Podnośniki dwukolumnowy

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum "Nie jestem elektrykiem"
gregus.ss75
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 27, 2020 9:59

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: gregus.ss75 »

Witam wszystkich na forum . Mam pytanie do bardziej obeznanych w temacie pomiarów z ochrony przeciwporażeniowej . Mam dwa podnośniku dwukolumnowe . Wiadomo że przymocowane są kotwami do podłogi ale zasilanie mają z wtyczki . Czy traktować je jako urządzenie mobilne czy stacjonarne . Wiadomo że (choć może nie do końca ) zasilanie idzie z dedykowanego gniazda . Pomiary wykonałem , danych jest 2 strony A5 . I tak ciągłość przewodów PE zmierzona pomiędzy głównym zaciskiem PE w rozdzielni (lokalnej) a zaciskiem PE w podnośniku (miernik PAT820) . Połączenia wyrównawcze pomierzone ( miernik MMR 620 ) . Rezystancja izolacji pomierzona (MPI 520 ) . Wytrzymałość izolacji pomierzona ( FLUKE 1550C ) . Wszystko w porządku z sporządzeniem protokołu nie mam najmniejszego problemu . Ale jak traktować taki podnośnik i jaki okres pomiędzy pomiarami . Jeśli elektronarzędzie to pierwsza grupa użytkowania to co 6 miesięcy , ale to nie jest elektronarzędzie ręczne . Może jak maszynę , ale jaki czasookres pomiędzy pomiarami . Podobny problem mam z kompresorem śrubowym WALTER lecz tutaj mam zasilanie sztywne. Prosiłbym o jakąkolwiek radę .

Post Reklama Szkolenia PROTON+ » dostępny teraz

Zobacz szkolenie PROTON+ Profesjonalne protokołowanie. Szkolenie jest w formie materiału wideo pokazującego praktyczną pracę z programem. Cały materiał to około 3 godziny praktycznych ćwiczeń. zobacz i zapisz się teraz...
ISE.pl/szkolenia
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: elmontjs »

Podnośnika raczej nie możesz traktować tak samo, jak elektronarzędzia, jest to urządzenie grupy UTB, podlega nadzorowi UDT.
Sposób pomiarów elektrycznych musisz weryfikować sam na miejscu. Ja zrobiłbym pomiar IPZ podnośnika z adnotacją, że wykonano ten pomiar dla zasilania z gniazda dedykowanego dla tego urządzenia (proponuje jakoś to oznaczyć w rzeczywistości), no i oczywiście ocena skuteczności SWZ. Nie można też wykluczyć, że ktoś zasili podnośnik przez przedłużacz dlatego opcja sprawdzenia rezystancji przewodu PE, prądu upływu (jak dla urządzenia w I kl. ochronności zasilanego poprzez wtyczkę) też do wykonania.
gregus.ss75 pisze: śr sty 26, 2022 12:19 Ale jak traktować taki podnośnik i jaki okres pomiędzy pomiarami
odpowiedź masz tutaj (par. 6):
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Człowiek uczy się całe życie i ...
gregus.ss75
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 27, 2020 9:59

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: gregus.ss75 »

Witam . Dziękuję bardzo za namiary na odpowiedni akt prawny . Po przestudiowaniu wyżej wymienionego aktu mogę wystawić protokół na 2 lata . Ale mam kolejne pytanie . Mam wyciągi spalin zamontowane pod sufitem podłączone na stałe w pomieszczeniach . Teraz pytanie . Czy protokół mogę wystawić na dwa lata . Oczywiście komplet pomiarów czyli Riso wszystkiego łącznie z silnikiem i obwodami sterowania , Rpe od rozdzielnicy do zacisków samego urządzenia, SWZ oczywiście łącznie z RCD . Jeśli mogę prosić to jakiś namiar na akt prawny . Z góry dziękuję .
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: elmontjs »

Wyciąg spalin to już zwykłe urządzenie i myślę, że jak nie ma innych przeciwwskazań to podlegają badaniom zgodnie z Prawem budowlanym nie rzadziej niż raz na 5 lat.
Człowiek uczy się całe życie i ...
gregus.ss75
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 27, 2020 9:59

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: gregus.ss75 »

Witam .Dziękuję za szybką odpowiedź . A jak się ma sprawa z kompresorem śrubowym . Wiadomo zbiornik podlega UDT ale sam kompresor jako urządzenie pracuje w warunkach suchych nie zagrożonych wybuchem czy wyziewami żrącymi . Znalazłem taki artykuł .
[Link jest zablokowany dla Gości. Zaloguj się!]
Z niego wynika że mógł bym badania wykonywać nie rzadziej niż co 5 lat . Ale i tak wykonuje badania w firmie co pół roku to nic nie stoi na przeszkodzie aby kompresor sprawdzić raz do roku .
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: elmontjs »

gregus.ss75 pisze: czw sty 27, 2022 20:52 mógł bym badania wykonywać nie rzadziej niż co 5 lat
Też tak sugeruję.
Człowiek uczy się całe życie i ...
gregus.ss75
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: ndz wrz 27, 2020 9:59

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: gregus.ss75 »

Witam. Dzięki i jeszcze raz dzięki. Tak a propos. Siedzę teraz w Lublińcu w pierwszym pułku specjalnym komandosów i wykonuję badania elektronarzędzi. Troszkę to chore wykonywać co pół roku badania elektronarzędzi które nigdy nie były używane. Niektóre są używane ale większość jest nowa w oryginalnych pudełkach. I kto mi pozwoli zrobić oględziny wewnętrzne. Co mam gościowi rozkręcić spawarkę jak on nawet nie zdążył założyć wtyku zasilającego, albo wiertarkę która kabel ma jeszcze spięty przez producenta.
Awatar użytkownika
elmontjs
Ekspert
Ekspert
Posty: 2892
Rejestracja: pn maja 31, 2010 15:36
Lokalizacja: Trzebinia

Podnośniki dwukolumnowy

0
Post autor: elmontjs »

Dodam tylko, że powyższe okresy dotyczą okresowego przeglądu instalacji z urządzeniami zamontowanymi na stałe czyli podyktowane Prawem budowlanym. Czym innym są przeglądy maszyn, które też powinny być wykonywane na podstawie Instrukcji eksploatacji opartej na normach i zaleceniach producenta urządzenia (np kompresora). Te drugie to przegląd mechaniczny i elektryczny instalacji wewnętrznej maszyny.
Człowiek uczy się całe życie i ...
ODPOWIEDZ