Gdzie błąd?

Zdjęcia oraz filmy artystyczne, ku przestrodze oraz zwykłe poglądowe, ale zawsze z branży. Aby oglądać zdjęcia w pełnym rozmiarze należy być zalogowanym
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Gdzie błąd?

0
Post autor: elmontjs »

Otwarłem nowy temat w formie zagadek fotograficznych z błędami w instalacjach. Zapraszam do odpowiedzi i zamieszczania kolejnych ;)
Oto pierwsza fotka z cyklu "gdzie błąd" (pytania pomocnicze wskazane :) ):
Załączniki
rozd.jpg
rozd.jpg (165.8 KiB) Przejrzano 4583 razy
Człowiek uczy się całe życie i ...

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Gdzie błąd?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

że N z tego środkowego jest przykręcony do blachy na lewo, tam gdzie jest oznaczenie uziemienia?

czy dobrze interpretuję zdjęcie: rozdzielnica rozdzielajaca na inne rozdzelnice oraz zawierająca podział PEN na PE i N?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Gdzie błąd?

0
Post autor: elmontjs »

Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 12:49 że N z tego środkowego jest przykręcony do blachy na lewo, tam gdzie jest oznaczenie uziemienia?
... niechlujstwo, ale nie błąd.
Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 12:49 czy dobrze interpretuję zdjęcie: rozdzielnica rozdzielajaca na inne rozdzelnice oraz zawierająca podział PEN na PE i N?
Dokładnie to skrzynia zasilająca 2 silniki 400V (z dwóch rozłączników RBK00) i kolejną skrzynie innych urządzeń. Kabel zasilający (ten o największym przekroju) zabezpieczony w rozdzielni poprzedzającej wkładkami bezpiecznikowymi Wt-1 160A.
Człowiek uczy się całe życie i ...
abmeiz
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 52
Rejestracja: śr sie 20, 2003 19:40
Lokalizacja: Opole

Gdzie błąd?

0
Post autor: abmeiz »

ten odpływ na wierzchu 2 od zasilania - ma zabezpieczenie 160A w skrzynce poprzedzającej a PEN idzie przez konstrukcje blachy i ją nagrzeje
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Gdzie błąd?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

to mam jeszcze jeden pomysł: PEN jest niebieski a powinien być żółto-zielony?
albo: przewody N, PEN krzyżują się z przewodami L1,L2,L3?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Gdzie błąd?

0
Post autor: elmontjs »

abmeiz pisze: pt sty 14, 2022 15:37 ten odpływ na wierzchu 2 od zasilania - ma zabezpieczenie 160A w skrzynce poprzedzającej a PEN idzie przez konstrukcje blachy i ją nagrzeje
To wszystko są obwody 3-fazowe, symetryczne (silniki), więc w PEN przy normalnej pracy teoretycznie nie popłyną żadne prądy. Ale celujesz blisko kolego, przynajmniej wizualnie ;)
Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 15:38 to mam jeszcze jeden pomysł: PEN jest niebieski a powinien być żółto-zielony?
... żółto-zielony to PE. Krzyżowanie przewodów przy takich przekrojach, to normalne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Gdzie błąd?

0
Post autor: witek17 »

to ja spróbuję
RBK00 In=160 A, zasilanie zabezpieczone w skrzynce poprzedzającej bezpiecznikami 160 A
brak selektywności
jeżeli w tej skrzynce jest podział PEN->PE i N, to każdy wychodzący kabel musi mieć PE, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany, czy nie, te grube przewody to pewnie do silników i są uzupełnione PE, środkowy PE gdzieś niknie za białą osłonką i nie wiem do czego (o ile w ogóle?) jest podłączony
dodatkowo kabel do dalszych skrzynek, nie ma przewodu PE, a przynajmniej go nie widzę
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Gdzie błąd?

0
Post autor: witek17 »

aha, przekrój PE do silników wydaje mi się zbyt mały, musiałbym sam pomacać, ale na 90 % tak
no i faktycznie, jak któryś kolega wcześniej zauważył, N do dalszych urządzeń przechodzi przez płytę, silniki są symetrycznym obciążeniem, dalsze urządzenia niekoniecznie
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Gdzie błąd?

0
Post autor: Simcode »

elmontjs pisze: pt sty 14, 2022 12:20 Oto pierwsza fotka z cyklu "gdzie błąd" (pytania pomocnicze wskazane
Nie wiem gdzie te pomocnicze pytanie, ale kable odpływowe są do RB -ów odwrotnie podłączone od dołu. Co sprawia że bezpieczniki po otwarciu są pod napięciem.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Gdzie błąd?

0
Post autor: elmontjs »

witek17 pisze: pt sty 14, 2022 16:47 RBK00 In=160 A, zasilanie zabezpieczone w skrzynce poprzedzającej bezpiecznikami 160 A
brak selektywności
W rozłącznikach są niższe niż 160A zabezpieczenia, więc selektywność zachowana.
witek17 pisze: pt sty 14, 2022 16:47 jeżeli w tej skrzynce jest podział PEN->PE i N, to każdy wychodzący kabel musi mieć PE, niezależnie od tego, czy jest wykorzystywany, czy nie, te grube przewody to pewnie do silników i są uzupełnione PE, środkowy PE gdzieś niknie za białą osłonką i nie wiem do czego (o ile w ogóle?) jest podłączony
dodatkowo kabel do dalszych skrzynek, nie ma przewodu PE, a przynajmniej go nie widzę
Zasilanie widocznej skrzyni jest w TN-C, przelot do kolejnej, mniejszej - to też TN-C, więc jest ok. Silnik są zasilone trzema fazami + PE - pełnoiącym ochronę wydzielonym z PEN; N nie jest silnikowi potrzebny, więc go nie ma.
witek17 pisze: pt sty 14, 2022 17:00 aha, przekrój PE do silników wydaje mi się zbyt mały, musiałbym sam pomacać, ale na 90 % tak
no i faktycznie, jak któryś kolega wcześniej zauważył, N do dalszych urządzeń przechodzi przez płytę, silniki są symetrycznym obciążeniem, dalsze urządzenia niekoniecznie
Przekrój PE w tym wypadku mógłby stanowić 1/2 przekroju żył fazowych, ale to te same przekroje, proszę mi wierzyć. Dalsza skrzynia też zasila kilka małych 3-fazowych silników, więc nie chodzi o asymetrię, zatem i ta blacha nie jest problemem, jednak fakt nie wygląda to najlepiej.

Na zdjęciu jest dużo poważniejszy błąd !
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ