Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Badania i pomiary urządzeń elektroenergetycznych.
Regulamin forum
Na tym forum głos mogą zabierać tylko profesjonaliści! Zadeklaruj, że jesteś Elektrykiem dołączając do Grupy: Elektrycy lub przejdź na forum Nie jestem elektrykiem.
"Grupa Elektrycy" Forum Nie jestem elektrykiem
ODPOWIEDZ
jbrodecki
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 21, 2016 15:28

Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: jbrodecki »

Jaka jest podstawa prawna z której wynika, że badania odbiorcze/okresowe przeprowadzać ma/mają osoby z E,D+pomiary?

Ustawa - Prawo Budowlane Art. 62, pkt 5:
"Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2, mogą przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu DOZORU nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych."

Skąd zatem stwierdzenia, że mają to być osoby z kwalifikacjami E,D+pomiary?

Post Reklama Sklep dla Elektryków » teraz

Niezależnie, czy prowadzisz własną działalność czy pracujesz na etacie, ciągła edukacja branżowa to podstawa. Bycie specjalistą w danym temacie pozwala osiągnąć satysfakcję, uznanie środowiska oraz lepsze wynagrodzenie. Zacznij od czytania książek...
ISE.pl
Ekspert
Ekspert
Rejestracja:sob kwie 03, 1999
Lokalizacja: Kraków
jbrodecki
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 21, 2016 15:28

Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: jbrodecki »

A tu jeszcze ciekawa odpowiedź ;)
Załączniki
272934818_7185122981512754_5666034356823252368_n.jpg
272934818_7185122981512754_5666034356823252368_n.jpg (112.2 KiB) Przejrzano 1947 razy
jbrodecki
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 7
Rejestracja: śr wrz 21, 2016 15:28

Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: jbrodecki »

Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci:

1. Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:
1) eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;
2) dozoru - do których zalicza się stanowiska osób kierujących czynnościami osób wykonujących prace w zakresie określonym w pkt 1 oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.
2. Prace, o których mowa w ust. 1, dotyczą wykonywania czynności:
1) mających wpływ na zmiany parametrów pracy obsługiwanych urządzeń, instalacji i sieci z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i wymagań ochrony środowiska - w zakresie obsługi;
2) związanych z zabezpieczeniem i utrzymaniem należytego stanu technicznego urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie konserwacji;
3) związanych z usuwaniem usterek, uszkodzeń oraz remontami urządzeń, instalacji i sieci w celu doprowadzenia ich do wymaganego stanu technicznego - w zakresie remontów;
4) niezbędnych do instalowania i przyłączania urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie montażu;
5) niezbędnych do dokonania oceny stanu technicznego, parametrów eksploatacyjnych, jakości regulacji i sprawności energetycznej urządzeń, instalacji i sieci - w zakresie kontrolno-pomiarowym.

Czyli tutaj mamy potwierdzenie, że mając Dozór możemy zajmować się eksploatacją, co potwierdza moje wcześniejsze przypuszczenia, że wystarcza nam D+pomiary.

Czy ktoś jest w stanie potwierdzić/zaprzeczyć moim przypuszczeniom?
elsa
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 21
Rejestracja: pt gru 20, 2013 20:23
Lokalizacja: Knurów

Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: elsa »

Prawo Budowlane jasno określa kto może wykonać kontrolę stanu technicznego instalacji.
Kontrola to nie tylko czynności bezpośrednie przy badaniu , naprawie , remoncie instalacji. To czynności wynikające z organizacji eksploatacji urządzeń energetycznych , jak i podejmowaniu decyzji o sprawności. Natomiast osoba posiadająca E może tylko wykonywać czynności eksploatacyjne. Więc jeżeli jesteś elektrykiem pracującym w zorganizowanej firmie wystarczy ci świadectwo E do wykonywania tego zakresu i ewentualnie pomiarów ochronnych bo ktoś inny ma również D i to on odpowiada za kontrolę i sprawdzenie . Jeżeli pracujesz jako właściciel swojej firmy musisz mieć E i D , ponieważ wykonujesz czynności eksploatacyjne jak dozorowe organizując pracę , podpisując protokoły itd.
Awatar użytkownika
macbrz
Jestem Elektrykiem
Jestem Elektrykiem
Posty: 101
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 10:48
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: macbrz »

Śliczny dokument.
Bardzo dziękuję Koledze.
Pozdrawiam.

Ps. I tak zawsze mamy E i D.
Prościej, niż kopanie się z koniem.
No i trzy grupy, bo do dużego pieca/kotła gazowego czy wytwornicy pary trzeba/należy mieć i pozostałe grupy.
Więc faktura za sześć plus pomiary)).
instalator
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 4
Rejestracja: sob mar 18, 2006 18:20
Lokalizacja: Rybnik

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: instalator »

Sylwek
Dalej nie ma odpowiedzi w sprawie pomiarów. Rozumiem że dozór ale w przytoczonych przepisach nie ma nic o pomiarach.
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3847
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: kkas12 »

Kolego sprawa jest prosta. Instalację do dalszej eksploatacji dopuszcza osoba z D w zakresie eksploatacji. Tu chodzi o podpisanie ptrootokołu, wie żadne "pomiary" do tego potrzebne nie są.
Natomiast osoba fizycznie badań dokonująca powinna posiadać E w zakresie pomiarów.
pozdrawiam
Krzysiek
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: Simcode »

kkas12 pisze: sob mar 26, 2022 13:11 Tu chodzi o podpisanie ptrootokołu, wie żadne "pomiary" do tego potrzebne nie są.
PB. ART.57 -4
protokoły badań i sprawdzeń przyłączy i instalacji,zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności .
kkas12
Rozmówca
Rozmówca
Posty: 3847
Rejestracja: pn lis 17, 2003 10:23
Lokalizacja: Oborniki Śl

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: kkas12 »

Tylko wspomniany artykuł 57 nie dotyczy przeglądów okresowych a zgłoszenia o zakończeniu budowy.
Art. 57. 1. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub
wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie inwestor jest obowiązany dołączyć:
pozdrawiam
Krzysiek
Simcode
Elektryk Aktywny
Elektryk Aktywny
Posty: 2277
Rejestracja: śr maja 22, 2013 19:49

Re: Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych - kwalifikacje

Post autor: Simcode »

Krzysztof to wskaż artykuł rozporządzenia- ustawy dający prawo wystawiania protokołów z kontroli stanu instalacji posiadaczom E . Wtedy będą tak uważał.
I chcę jeszcze zwrócić na jeszcze jeden akapit- użytkowanie czyli po odebraniu to my budynku nie użytkujemy? Gdyby było tak jak piszesz to by napisali " do oddania " budynku czyli brzmiało by to tak.
protokoły badań i sprawdzeń przyłączy i instalacji, zapewniających oddanie do eksploatacji obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności
A dalej mamy;
protokoły badań i sprawdzeń przyłączy i instalacji, zapewniających użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, sporządzone przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Dalszy aspekt to taki że w starym Prawie budowlanym było napisane że to elektryk z E robił protokóły nieprawdaż chyba się nie mylę, ale ten zapis został usunięty.To po to go usuwali żebyśmy dalej twierdzili że z świadectwem z E możemy robić te protokóły? To jaka jest Polska rzeczywistość i kto większości dalej robi pomiary to wiemy, ja dyskutuję o przepisach.
Dalej w tym PB mamy napisane że;
5. Kontrole stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych
i gazowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c i pkt 2, mogą przeprowadzać osoby
posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją
urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

Kontrole czy wystawianie protokołów ? Po za tym dotyczy to tylko domków jednorodzinnych.
ODPOWIEDZ