimy jednak zachować umiar :)
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Historia wynalezienia 3 faz

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Dla lubiących historie bardzo ciekawe omówienie jak został wynalezione zasianie 3 fazowe i dlaczego 2 fazowe się nie sprawdziło.


^^^ jest po angielsku ale można włączyć automatyczne tłumaczenie napisów.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Historia wynalezienia 3 faz

0
Post autor: domsat »

2 fazy się też sprawdziły = 120/240 V w USA, Kanadzie.
Oczywiście wolę nasze 3x400 V :D
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Historia wynalezienia 3 faz

0
Post autor: Luna.Vulpo »

domsat pisze: wt sty 11, 2022 22:03 2 fazy się też sprawdziły = 120/240 V w USA, Kanadzie.
hmm. myślałem, że te dwie fazy w kanadzie i USA to są "w fazie" ale może nie. Chociaż z drugiej strony może są w przeciwfazie? tj. przesunięte o 180 stopni?
No bo tam dzielą uzwojenie wtórne na pół w zwykłym transformatorze jednofazowym.

----
W każdym razie, na filmie jest pokazany pomysł Tesli na 2 fazową instalację o fazach przesuniętych o 90 stopni, która wymagała 4 osobnych żył/przewodów.
Jeżeli dobrze zrozumiałem to dodatkowo był problem ze zbudowaniem generator jak i silnika na skalę przemysłową.

A dopiero Doliwa-Dobrowolski pokazał, że dużo efektywniej jest jak są 3 fazy przesunięte o 120 stopni co wymaga tylko 3 przewodów.

Ciekawostką jest to, że Tesla również wymyślił "3-fazową" instalację, która wymagała aż 6 przewodów, po 2 na każdą fazę. :)
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Historia wynalezienia 3 faz

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Luna.Vulpo pisze: śr sty 12, 2022 9:42 hmm. myślałem, że te dwie fazy w kanadzie i USA to są "w fazie" ale może nie. Chociaż z drugiej strony może są w przeciwfazie? tj. przesunięte o 180 stopni?
No bo tam dzielą uzwojenie wtórne na pół w zwykłym transformatorze jednofazowym.
doczytałem. Są w przeciwfazie.
Awatar użytkownika
Artur_Dor
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 53
Rejestracja: sob cze 22, 2013 6:43

Historia wynalezienia 3 faz

0
Post autor: Artur_Dor »

To ja się podepnę z pytaniem.
Jechałem przez DE i na słupach kraciakach NN (najwyższe - w PL ocenił bym na 110 - ale nie mam pojęcia o ichniejszych sieciach)
Wracając do tematu na słupie w układzie płaskim 4 tory dwuprzewodowe - nad nimi linia odgromowa.
Pytanie o co chodzi z 4 torami ??
3 i wielokrotność to OK ale 4 ??
Żeby nie było to jadąc widziałem podobne linie 3 tory. Dla tego zastanawia mnie to zagadnienie.
W PL zatrzymał bym nawet pogotowie by się dowiedzieć ale w DE nie dogadał bym się :)
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Historia wynalezienia 3 faz

0
Post autor: domsat »

Linia wielotorowa DC ?
ODPOWIEDZ