Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

Projektowanie, budowa i eksploatacja urządzeń, maszyn, sieci i instalacji elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Chciałbym się upewnić czy dobrze myślę:

Mając dwa (czy nawet trzy) źródła zasilania: sieć energetyczną, ups i generator to ogranicznik przepięć powinien być przed przełącznikiem źródeł.
Na tej części podłączonej do sieci energetycznej?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
luka2nd
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 787
Rejestracja: pt paź 12, 2012 16:53
Lokalizacja: Szczecin

czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: luka2nd »

Zadaj sobie pytanie: którą część instalacji chciałbyś chronić tym ogranicznikiem? Odpowiedź wskaże Ci odpowiednie miejsce montażu :)
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

luka2nd pisze: ndz sty 16, 2022 17:00 Zadaj sobie pytanie: którą część instalacji chciałbyś chronić tym ogranicznikiem? Odpowiedź wskaże Ci odpowiednie miejsce montażu :)
dobre pytanie. Chcę chronić instalację wewnętrzną, więc pasowało by za przełącznikiem. Jednak raczej trudno się spodziewać, że ups czy generator wywoła przepięcie. No i pozostaje problem czy przełącznik po pojawieniu się przepięcia nie dostanie zwarcia na ups i generator, co raczej by uszkodziło ups. Może nawet generator.

Natomiast moje myślenie było: przed jaką częścią instalacji chcę się chronić? No i mnie wychodziło, że źródłem jest sieć zewnętrzna. Zatem montując go na wejściu sieci przed przełącznikiem zabezpieczam się przed przepięciem z tej strony.
witek17
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 257
Rejestracja: śr mar 27, 2019 10:58

Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: witek17 »

Luna.Vulpo pisze: ndz sty 16, 2022 18:55 No i mnie wychodziło, że źródłem jest sieć zewnętrzna.
Wspomniałem gdzieś, że zwarcie w kuchni uszkodziło mi zasilacz komputera znajdujący się parę metrów dalej.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

witek17 pisze: ndz sty 16, 2022 20:55
Luna.Vulpo pisze: ndz sty 16, 2022 18:55 No i mnie wychodziło, że źródłem jest sieć zewnętrzna.
Wspomniałem gdzieś, że zwarcie w kuchni uszkodziło mi zasilacz komputera znajdujący się parę metrów dalej.
hmm. Ale od zwarć to chyba są eSki? a ja się pytałem o ogranicznik przepięć np. taki typu T2.
Awatar użytkownika
STANCA
Ekspert
Ekspert
Posty: 5810
Rejestracja: ndz lut 20, 2005 20:44
Lokalizacja: gmina Kobierzyce

Re: Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: STANCA »

Witam
Przyznaję rację kol. Witek 17. Są przypadki wywołania przepięć innych jak atmosferyczne.

Tak więc przepięcia dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.
Jak sama nazwa wskazuje przepięcia wewnętrzne powstające w instalacji elektrycznej mogą być spowodowane przełączaniem sporych prądów (przepięcia łączeniowe), lub nagłych zmian w obciążeniu (przepięcia dorywcze). Kolejne to przepięcia zwarciowe, przy zwarciu do ziemi. Jest jeszcze jedna grupa przepięcia rezonansowe.

Przepięcia zewnętrzne to w zasadzie powstające w wyniku wyładowań atmosferycznych.

Dla chętnych pogłębienia tematu podaję link do bardzo dobrego opracowania z Politechniki Rzeszowskiej:
http://e-learning.prz.edu.pl/pluginfile ... 022_6.pdf

STANCA
"Gdyby ludzie wiedzieli jak rzadko zostają zrozumieni woleli by milczeć"

J. W. von Goethe
Fazowiec
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 386
Rejestracja: czw wrz 29, 2022 17:31

Re: Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: Fazowiec »

Na tak postawione pytanie, w tytule/pierwszym poście, nie da się odpowiedzieć "...tu lub tu... .
Musi być schemat/projekt z konkretnymi warunkami/urządzeniami/odległościami itp., bo od tego zależy jaki i ile przede wszystkim będzie potrzebnych SPD.

Luna.Vulpo pisze: ndz sty 16, 2022 23:31
witek17 pisze: ndz sty 16, 2022 20:55
Luna.Vulpo pisze: ndz sty 16, 2022 18:55 No i mnie wychodziło, że źródłem jest sieć zewnętrzna.
Wspomniałem gdzieś, że zwarcie w kuchni uszkodziło mi zasilacz komputera znajdujący się parę metrów dalej.
hmm. Ale od zwarć to chyba są eSki? a ja się pytałem o ogranicznik przepięć np. taki typu T2.
Jeśli gdzieś chcesz dać T2, to wcześniej musisz mieć T1 czyli patrz na początek mojego postu.
Montaż SPD tylko dla ozdoby, nie ma najmniejszego sensu.
Nawet nieprzestrzeganie długości/sumy długości przewodów dochodzących/odchodzących, co jest nagminne, nie mówiąc o przekrojach, ma bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie, co zostało udowodnione w laboratoriach renomowanych producentów SPD.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: domsat »

Autorze tematu - masz konkretny przypadek czy snujesz sobie rozważania, bo od tego zależy odpowiedź.
Awatar użytkownika
Luna.Vulpo
Elektryk zadeklarowany
Elektryk zadeklarowany
Posty: 283
Rejestracja: wt maja 18, 2021 22:51

Re: Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: Luna.Vulpo »

Miałem ale zrezygnowałem. Zatem pytanie staje się teoretyczne i można je przeformułować tak:

Jak powinna wyglądać dobrze zabezpieczona instalacja przed przepięciami, która jest zasilana z 2 źródeł np. sieć generator.
domsat
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 825
Rejestracja: wt wrz 02, 2003 20:04
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy ogranicznik przepięć powinien być za czy przed przełącznikiem zasilania?

0
Post autor: domsat »

Autorze tematu - czy dowiedziałeś się gdzie wstawić ogranicznik ? Nie.
Czy wspomniany link przydał Ci się ? Nie, bo to jest niewątpliwie dobry artykuł o przepięciach, ale dla studentów. W praktyce jest mało przydatny.
Kol. Fazowiec napisał:
"Jeśli gdzieś chcesz dać T2, to wcześniej musisz mieć T1 czyli patrz na początek mojego postu."
Błąd - T1 musisz dać tylko tam gdzie jest on wymagany. Są instalacje, gdzie wystarczy T2.
Reasumując, w obiektach:
- niewymagających T1 montujesz T2 za przełącznikiem
- jeśli musi być T1 to montujesz go przed przełącznikiem, a T2 j/w
Uwaga - to jest spore uproszczenie, ale w obiektach typu domek, mała firma, bo pewnie takie Cię interesują, to się to sprawdza w praktyce.
ODPOWIEDZ