Czy aparat różnicowo-nadprądowy 1p+N zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 1p+N zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

domsat pisze: ndz sty 16, 2022 22:06 Niestety znów temat typu gadki, szmatki.
1.W pytaniu jest błąd - w obwodzie 1-faz. wyłącznik nadprądowy zintegrowany z różnicówką jest zawsze aparatem 1P+N a nie 2P.
tytuł poprawiony :)
domsat pisze: ndz sty 16, 2022 22:06 2. Autorze tematu - zobaczyłeś gdzieś nietypowe i rzadko stosowane zabezpieczenia i zastanawiasz się sensem ich stosowania,. A czy sprawdziłeś co to za instalacja i dlaczego ma takie zabezpieczenia ? Mając taką wiedzę łatwiej zrozumieć sens tych rozwiązań.
dom jednorodzinny, nowo budowany, tyle że duży ~300m2, z automatyką budynkową. Wyposażenie raczej standardowe tyle że droższe.
Ale brak projektu instalacji (tak twierdził właściciel).
Obejrzałem przy okazji omawiania swojego zlecenia.
domsat pisze: ndz sty 16, 2022 22:06 3. Czy na pewno spotykałeś rozwiązania typu różnicówka główna 100 mA i za nią następne 30mA ?
Przecież ta główna powinna być selektywna. To wyjątkowo rzadkie rozwiązanie. Oglądałem mnóstwo rozdzielnic z aparaturą modułową i nigdy nie spotkałem RCD selektywnego.
Różnicówkę główną trafiłem parę razy, też w domach jednorodzinnych, takich większych, uznałem to już za ekstrawagancję i dlatego zapamiętałem, że były różnicowi kaskadowo. To było jeszcze przed pandemią, więc pamięć co do 100mA może mnie zawodzić.
Jak sobie teraz o tym myślę to powinno być 300mA i 30mA by była selektywność?
domsat pisze: ndz sty 16, 2022 22:06 6. Są elektrycy projektujący / montujący główny rozłącznik w domowej rozdzielnicy TN-C-S jako 4P lub 3P+N. Robią to bez żadnego uzasadnienia, ale idąc tym torem to zabezpieczenia obwodowe w tym przypadku powinny być 1P+N.
hmm. Na tej budowie jest wyłącznik główny. Ale tam gdzie były te różnicowi kaskadowo to nie pamiętam.

A pytanie zadałem, bo czasami trafiają mi się klienci, którym aktualnie odmawiam, bo nie czuję się jeszcze na siłach, a byłoby ich stać, o ile takie rozwiązanie przynosi korzyści.

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 1p+N zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: elmontjs »

Luna.Vulpo pisze: pn sty 17, 2022 15:45 Jak sobie teraz o tym myślę to powinno być 300mA i 30mA by była selektywność?
wyłącznik róznicowoprądowy selektywny oznacza rodzaj charakterystyki (inaczej krótko-zwłoczny).
Tu możesz o tym przeczytać:
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 1p+N zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: domsat »

Oj kol elmontjs - polecasz link, a sam go nie przeczytałeś, bo wtedy wiedziałbyś, że selektywny to nie to samo co krótkozwłoczny. To są 2 różne aparaty !
Na marginesie - Bezel to sama esencja i jak ktoś chce wiedzieć więcej /głębiej to polecam opracowania firmowe np
Hager - Podstawy zabezpieczeń w inst. elektr.
Eaton- Wyłączniki różnicowoprądowe
Siemens - RCD, niestety po ang.
oczywiście też artykuły naszych naukowców z dr. Musiałem na czele.
To wiedza praktyczna i inżynierska.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2899
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Czy aparat różnicowo-nadprądowy 1p+N zamiast różnicówek i sSek to nadmiar?

0
Post autor: elmontjs »

domsat pisze: wt sty 18, 2022 22:29 polecasz link, a sam go nie przeczytałeś, bo wtedy wiedziałbyś, że selektywny to nie to samo co krótkozwłoczny.
Fakt, mój błąd, selektywny = zwłoczny. Nie czytam ich, bo ta lektura już dawnoa za mną, jednak to dowód, że czasem trzeba wrócić do podstaw :D - rutyna gubi.
Taki RCD oznaczony jest literą S. Chodzi w nich o gwarantowany czas niezadziałanie (podobnie jak w krótkozwłocznych), ale selektywne różnicówki, to inaczej zwłoczne.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ