Instrukcja eksploatacji stacji elektroenergetycznej.

Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.
Regulamin forum
Jeżeli nie jesteś elektrykiem zadaj pytanie tutaj. Dyskusja na innych forach wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego. Zalecenie aby wezwać Elektryka z uprawnieniami zawsze wynika z troski o Twoje bezpieczeństwo. Jeżeli nie rozumiesz tego co robisz - nie ryzykuj życia!
BartekKolacki_1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw gru 30, 2021 9:27

Instrukcja eksploatacji stacji elektroenergetycznej.

0
Post autor: BartekKolacki_1 »

Cześć, mam takie pytanie. Jak jest z przejęciem od jakiegoś inwestora do utrzymania stacji SN/nN z wpiętą farmą foto o mocy 2 MW. Czy ja jako inwestor mam zapewnić instrukcję eksploatacji, wytyczne do przeglądów etc czy leży to w gestii generalnego wykonawcy który dla mnie tą farmę stawia czy znowuż firma której będę zlecał utrzymanie w ruchu takiej stacji musi zapewnić wyżej wymienione dokumenty ?

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Instrukcja eksploatacji stacji elektroenergetycznej.

0
Post autor: elmontjs »

BartekKolacki_1 pisze: ndz sty 16, 2022 21:40 Czy ja jako inwestor mam zapewnić instrukcję eksploatacji, wytyczne do przeglądów etc
Tak, to Twój obowiązek. Możesz zlecić takie opracowanie wyspecjalizowanej firmie, ale i tak musi być Twoje zatwierdzenie pod w/w dokumentem.
BartekKolacki_1 pisze: ndz sty 16, 2022 21:40 czy leży to w gestii generalnego wykonawcy który dla mnie tą farmę stawia
...od nich powinieneś dostać instrukcję użytkowania/eksploatacji farmy z niezbędnymi wytycznymi do uzupełnienia całościowej instrukcji eksploatacji dla stacji.
BartekKolacki_1 pisze: ndz sty 16, 2022 21:40 czy znowuż firma której będę zlecał utrzymanie w ruchu takiej stacji musi zapewnić wyżej wymienione dokumenty ?
Natomiast oni powinni dostać od Ciebie opracowaną instrukcję i postępować zgodnie z nią. Oczywiście mogą ją dla Ciebie opracować.

Szczegóły tutaj (zobacz par. 4):
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
BartekKolacki_1
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3
Rejestracja: czw gru 30, 2021 9:27

Instrukcja eksploatacji stacji elektroenergetycznej.

0
Post autor: BartekKolacki_1 »

Bardzo dziękuję za obszerna odpowiedź ale nurtuje mnie pytanie jeszcze w kwestii eksploatacji itd oraz przepisów. Jak interpretować zapis w prawie budowlanym, że przeglądom rocznym podlegają elementy budynku budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Czy instalacja elektryczna i piorunchronna oraz urządzenia energetyczne na stacji SN/nN takie jak trafo 15/0,8 kV czy np. wyłącznik SN mogą być interpretowane jako szczególnie narażone (...) i w świetle prawa podlegają przeglądom rocznym ?
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2905
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Instrukcja eksploatacji stacji elektroenergetycznej.

0
Post autor: elmontjs »

BartekKolacki_1 pisze: śr sty 19, 2022 10:14 że przeglądom rocznym podlegają elementy budynku budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu.
To prawda i jeżeli instalacja elektryczna jest na zewnątrz, bądź pracuje w otoczeniu o niszczących działaniu to należy zastosować ten zapis ustawy.
BartekKolacki_1 pisze: śr sty 19, 2022 10:14 Czy instalacja elektryczna i piorunchronna oraz urządzenia energetyczne na stacji SN/nN takie jak trafo 15/0,8 kV czy np. wyłącznik SN mogą być interpretowane jako szczególnie narażone
Urządzenia Sn z reguły są zabudowane w jakichś pomieszczeniach, celkach itp z dala od czynników zewnętrznych czy niszczących, zatem przeglądy można wykonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Jeżeli u kolegi jest inaczej, oczywiście należy to wziąć pod uwagę i wnioski zawrzeć w instrukcji eksploatacji. Odgromówka badana jest zgodnie z prawem budowlanym raz na 5 lat ale jest jeszcze norma PN-EN 62305, która odpowiednio skraca ten termin w zależności ok klasy instalacji odgr. - wg niej maksymalny okres to 4 lata.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ