Czy aparat różnicowo-nadprądowy 1p+N zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 1p+N zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

do tej pory spotykałem się z rozwiązaniem, że była jedna główna różnicówka (np. 100mA, 40A) i potem były różnicówki na konkretne fazy (30mA, 25A lub 40A) a od nich pojedyncze (1P) eSki 16A na gniazda.

Ostatnio widziałem, że montowane są podwójne (1P+N) eSki, jednak taka eska to ok 50zł. No to już niedaleko do różnicówki zintegrowanej z eską.

i tak się zacząłem zastanawiać jak być powinno a jak jeszcze ujdzie?
Ostatnio zmieniony pn sty 17, 2022 12:45 przez Luna.Vulpo, łącznie zmieniany 1 raz.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: elmontjs »

Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 12:42 Ostatnio widziałem, że montowane są podwójne (1P+N) eSki, jednak taka eska to ok 50zł.
Kto bogatemu zabroni :) , chyba że to sieć IT- to tak ma być.
Człowiek uczy się całe życie i ...
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Simcode »

Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 12:42 Ostatnio widziałem, że montowane są podwójne (1P+N) eSki, jednak taka eska to ok 50zł. No to już niedaleko do różnicówki zintegrowanej z eską.
A sprawdziłeś jaki rodzaj sieci zasilą te eski?
A nie ma w sprzedaży RCBO? Od 20 lat chyba są.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Simcode pisze: pt sty 14, 2022 17:50 A sprawdziłeś jaki rodzaj sieci zasilą te eski?
A nie ma w sprzedaży RCBO? Od 20 lat chyba są.
z tego co pamiętam, to lodówkę, pralkę ale też chyba zwykłe gniazda.
To, że są RCBO to wiem, ale w mieszkaniówce i domach jednorodzinnych mało spotykane. A przynajmniej mnie się do tej pory nie udało spotkać ;)

To może dokonkretyzuję pytanie/pytania:
- pojedyńcza eSka na gniazda, lodówkę czy zmywarkę jest poprawna?
- podówjna (1p+N) też, tylko drożej? To jaka jest zaleta?
- użycie RCBO poza ceną ma jakieś wady? A jakie są zalety?
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Simcode »

Simcode pisze: pt sty 14, 2022 17:50 A sprawdziłeś jaki rodzaj sieci zasilą te eski?
Rodzaje systemów sieci mamy TN-C /TN-S / TT / IT .
Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 20:02 - użycie RCBO poza ceną ma jakieś wady? A jakie są zalety?
Tak, zajmują mniej miejsca w rozdzielnicy.
Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 20:02 podówjna (1p+N) też, tylko drożej? To jaka jest zaleta?
Simcode pisze: pt sty 14, 2022 17:50 A sprawdziłeś jaki rodzaj sieci zasilą te eski?
To nie zaleta, to wiedza.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Simcode pisze: pt sty 14, 2022 22:03 Rodzaje systemów sieci mamy TN-C /TN-S / TT / IT .
Nie wiem jakim cudem zrozumiałem, że chodzi o obwody. :D było to: TN-CS, z rozdziałem w rozdzielnicy.
Simcode pisze: pt sty 14, 2022 22:03 Tak, zajmują mniej miejsca w rozdzielnicy.
to jedyna zaleta?
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Simcode »

Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 23:23 było to: TN-CS, z rozdziałem w rozdzielnicy.
Czyli kto bogatemu zabroni.
Luna.Vulpo pisze: pt sty 14, 2022 23:23 to jedyna zaleta?
Chyba nie, mniej aparatury -mniejsza awaryjność . Może za kilka lat się do tego przyzwyczaimy że można budować jeden aparat zamiast dwóch tak jak do wielu rzeczy już przywykliśmy. Pamiętam że nie tak dawno wieść gminna niosła że wkładka topikowa jest dużo lepsza od urządzeń nadmiarowoprądowych.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

jeszcze mnie zastanawia taka różnica w cenie 1p S16 (S116) a 1p+n S16 (S216), bo te 2p są prawie pięć razy droższe. Dwa razy droższe bym zrozumiał. Ale pięć? :-(
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Simcode »

Luna.Vulpo pisze: ndz sty 16, 2022 18:59 Dwa razy droższe bym zrozumiał. Ale pięć?
Pięć to nie znalazłem ale w TIM-e jeden jest po 11,70 zł i drugi 50,10 zł. Sprawa jest prosta, czego sie więcej sprzedaje to jest tańsze . Ferrari jest wielokrotnie droższe od BMW choć osiągają podobne prędkości.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 2p zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: domsat »

Niestety znów temat typu gadki, szmatki.
1.W pytaniu jest błąd - w obwodzie 1-faz. wyłącznik nadprądowy zintegrowany z różnicówką jest zawsze aparatem 1P+N a nie 2P.
Dodam tylko - wył. różnicowoprądowy bez nadmiarówki może być 2P (Legrand) lub 1P+N (Eaton).
2. Autorze tematu - zobaczyłeś gdzieś nietypowe i rzadko stosowane zabezpieczenia i zastanawiasz się sensem ich stosowania,. A czy sprawdziłeś co to za instalacja i dlaczego ma takie zabezpieczenia ? Mając taką wiedzę łatwiej zrozumieć sens tych rozwiązań.
3. Czy na pewno spotykałeś rozwiązania typu różnicówka główna 100 mA i za nią następne 30mA ?
Przecież ta główna powinna być selektywna. To wyjątkowo rzadkie rozwiązanie. Oglądałem mnóstwo rozdzielnic z aparaturą modułową i nigdy nie spotkałem RCD selektywnego.
4. W IT stosuje się eski 2P (lub 3P), a nie 1P+N.
5. B16-1P to najtańsza eska ze względu na wielkość produkcji i stosowanie
6. Są elektrycy projektujący / montujący główny rozłącznik w domowej rozdzielnicy TN-C-S jako 4P lub 3P+N. Robią to bez żadnego uzasadnienia, ale idąc tym torem to zabezpieczenia obwodowe w tym przypadku powinny być 1P+N.
ODPOWIEDZ